Newsletter

Polityka i społeczeństwo

MKiŚ: nie śmiecę, wybieram czystą plażę (komunikat)

28.07.2021, 14:18aktualizacja: 28.07.2021, 14:19

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

- Ministerstwo Klimatu i Środowiska informuje:

Trwa akcja Ministerstwa Klimatu i Środowiska oraz Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Gdańsku, której założeniem jest zwrócenie uwagi na problem zaśmiecenia plaż. Kampanię zainicjowała konferencja prasowa z udziałem wiceministra klimatu i środowiska Jacka Ozdoby oraz prezesa WFOŚiGW w Gdańsku Szymona Gajdy, która odbyła się 28 lipca 2021 r. w Gdańsku.

Spędzając urlop nad polskim morzem, widujemy tabliczki zakazujące śmiecenia na plaży. Niestety, mimo tego, ilość wyrzucanych odpadów oraz problem zanieczyszczenia Morza Bałtyckiego, a także przyległych do niego plaż i wydm nie maleje. Kampanią „Nie śmiecę, wybieram czystą plażę” Ministerstwo Klimatu i Środowiska oraz WFOŚiGW w Gdańsku chcą zwiększać świadomość turystów i mieszkańców w tej kwestii.

"W wakacje powinniśmy zadbać o to, by plaże nie zamieniały się w śmietniki. Dlatego apelujemy, by podczas wycieczek i wypoczynku nie pozostawiać śmieci na plaży. Nie chodzi tu tylko o walory estetyczne, ale o realne zagrożenie dla morskiej flory i fauny, a także dla nas samych" – podkreślił wiceminister Jacek Ozdoba podczas konferencji prasowej.

"Województwo pomorskie jest jednym z najczęściej odwiedzanych miejsc przez turystów. Wielu Polaków właśnie ten region wybrało na miejsce swojego wakacyjnego wypoczynku. Wiadomo, że plaża, morze, czysta woda – przyciągają rzesze wczasowiczów. Zależy nam, aby trafił do nich jasny i czytelny przekaz: niczego nie należy zostawiać w piasku na plaży. Wszystkie odpady wyrzucamy do kosza lub zabieramy ze sobą. Zostawiamy po sobie czyste miejsce. Takie, które sami chcielibyśmy zastać" – przekonywał Szymon Gajda, prezes WFOŚiGW w Gdańsku.

Wiceminister klimatu i środowiska przypomniał, że za zaśmiecanie miejsc publicznych grożą określone konsekwencje prawne – są to zarówno kary pieniężne, a nawet kara pozbawienia wolności.

"Prowadzimy działania edukacyjne i promujemy właściwe postawy. Jednak aby zwrócić uwagę na ten ważny problem i szczególnie napiętnować osoby, które przyczyniają się do degradacji środowiska, proponujemy wprowadzić przepisy zaostrzające kary za przestępstwa i wykroczenia środowiskowe. I tak za zaśmiecanie zarówno plaż, lasów, terenów przy jeziorach, jak i szlaków górskich maksymalna grzywna wzrosła z 500 nawet do 5000 zł. Chcę tu również podkreślić, że przez wiele lat kary za przestępstwa środowiskowe nie były rewaloryzowane i obecnie ich wysokość jest zupełnie nieadekwatna do popełnianych czynów" – powiedział wiceminister Jacek Ozdoba.

W ramach promocji akcji „Nie śmiecę, wybieram czystą plażę” na terenie województwa pomorskiego w lipcu pojawiły się billboardy oraz przystankowe citylighty.

"Wspólnie z WFOŚiGW w Gdańsku chcemy, aby ten przekaz dotarł do jak największej liczby turystów, którzy odwiedzają polskie plaże. Mam nadzieję, że akcja przyniesie zadowalające efekty" – wyjaśnił wiceminister klimatu i środowiska.

23 lipca projekt ustawy o zmianie niektórych ustaw w celu przeciwdziałania przestępczości środowiskowej został wpisany do wykazu prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów.

UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi odpowiedzialność za jego treść – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe. (PAP)

kom/ mick/

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 28.07.2021, 14:18
Źródło informacji MKiŚ
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ