Pobierz materiał i Publikuj za darmo
- MON informuje:
W przeddzień Narodowego Święta Niepodległości 113 absolwentów rocznego Studium Oficerskiego w Akademii Wojsk Lądowych zostanie promowanych na pierwszy stopień oficerski. Nowo promowani podporucznicy, którzy przyszli do Studium ze środowiska cywilnego, już za kilka tygodni zostaną skierowani do służby na stanowiska dowódców plutonów w pierwszych sześciu brygadach obrony terytorialnej.
Będzie to już druga promocja oficerska na potrzeby Wojsk Obrony Terytorialnej. Pierwsza odbyła się na początku kwietnia, a promowani byli wtedy absolwenci półrocznego kursu, który był skierowany dla podoficerów. Podchorążowie, którzy jutro dostąpią honoru promocji na pierwszy stopień oficerski są ochotnikami ze środowiska cywilnego. Z uwagi na bardzo duże zainteresowanie studiami rozpoczął je co piąty kandydat, który przystąpił do procedury kwalifikacyjnej.
Kurs oficerski rozpoczął się 1 października ubiegłego roku. Podchorążowie szkolili się w grupie osobowej pancerno-zmechanizowanej i specjalności ogólnej. Program standardowego rocznego szkolenia dla podporuczników przygotowany w Akademii Wojsk Lądowych został poszerzony o zagadnienia obrony terytorialnej. Podchorążowie doskonalili swoje umiejętności, m.in. z taktyki ogólnej, rozpoznania, topografii, regulaminów, czy strzelania. Zdobywali również wiedzę z podstaw dowodzenia, geopolityki i geostrategii, systemu obrony państwa i bezpieczeństwa wewnętrznego, a także wybranych aspektów historii wojskowości.
Duża część szkolenia obejmowała praktyczne szkolenie specjalistyczne w Centrum Szkolenia Wojsk Lądowych w Poznaniu oraz w ośrodku zurbanizowanym w Wędrzynie.
W ostatnim etapie szkolenia kandydaci na oficerów OT ćwiczyli pod okiem kadry dowódczej i instruktorów z Mobilnych Zespołów Szkoleniowych WOT, czyli specjalnych teamów szkoleniowych, które tworzą byli żołnierze jednostek wojsk specjalnych.
W sierpniu w Akademii Wojsk Lądowych rozpoczął się kolejny turnus dla kandydatów na oficerów WOT. Studia oficerskie nie są jedyną formą pozyskiwania kadr na potrzeby WOT. Minister Antoni Macierewicz wydał decyzję, na mocy której już w pierwszym kwartale przyszłego roku rozpocznie się kurs dla podoficerów zawodowych – kandydatów z cywila oraz Terytorialnej Służby Wojskowej na potrzeby Wojsk Obrony Terytorialnej. W najbliższym czasie zostanie uruchomiony również pierwszy kurs oficerski dla żołnierzy Terytorialnej Służby Wojskowej.
# # #
W szeregach Wojsk Obrony Terytorialnej pełni służbę już ponad 6,5 tysięcy żołnierzy, w tym blisko 5,5 tys. żołnierzy terytorialnej służby wojskowej i ponad tysiąc żołnierzy zawodowych.
Wojska Obrony Terytorialnej będą ściśle współdziałać z wojskami operacyjnymi. Misją WOT jest obrona i wspieranie lokalnych społeczności. Do głównych zadań w czasie pokoju będzie należało m.in. przeciwdziałanie i zwalczanie skutkom klęsk żywiołowych. W czasie wojny WOT będzie wspierać wojska operacyjne w strefie bezpośrednich działań bojowych, a poza nią będzie stanowić siłę wiodącą.
Wojska Obrony Terytorialnej jako piąty rodzaj sił zbrojnych, obok Wojsk Lądowych, Sił Powietrznych, Marynarki Wojennej oraz Wojsk Specjalnych powstał z początkiem 2017 roku. Do chwili obecnej utworzone zostało Dowództwo WOT oraz trzy brygady w województwach podlaskim, lubelskim oraz podkarpackim, w tych jednostkach trwa już szkolenie żołnierzy. Formowane są też kolejne trzy brygady jedna na Warmii i Mazurach oraz dwie na Mazowszu, w tych jednostkach obecnie trwa proces obsadzania stanowisk kadrą zawodową, pierwsze szkolenia ochotników zaplanowane są w tych jednostkach na przełomie pierwszego i drugiego kwartału 2018 roku.
UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi odpowiedzialność za jego treść – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe.(PAP)
kom / mgost/ bos/
Pobierz materiał i Publikuj za darmo
bezpośredni link do materiału
Data publikacji | 10.11.2017, 07:53 |
Źródło informacji | MON |
Zastrzeżenie | Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media. |