Pobierz materiał i Publikuj za darmo
- MRPiT informuje:
Omówienie bieżącej sytuacji gospodarczej w kraju, planowane działania rządu dotyczące wsparcia dla pracowników i pracodawców w dobie pandemii COVID-19 oraz kwestia umowy społecznej – to tematy dzisiejszego posiedzenia Rady Dialogu Społecznego pod przewodnictwem wicepremiera, ministra rozwoju, pracy i technologii Jarosława Gowina. W spotkaniu uczestniczył także premier Mateusz Morawiecki, wiceszefowa MRPiT Olga Semeniuk oraz strona społeczna reprezentowana przez związki zawodowe i organizacje pracodawców.
- Obecność premiera Morawieckiego na dzisiejszym posiedzeniu RDS to potwierdzenie wagi, jaką polski rząd przywiązuje do dialogu ze stroną społeczną oraz problemów, z jakimi od początku marca mierzy się polska gospodarka, w tym także rynek pracy. Naszym priorytetem jest bowiem utrzymanie możliwie największej liczby miejsc pracy oraz zabezpieczenie płynności finansowej firm, szczególnie tych z najbardziej potrzebujących branż. Może nam w tym pomóc umowa społeczna, nad którą – jestem przekonany – już wkrótce rozpoczniemy prace – podkreśla wicepremier, minister rozwoju, pracy i technologii Jarosław Gowin.
Czym jest Rada Dialogu Społecznego
Rada Dialogu Społecznego to najważniejsze krajowe forum współpracy rządu, związków zawodowych oraz organizacji pracodawców. W jej skład wchodzą przedstawiciele organizacji związkowych,organizacji pracodawców oraz rządu. Członków Rady powołuje Prezydent RP.
Przedstawicielami strony rządowej w RDS są:
· Jarosław Gowin - Wicepremier, Minister Rozwoju, Pracy i Technologii – przewodniczący RDS,
· Jacek Sasin - Wicepremier, Minister Aktywów Państwowych,
· Marlena Maląg - Minister Rodziny i Polityki Społecznej,
· Andrzej Adamczyk - Minister Infrastruktury,
· Mariusz Kamiński - Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji,
· Adam Niedzielski - Minister Zdrowia,
· Przemysław Czarnek - Minister Edukacji i Nauki,
· Tadeusz Kościński - Minister Finansów, Funduszy i Polityki Regionalnej,
· Michał Kurtyka - Minister Klimatu i Środowiska
oraz
· Olga Semeniuk - Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Rozwoju, Pracy i Technologii odpowiedzialna za dialog społeczny
· Sebastian Skuza - Sekretarz Stanu w Ministerstwie Finansów odpowiedzialny za budżet.
Organizacje związkowe reprezentowane w RDS:
· Ogólnopolskie Porozumienie Związków Zawodowych,
· Forum Związków Zawodowych,
· NSZZ "Solidarność"
Reprezentatywne organizacje pracodawców:
· Pracodawcy Rzeczypospolitej Polskiej,
· Konfederacja „Lewiatan”,
· Związek Rzemiosła Polskiego,
· Związek Pracodawców Business Centre Club,
· Związek Przedsiębiorców i Pracodawców.
Z głosem doradczym przedstawiciele:
· Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej,
· Prezesa Narodowego Banku Polskiego,
· Prezesa Głównego Urzędu Statystycznego,
· Głównego Inspektora Pracy.
Geneza i cele RDS
Radę Dialogu Społecznego ustanowił Prezydent RP 22 października 2015 r., na mocy ustawy z dnia 24 lipca 2015 r. o Radzie Dialogu Społecznego i innych instytucji dialogu społecznego.
Zadaniem Rady Dialogu Społecznego jest prowadzenie dialogu społecznego w celu zapewnienia warunków właściwego rozwoju społeczno-gospodarczego oraz zwiększenia konkurencyjności i spójności społecznej polskiej gospodarki.
Rada ma także, w praktyczny sposób, realizować zasadę partycypacji i solidarności społecznej w zakresie stosunków zatrudnienia. Rada wspiera również określanie i wdrażanie polityk oraz strategii społeczno-gospodarczych. Jej rolą jest także budowanie wokół nich społecznego porozumienia poprzez prowadzenie przejrzystego, merytorycznego i regularnego dialogu organizacji pracowników i pracodawców oraz strony rządowej.
UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Załączniki do komunikatów są dostępne za pośrednictwem nowej Platformy Serwisowej PAP:serwis.pap.com.pl Nadawca komunikatu ponosi odpowiedzialność za jego treść - z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe. (PAP)
kom/ amac/
Pobierz materiał i Publikuj za darmo
bezpośredni link do materiału
Data publikacji | 19.11.2020, 16:20 |
Źródło informacji | MRPiT |
Zastrzeżenie | Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media. |