Newsletter

Polityka i społeczeństwo

MON: natowskie "Tygrysy” szkolą się w Krzesinach (komunikat)

14.05.2018, 21:07aktualizacja: 14.05.2018, 21:07

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

- MON informuje:

– W roku stulecia odzyskania niepodległości przez Polskę gościmy w Polsce, tu pod Poznaniem, eskadry państw sojuszniczych, gościmy pilotów, którzy reprezentują jednostki spod znaku tygrysa - powiedział Mariusz Błaszczak, minister obrony narodowej na ćwiczeniu NATO Tiger Meet 2018.

Szef MON Mariusz Błaszczak wziął udział w rozpoczęciu ćwiczenia NATO Tiger Meet 2018 w 31 Bazie Lotnictwa Taktycznego w Krzesinach 14 maja 2018 roku.

70 samolotów, 10 śmigłowców oraz samolot wczesnego ostrzegania i kierowania AWACS będą uczestniczyć w szkoleniu NATO Tiger Meet 2018 (NTM18), które pierwszy raz odbywa się w Polsce.

31 Baza Lotnictwa Taktycznego w Krzesinach jest gospodarzem szkolenia w dniach 14-25 maja. Udział w nim biorą 22 eskadry z 13 krajów, w tym m.in.: Włoch, Hiszpanii, Czech, Holandii, Niemiec, Belgii, Węgier, Szwajcarii, Austrii, Francji oraz Wielkiej Brytanii. Jest to największe przedsięwzięcie Sił Powietrznych w 2018 roku, prestiżowe dla całych Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej.

Minister Mariusz Błaszczak zwracając się do uczestników ćwiczenia powiedział:

– Chciałbym podziękować wszystkim tym, którzy biorą udział w dzisiejszym spotkaniu, a są z nami przedstawiciele wszystkich państw uczestniczących w ćwiczeniach NATO Tiger Meet 2018. Jest to bardzo ważne wydarzenie dla sił sojuszniczych NATO i jest to ważne wydarzenie dla polskich Sił Powietrznych - podkreślił minister.

Szef MON nawiązał do licznych zadań, jakie realizują polscy lotnicy F-16 Jastrząb:

– Dziś Wojsko Polskie wykorzystując samoloty F-16 bierze czynny udział w misjach sojuszniczych, dba o bezpieczeństwo nieba państw Sojuszu Północnoatlantyckiego, a ja sam miałem taką osobistą satysfakcję, że we wrześniu 2006 roku razem z premierem Jarosławem Kaczyńskim uczestniczyłem w symbolicznym odebraniu pierwszego samolotu F-16 podczas wizyty w Teksasie.

W 2011 roku podczas 50-lecia NATO Tiger Association w Cambrai, po raz pierwszy w szkoleniu wzięły udział samoloty z Polski. W 2014 roku 6 Eskadra Lotnictwa Taktycznego (6elt) z 31 Bazy Lotnictwa (31BLT)Taktycznego zdobyła tytuł „Best Flying Squadron” i dołączyła do NATO Tiger Association jako jego pełnoprawny członek.

Dowódca 31 bazy lotnictwa taktycznego pułkownik pilot Rafał Zadencki pełniący funkcję kierownika ćwiczenia, poinformował, że w ćwiczeniu będzie brał udział samolot wczesnego ostrzegania AWACS, a NATO Tiger Meet jest największym cyklicznym lotniczym szkoleniem w Europie.

Minister Mariusz Błaszczak zapoznał się z funkcjonowaniem strefy operacyjnej szkolenia lotniczego, w tym z procesem planowania misji, do której ćwiczący piloci niebawem wystartowali. Odprawa załóg lotniczych prowadzona przez polskich pilotów z lotnikami innych krajów, prowadzona sprawnie i profesjonalnie, gwarantowała bezpieczeństwo lotów, gdy w powietrzu jednocześnie znalazło się kilkadziesiąt statków powietrznych.

Minister obrony narodowej starty samolotów biorących udział w ćwiczeniu obserwował w Krzesinach razem z uczniami klas mundurowych i klas o profilu lotniczym z okolicznych szkół podstawowych, gimnazjalnych i licealnych. Krzesińska baza lotnicza wspiera inicjatywy uczniów zainteresowanych służbą w polskim wojsku i regularnie gości uczniów podczas najważniejszych wydarzeń.

Minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak wspólnie z lotnikami z Krzesin uczcił 100. rocznicę odzyskania niepodległości przez Polskę, pozując do pamiątkowego zdjęcia "#PL100" pomiędzy jednym z pierwszych samolotów na wyposażeniu polskiego lotnictwa - Albatros D.II oraz najnowocześniejszym obecnie wielozadaniowym samolotem Sił Powietrznych F-16 Jastrząb. Rok 2018 to również rok 100-lecia polskiego lotnictwa.

Podczas wizyty w krzesińskiej jednostce lotniczej minister Mariusz Błaszczak złożył kwiaty przy pomniku pary prezydenckiej Marii i Lecha Kaczyńskich i generała broni pilota Stanisława Targosza oraz przy pomniku poświęconemu pamięci generała pilota Andrzeja Błasika, dowódcy Sił Powietrznych.

# # #

Podstawowym celem NATO Tiger Meet (NTM) jest wspólny rozwój i współpraca między eskadrami. Mają być to szkolenia służące wymianie doświadczeń i doskonaleniu współpracy podczas wykonywania zintegrowanych operacji powietrznych (COMAO) zgodnie z normami NATO.

Szkolenie "Tiger Squadrons", tj. eskadr samolotowych i śmigłowcowych posiadających w swym godle wizerunek tygrysa funkcjonuje w tradycji lotnictwa NATO i Partnerstwa dla Pokoju od lat 60-tych. Wymianę doświadczeń i nawiązywanie partnerskich relacji podczas zlotu zapoczątkowały dwie eskadry z USAF i RAF, które następnie założyły Tiger Squadron Association.

6 eskadra lotnicza z 31 BLT w poznańskich Krzesinach jest pełnoprawnym członkiem stowarzyszenia od 2011 roku.

Historia spotkań „tygrysich” eskadr sięga roku 1960, kiedy to 79. Eskadra Lotnictwa Taktycznego Sił Powietrznych USA oraz 74. Eskadra Królewskich Sił Powietrznych Wielkiej Brytanii, planowały swoje pierwsze wspólne szkolenie. Rok później w Woodbridge w Wielkiej Brytanii narodziła się nowa tradycja, której wspólnym mianownikiem uczestniczących w szkoleniach eskadr i formacji miał być symbol tygrysa wpisany w logo jednostek. Sukces pierwszego spotkania zachęcił pilotów i głównego inicjatora kolejnych spotkań, Mike Dugana, do stworzenia w tym samym roku NATO Tiger Association, którego głównym celem miało być służenie radą i koordynacja wspólnych działań. Za organizację kolejnych szkoleń odpowiedzialność przekazano na zmieniających się corocznie gospodarzy, którymi mogą być tylko stowarzyszone eskadry.

Organizowane po raz pierwszy w Polsce NTM 2018 to przedsięwzięcie szkoleniowe 2 Skrzydła Lotnictwa Taktycznego (2SLT), w którym wezmą udział eskadry lotnicze innych państw. Jest ono największym przedsięwzięciem Sił Powietrznych w 2018 roku. Prestiżowym nie tylko dla Sił Powietrznych, ale również dla całych Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej (SZ RP), angażującym siły i środki zarówno będące w podporządkowaniu Dowódcy Generalnego RSZ, jak i spoza jego struktur. Warto podkreślić, że zaszczyt organizacji szkolenia jest ogromnym wyróżnieniem dla Eskadry Krzesińskich Tygrysów, które mogą przewodzić temu wydarzeniu.

W czasie trwania NTM 2018, oprócz wysokiej jakości szkolenia lotniczego, odbędzie się również cykl spotkań i uroczystości integrujących personel latający i naziemny wszystkich zaangażowanych sojuszniczych i partnerskich nacji. NTM 2018 i towarzyszące mu przedsięwzięcia wpisują się w zakres obchodów 100-lecia lotnictwa Sił Zbrojnych RP.

Udział uczestników szkolenia w Międzynarodowych Pokazach Lotniczych – Poznań Air Show 2018 ma na celu promocję nie tylko Sił Powietrznych RP, ale również kluczową rolę Sojuszu Północnoatlantyckiego (NATO) w utrzymaniu bezpieczeństwa na wschodniej flance NATO i na świecie.

W szkoleniu uczestniczy ponad 2 tysiące żołnierzy i około 80 statków powietrznych z Polski oraz państw sojuszniczych (Niemcy, Włochy, Hiszpania, Czechy, Holandia, Belgia Węgry, Francja oraz Wielka Brytania) i partnerskich (Austria, Szwajcaria). Głównym ćwiczącym z Polski jest 6elt z 31BLT.

NTM 2018 jest kolejnym po szeregu prowadzonych na terenie RP ćwiczeń w układzie międzynarodowym oraz wkładzie SZ RP w prowadzone poza granicami kraju operacje i przedsięwzięcia szkoleniowe dowodem na zaangażowanie Rzeczpospolitej Polski w cele Sojuszu Północnoatlantyckiego. Polska udowadnia, że jest nie tylko beneficjentem partnerstwa w sojuszu, ale również angażuje się w jego wzmacnianie oraz inicjatywy obronne poza granicami kraju. Dobitnym przykładem na rolę Sił Powietrznych RP w tym zakresie jest duże zaangażowanie SZ RP w zabezpieczaniu misji NATO Baltic Air Policing.

Link do zdjęć i filmu z drona http://www.mon.gov.pl/aktualnosci/artykul/najnowsze/szef-mon-na-cwiczeniach-nato-tiger-meet-52018-05-14/

UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi odpowiedzialność za jego treść – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe.(PAP)

kom/ march/ amac/

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 14.05.2018, 21:07
Źródło informacji MON
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ