Pobierz materiał i Publikuj za darmo
- MON informuje:
Nowy System Kierowania i Dowodzenia już obowiązuje
- Sto lat temu Polska odzyskała niepodległość, a Sztab Generalny zawsze stanowił serce Wojska Polskiego. Dziś, w tym symbolicznym roku stulecia odzyskania niepodległości wykonujemy zobowiązanie, które przywraca właściwą rolę Sztabowi Generalnemu. To powrót do sytuacji, gdzie nie ma chaosu decyzyjnego i kompetencyjnego - powiedział Mariusz Błaszczak, minister obrony narodowej podczas uroczystości w Sztabie Generalnym Wojska Polskiego.
Minister Mariusz Błaszczak oraz Andrzej Duda Prezydent RP – Zwierzchnik Sił Zbrojnych - wzięli udział 21 grudnia 2018 roku w uroczystości przyjęcia w podporządkowanie szefa SGWP dowódcy generalnego Rodzajów Sił Zbrojnych, dowódcy operacyjnego Rodzajów Sił Zbrojnych i szefa Inspektoratu Wsparcia Sił Zbrojnych. Objęcie dowodzenia tymi dowództwami to faktyczna realizacja pierwszego etapu reformy Systemu Kierowania i Dowodzenia Sił Zbrojnych RP.
- Szef sztabu generalnego zameldował gotowość do zrealizowania zmian systemu kierowania i dowodzenia, a ja panu prezydentowi przedstawiłem informację, że proces wdrażania i realizacji zmian w Wojsku Polskim przebiega zgodnie z planem i postanowieniami ustawy przyjętej przez Sejm RP i podpisanej przez prezydenta. Aby Siły Zbrojne Rzeczypospolitej Polskiej mogły się rozwijać, konieczna jest cywilna kontrola nad wojskiem sprawowana przez Prezydenta - Zwierzchnika Sił Zbrojnych i ministra obrony narodowej. W części wojskowej wprowadzony system w sposób transparentny stanowi o tym, jak wygląda łańcuch dowodzenia siłami zbrojnymi - podkreślił minister Mariusz Błaszczak.
Z kolei prezydent Andrzej Duda wyraził satysfakcję z zachodzących w Wojsku Polskim zmian:
- Od 23 grudnia 2018 roku Szef Sztabu Generalnego staje się pierwszym żołnierzem Rzeczpospolitej w pełnym tego słowa znaczeniu i głównodowodzącym. To na Szefie Sztabu Generalnego spoczywa teraz odpowiedzialność za dowodzenie polskimi Siłami Zbrojnymi – mówił.
Minister Błaszczak przypomniał, że do negatywnych skutków poprzedniej reformy SKiD z 2014 roku należało rozproszenie odpowiedzialności za dowodzenie Wojskiem Polskim. Efektem pierwszego etapu obecnej reformy jest to, że Rodzaje Sił Zbrojnych (wojska lądowe, siły powietrzne, marynarka wojenna i wojska specjalne, a w przyszłości Wojska Obrony Terytorialnej, gdy osiągną pełną gotowość) znajdą się pod dowództwem Szefa Sztabu Generalnego Wojska Polskiego.
Zmiana systemu kierowania i dowodzenia (SKiD) obowiązującego od 2014 r. była jedną z pierwszych zapowiedzi kierownictwa MON. Ustawę sankcjonująca reformę SKiD, której projekt przygotowały MON i BBN, Sejm RP uchwalił w październiku, a prezydent Andrzej Duda podpisał w listopadzie. W dalszej perspektywie planowana jest reorganizacja i przywrócenie odrębnych dowództw Rodzajów Sił Zbrojnych.
UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi odpowiedzialność za jego treść – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe.(PAP)
kom/ agzi/ wus/
Pobierz materiał i Publikuj za darmo
bezpośredni link do materiału
Data publikacji | 21.12.2018, 17:27 |
Źródło informacji | MON |
Zastrzeżenie | Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media. |