Newsletter

Polityka i społeczeństwo

MON: Pierwszy most tymczasowy oddany do użytku (komunikat)

25.10.2024, 14:22aktualizacja: 25.10.2024, 15:06

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

- Ministerstwo Obrony Narodowej informuje:

Mieszkańcy Głuchołaz i okolicznych miejscowości odzyskali most, dzięki któremu znów możliwe jest przekraczanie Białej Głuchołaskiej. Za budowę odpowiedzialne były polskie wojska inżynieryjne. Ta przeprawa to pierwsza z szeregu podobnych, które zostaną stworzone przez żołnierzy Wojska Polskiego.

Głuchołazy to jedna z tych miejscowości, które szczególnie mocno ucierpiały w wyniku wrześniowej powodzi, dlatego obecność Wojska Polskiego jest tam szczególnie odczuwalna. Drogi i mosty są kluczowe nie tylko dla codziennego komfortu życia mieszkańców obszarów dotkniętych powodzią, ale też dla tempa odbudowy. Bez przepraw pojazdy z doraźną pomocą oraz ludzie, potrzebni by przywrócić zalane miejscowości do dawnego stanu, nie mogą przekroczyć rzek. Dlatego też mosty tymczasowe są priorytetem dla wojsk inżynieryjnych, w tym dla żołnierzy 2. Pułku Inżynieryjnego odpowiadającego za most w Głuchołazach. Dzięki nim życie może wracać do normalności jeszcze zanim zostaną odbudowane stałe mosty. Odnosząc się do otwarcia mostu w Głuchołazach, wicepremier – minister obrony narodowej Władysław Kosiniak-Kamysz powiedział, że jest to „pierwszy ważny krok na drodze do całkowitej odbudowy i dowód na to, jak blisko obywateli jest Wojsko Polskie nawet w czasie pokoju”.

Dziewięć nowych przepraw:

Most w Głuchołazach nie jest jedynym, nad którym pracują żołnierze z wojsk inżynieryjnych: mosty tymczasowe powstaną wkrótce także w Markowicach, Krapkowicach-Żywocicach, Lądku Zdroju, Wawrzeńczycach, Krosnowicach, Wilkanowie, Bielicach i Stroniach Śląskich. Łącznie zatem powstanie dziewięć przepraw, które znacznie poprawią przepustowość dróg w okolicznych powiatach.

Mosty budowane przez Wojsko Polskie to konstrukcja typu DMS-65. Wznoszenie takich mostów, przed przejściem do prac zasadniczych, wymaga prac przygotowawczych i projektowych, od rozpoznania terenu do przygotowania brzegów rzeki: ułożenia stosów i rolek montażowych, montażu urządzeń do budowy podpór i budowy fundamentów, montażu nadbudowy oraz konstrukcji przęsłowej i nasuwania jej na podpory. Prace konstrukcyjne kończą się układaniem nawierzchni, krawężników i najazdów oraz znakowaniem przeprawy. Ważną częścią projektu są też próby obciążeniowe, dzięki którym można upewnić się, że przejazd jest bezpieczny nawet dla samochodów, które ważą więcej – co jest szczególnie istotne ponieważ most ten będą przekraczać między innymi pojazdy z zaopatrzeniem i materiałami budowlanymi. Operacja taka jest zatem długotrwała i skomplikowana. Wymaga ona także odpowiedniego zabezpieczenia i ochrony mostu, zarazem podczas jego budowy, jak i w trakcie użytkowania. Profesjonalizm, szybkie rozmieszczenie i poświęcenie żołnierzy zdecydowały o możliwie szybkim zakończeniu prac.

Linie wysiłku operacji „Feniks”:

Odbudowa mostu w Głuchołazach i innych miejscowościach to część prowadzonej przez Wojsko Polskie operacji „Feniks”. Te rozpoczęte 23 września działania prowadzone są na bezprecedensową skalę i obejmują nie tylko odbudowę przepraw, ale pięć różnych linii wysiłku: bezpieczeństwo, zdrowie, mobilność, logistykę i szkolenie. „Wojsko Polskie patrzy w przyszłość i pomaga mieszkańcom nie tylko w perspektywie dnia dzisiejszego, ani nawet tygodni czy miesięcy, ale wielu lat. Jego wysiłek, to nie tylko dostarczanie zasobów takich jak żywność czy elektryczność, nie tylko budowa mostów i leczenie urazów, ale też szkolenia dla władz lokalnych z zarządzania kryzysowego” – mówi płk Krzysztof Jaroszek, dowódca Zgrupowania Zadaniowego Wojsk Inżynieryjnych, który na co dzień jest dowódcą 1 Pułku Saperów w Brzegu. W operacji „Feniks” bierze udział ponad dwanaście tysięcy żołnierzy, wspomaganych przez międzynarodową grupę wsparcia. Największą grupę żołnierzy zaangażowanych w operację „Feniks” stanowią obecnie wojska obrony terytorialnej (WOT), a na dowódcę operacji wyznaczony został gen. bryg. dr Krzysztof Stańczyk.

UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi odpowiedzialność za jego treść – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe. (PAP)

kom/ pab/ lm/

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 25.10.2024, 14:22
Źródło informacji MON
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ