Pobierz materiał i Publikuj za darmo
- Ministerstwo Klimatu i Środowiska informuje:
Upały, które właśnie pojawiły się w Polsce, powodują gwałtowny wzrost temperatury wody w rzekach, kanałach i zbiornikach. W wielu miejscach przekracza ona 20oC i osiąga 26oC. Zespół Zarządzania Kryzysowego Ministerstwa Klimatu i Środowiska wydał najnowsze zalecenia, wskazując konkretne działania zaradcze, jakie obecnie pomogą ograniczyć rozwój i toksyczne zakwity „złotej algi”.
Zespół Zarządzania Kryzysowego MKiŚ obecnie rekomenduje czasowe zamykanie starorzeczy, a także zamontowanie na ich dopływach specjalnych zapór z biostabilizatorem. Ma to pomóc w ograniczeniu rozprzestrzeniania się mikroskopijnego glonu i uchronić ryby przed masowym śnięciem.
Ponadto rekomendowane jest czasowe wstrzymanie śluzowań na obiektach, gdzie stały monitoring GIOŚ wskaże zwiększoną liczebność „złotej algi”.
Zgodnie z przyjętą procedurą GIOŚ powiadamia służby o zagrożeniu zakwitem inwazyjnego glonu w ciągu 1 godziny. Podmiotom, które są użytkownikami wód, zalecane jest stałe monitorowanie sytuacji hydrologicznej i meteorologicznej, bieżące śledzenie parametrów wody oraz aktywne zarządzanie zrzutami, w tym ich ograniczanie w sytuacji wystąpienia niskich stanów wody. Konkretne wytyczne w tym zakresie zostały wysłane do Rządowego Centrum Bezpieczeństwa.
Zespół Zarządzania Kryzysowego MKiŚ zaleca pilne wdrożenie rekomendacji.
UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi odpowiedzialność za jego treść – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe. (PAP)
ms/ mmu/
Pobierz materiał i Publikuj za darmo
bezpośredni link do materiału
Data publikacji | 20.06.2023, 20:18 |
Źródło informacji | MKiŚ |
Zastrzeżenie | Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media. |