Pobierz materiał i Publikuj za darmo
- Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej informuje:
Święto Pracy to moment, w którym szczególnie mocno wybrzmiewają wartości, na których opiera się nasza wspólna przyszłość: bezpieczeństwo, sprawiedliwość, szacunek i stabilność. W Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej mijający rok upłynął pod znakiem konkretnych działań, które mają realny wpływ na życie milionów Polek i Polaków.
W centrum uwagi znalazł się skrócony czas pracy – odpowiedź na zmieniające się potrzeby rynku, nowe technologie i oczekiwania społeczne. Ogłoszony niedawno program pilotażowy pozwoli przetestować w różnych firmach krótszy wymiar pracy bez obniżania wynagrodzeń. To pierwszy tego typu projekt w tej części Europy. Pilotaż zakłada dobrowolność przystąpienia. To pracodawcy wraz z pracownikami wydeptują ścieżki.
"Praca nie może odbierać życia – musi je wspierać. Skrócony czas pracy to więcej czasu dla rodziny i zdrowia, ale też większa efektywność i mniej błędów. To zmiana, która służy wszystkim" – podkreśla ministra rodziny, pracy i polityki społecznej Agnieszka Dziemianowicz-Bąk.
Kolejną długo oczekiwaną zmianą była ustawa ustanawiająca Wigilię dniem wolnym od pracy. To nie tylko ukłon w stronę rodzin i tradycji, ale też realne wsparcie dla pracowników, zwłaszcza kobiet, które w tym czasie biorą na siebie ogromny ciężar przygotowań.
Wsparcie pracujących rodziców
W marcu 2025 roku weszły w życie przepisy, które wprowadziły dodatkowy urlop dla rodziców wcześniaków oraz dzieci hospitalizowanych po urodzeniu. Rodzice mogą teraz skorzystać z płatnego, dodatkowego urlopu w wymiarze od 8 do nawet 15 tygodni – zależnie od stanu zdrowia dziecka.
To rozwiązanie to efekt ścisłej współpracy resortu z lekarzami, organizacjami społecznymi i samymi rodzicami. Rocznie może skorzystać z niego nawet 20 tysięcy rodzin.
Z kolei rodzice dzieci w wieku od 12 do 35 miesięcy mogą dziś korzystać z programu „Aktywny Rodzic”, który oferuje trzy rodzaje wsparcia – dofinansowanie opieki w domu, przez nianię lub babcię, albo dopłatę do żłobka. Z programu skorzystało już ponad 1,6 miliona dzieci.
Szacunek i sprawiedliwość w miejscu pracy
Do tej pory osoby zatrudnione na umowach cywilnoprawnych lub prowadzące działalność gospodarczą były pomijane przy naliczaniu stażu pracy. Teraz ma się to zmienić – przygotowany przez MRPiPS projekt zakłada, że także te formy aktywności zawodowej będą się wliczać do stażu, a tym samym umożliwią m.in. dostęp do dłuższych urlopów czy dodatków stażowych.
"Nie ma mniej i bardziej wartościowej pracy. Każdy, kto uczciwie wykonuje swoje obowiązki, zasługuje na równe traktowanie. Nasz projekt przywraca sprawiedliwość dziesiątkom tysięcy pracowników, których dotąd system nie zauważał" – mówi Agnieszka Dziemianowicz-Bąk.
Dlatego też w minionym roku Ministerstwo zapewniło dodatkowy 1000-złotowy dodatek dla pracowników socjalnych, zawodowych rodzin zastępczych, prowadzących rodzinne domy dziecka i opiekunek żłobkowych.
W MRPiPS trwają także intensywne prace nad wdrożeniem unijnej dyrektywy dotyczącej równości wynagrodzeń kobiet i mężczyzn. Zespół powołany przez ministrę w grudniu 2024 roku pracuje nad przepisami, które zapewnią większą przejrzystość płac i eliminację luki płacowej.
Bezpiecznie w pracy
W czerwcu 2024 roku weszła w życie ustawa poszerzająca katalog substancji niebezpiecznych w miejscu pracy o tzw. substancje reprotoksyczne – mające szkodliwy wpływ m.in. na płodność. Przepisy nakładają na pracodawców obowiązek poprawy warunków pracy w zawodach szczególnie narażonych na kontakt z tymi substancjami.
Święto pracy to dobry moment, by przypomnieć, że praca to nie tylko źródło dochodu. To miejsce spotkania aspiracji, bezpieczeństwa, godności i przyszłości. Pracując nad systemem, który to wspiera, dbamy o fundamenty dobrego życia – od kołyski po spokojną emeryturę.
UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi odpowiedzialność za jego treść – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe. (PAP)
kom/ pab/ amac/
Pobierz materiał i Publikuj za darmo
bezpośredni link do materiału
Data publikacji | 30.04.2025, 16:04 |
Źródło informacji | MRPiPS |
Zastrzeżenie | Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media. |