Pobierz materiał i Publikuj za darmo
Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi informuje:
Sekretarz stanu Jacek Czerniak przyjął w czwartek delegację wietnamską, której przewodniczył sekretarz Komitetu Prowincji Nam Dinh Pham Gia Tuc. W spotkaniu uczestniczyli także przedstawiciele MRiRW oraz Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa, a ze strony wietnamskiej – ambasador Wietnamu w Polsce Ha Hoang Hai.
Przyjazne relacje
"Nasze rozmowy oparte są na długoletniej tradycji przyjaznych relacji" – podkreślił wiceminister. Wskazał jednocześnie na rolę Polski jako znaczącego w UE i na świecie producenta i eksportera produktów rolno-spożywczych. Potwierdził również gotowość strony polskiej do zwiększenia eksportu żywności na rynek wietnamski. Podziękował za nawiązanie przez wietnamskich gości do pomocy udzielonej przez Polskę dla Wietnamu, której jednym z symboli jest polski chleb.
"W polskiej tradycji chleb jest bardzo ważnym symbolem, symbolem ciężkiej pracy rolnika na roli" – podkreślił wiceminister Jacek Czerniak.
Perspektywy rozwoju dwustronnej współpracy i wymiany handlowej
"Wietnam to dla Polski istotny kraj także w zakresie współpracy handlowej" – zwrócił uwagę sekretarz stanu. Wyraził przy tym nadzieję na uzgodnienie warunków eksportu z Polski do Wietnamu m. in. dla przetworzonego białka zwierzęcego, puchu i pierza oraz karm dla psów i kotów.
"Doskonałą okazją na sfinalizowanie ustaleń dot. rozwoju eksportu towarów rolno-spożywczych do Wietnamu będzie zbliżające się III posiedzenie polsko-wietnamskiej grupy roboczej ds. współpracy w dziedzinie rolnictwa, które odbędzie się pod koniec listopada br. w Hano" – dodał wiceminister.
Stanowisko strony wietnamskiej
Sekretarz Komitetu Prowincji Nam Dinh Pham Gia Tuc podzielił zainteresowanie działaniami na rzecz zwiększania poziomu wymiany handlowej produktami rolno-spożywczymi między Polską a Wietnamem. Wyraził przekonanie, że Prowincja Nam Dinh powinna brać aktywny udział w rozwijaniu polsko-wietnamskich relacji handlowych i kontaktów pomiędzy przedsiębiorstwami obu krajów.
Wyniki polskiego eksportu rolno-spożywczego do Wietnamu
Wietnam to najważniejszy odbiorca polskich towarów rolno-spożywczych w Azji Południowo-Wschodniej. W 2023 r. eksportu towarów rolno-spożywczych do Wietnamu osiągnął wartość 175,7 mln euro. Sprzedawaliśmy głównie: mięso drobiowe z indyka i podroby, mięso z ryb, filety z łososia, mąki, mączki i granulki, z mięsa i podrobów, podroby jadalne wieprzowe.
W okresie I-VIII 2024 r. eksport do Wietnamu osiągnął poziom ponad 124 mln euro – główne towary to mięso i podroby z drobiu, filety rybne, jelita i żołądki zwierzęce oraz podroby wołowe.
UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi odpowiedzialność za jego treść – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe.(PAP)
kom/ mbed/ ktl/
Pobierz materiał i Publikuj za darmo
bezpośredni link do materiału
Data publikacji | 04.11.2024, 16:09 |
Źródło informacji | MRiRW |
Zastrzeżenie | Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media. |