Newsletter

Polityka i społeczeństwo

MS: Komunikat Komisji Weryfikacyjnej ws. Mokotowskiej 63 (komunikat)

19.03.2021, 18:10aktualizacja: 19.03.2021, 18:11

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

- MS informuje:

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie, w dniu 17 marca 2021 r. na posiedzeniu niejawnym, w sprawach I SA/Wa 1454/18, I SA/Wa 1458/18, I SA/Wa 1448/18 wydal wyroki w sprawie Mokotowskiej 63, w których w sprawie I SA/Wa 1454/18 uchylono decyzję Komisji, oddalono skargę w części oraz zasądzono koszty, w sprawie 1448/18: uchylono decyzję, oddalono jedną ze skarg, zasądzono koszty, zaś w sprawie 1458/18: uchylono decyzję, umorzono postępowanie administracyjne, zasądzono koszty postepowania.

Komisja w swoim postępowaniu bardzo szczegółowo zajęła się historią nieruchomości przy ulicy Mokotowskiej 63. Jak powiedział na konferencji prasowej w dniu 19 marca 2021 r. Przewodniczący Komisji Weryfikacyjnej Sebastian Kaleta "Nieruchomość ta ma bogatą historię w postępowaniach administracyjnych, ponieważ jej zwrot został zablokowany w 2004 roku decyzją Prezydenta m.st. Warszawy ówcześnie był nim śp. Prezydent Lech Kaczyński, jego urzędnicy stwierdzili, że ta reprywatyzacja nie może być dokonana, ponieważ nie złożono wniosku w terminie, nie dochowano niezbędnych wymogów formalnych, żeby ta sprawa mogła być załatwiona". Stanowisko to zostało w 2004 roku potwierdzone przez Wojewodę Mazowieckiego.

Następnie w 2010 roku sprawą zaczyna interesować się Robert N., który reprezentuje przyszłych beneficjentów decyzji. Następnie warszawski adwokat Robert. N. zaczyna kierować do Miasta Stołecznego Warszawy pisma mające na celu podjęcie działań w tej sprawie. Spółka Plater kupuje roszczenia do nieruchomości przy ulicy Mokotowskiej 63 za kwotę półtora miliona złotych i sprawa ponownie trafia do warszawskiego ratusza celem rozpatrzenia. W 2010 roku po raz kolejny wydawana jest opinia prawna w sprawie sporządzona przez radcę prawnego, w której jasno zawarte jest stanowisko, że nieruchomość ta nie może podlegać zwrotowi. Mimo negatywnej opinii w tym zakresie, sprawa trafia na posiedzenie Zespołu Koordynującego, składającego się m.in. z urzędników ratusza na wyższych stanowiskach, gdzie również otrzymuje negatywną rekomendację co do jej ewentualnego zwrotu. Ówczesnym zastępcą dyrektora BGN był Jakub R. Mimo negatywnych opinii co do zwrotu nieruchomości przy ulicy Mokotowskiej 63, w dniu 9 lutego 2011 r., Prezydent m.st. Warszawy wydaje decyzję reprywatyzacyjną w sprawie nieruchomości położonej przy ul. Mokotowskiej 63, nieruchomości w centrum Warszawy, wartej ponad 50 milionów złotych.

Komisja ds. reprywatyzacji nieruchomości warszawskich po przeprowadzeniu wnikliwego postępowania w sprawie, zgromadzeniu obszernego materiału dowodowego na posiedzeniu niejawnym w dniu 28 maja 2018 r. wydaje trzy decyzje dotyczące nieruchomości przy ulicy Mokotowskiej 63, w których stwierdza nieważność decyzji Prezydenta m.st. co do części udziału w prawie użytkowania wieczystego gruntu zabudowanego w pozostałym zakresie stwierdziła wydanie przez Prezydenta m.st. Warszawy decyzji z naruszeniem prawa (decyzja KR III R 16a/17). Decyzjami nr KR III R 16b/17 oraz KR III R 16c/17 Komisja stwierdziła nieważność decyzji Prezydenta m.st. Warszawy, dotyczących reprywatyzacji nieruchomości warszawskiej przy ul. Mokotowskiej 63. Komisja stwierdziła także, że wskutek wydania decyzji reprywatyzacyjnej przez Prezydenta m.st. Warszawy, wyrządzono Skarbowi Państwa szkodę w wysokości odpowiadającej wartości udziału, co do którego stwierdzono wydanie decyzji z naruszaniem prawa - poprzez niezgodne z prawem działanie lub zaniechanie przy wykonywaniu władzy publicznej. Komisja jednocześnie nałożyła na beneficjentów decyzji reprywatyzacyjnych oraz ich następców prawnych m.in. Marzenę K. i spółkę Plater Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie obowiązek zwrotu równowartości nienależnego świadczenia na rzecz Miasta Stołecznego Warszawy w łącznej kwocie 53 mln 671 tys. zł, nadając w tym zakresie rygor natychmiastowej wykonalności.

Naruszenia dostrzeżone przez Komisję:

• Komisja ustaliła w toku prowadzonego postępowania rozpoznawczego, że Prezydent m.st. Warszawy wadliwie uznał, że tryb obejmowania gruntów zawarty w przepisach rozporządzenia z dnia 7 kwietnia 1946 r. nie został wyczerpany, a w konsekwencji niezasadnie uznał wniosek dekretowy z 18 listopada 1948 r. za skuteczny i złożony w terminie, w sytuacji gdy termin do złożenia wniosku upływał w dniu 16 grudnia 1947 r.• W sprawie nastąpiło naruszenie zasady res iudicata, gdyż Prezydent m.st. Warszawy wydał decyzję z dnia 9 lutego 2011 r. o ustanowieniu na 99 lat prawa użytkowania wieczystego nieruchomości położonej w Warszawie przy ul. Mokotowskiej 63, podczas gdy decyzja Prezydenta m.st. Warszawy z dnia 6 kwietnia 2004 r. umarzająca postępowanie m.in. z tego wniosku nie została wyeliminowana z obrotu prawnego i korzysta z przymiotu ostateczności. • Wydając decyzję z dnia 1 kwietnia 2011 r. Prezydent m.st. Warszawy dokonał niedopuszczalnej zmiany podmiotu decyzji w trybie art. 155 k.p.a., czym rażąco naruszył prawo poprzez: zastosowanie tego trybu postępowania do decyzji związanych; nie uzyskanie zgody wszystkich stron na zmianę decyzji; brak rozważań w zakresie interesu społecznego lub słusznego interesu strony.

Sprawa nieruchomości przy ulicy Mokotowskiej 63 była także przedmiotem postepowania prowadzonego przez Prokuraturę Regionalną we Wrocławiu. W dniu 10 września 2019 roku do Sądu Okręgowego w Warszawie skierowany został akt oskarżenia w tej sprawie. Podejrzanemu Mirosławowi B. zarzucono, dwa czyny niedozwolone o charakterze korupcyjnym oraz jeden czyn o charakterze urzędniczym, w związku z reprywatyzacją nieruchomości m.in. ul. Mokotowska 63, Prokuratura zarzuciła mu:- że udzielił Jakubowi R. – ówczesnemu Zastępcy Dyrektora BGN Urzędu m.st. Warszawy korzyści majątkowej znacznej wartości, w kwocie 2.000.000,00 zł, w zamian za wydanie przez Jakuba R. korzystnej dla siebie decyzji administracyjnej o ustanowieniu w trybie art. 7 ww. dekretu prawa użytkowania wieczystego do zabudowanego gruntu położonego przy ul. Mokotowskiej 63,, tj. o czyn z art. 229 § 4 k.k.

Po skierowaniu spraw przez Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie na posiedzenia niejawne, Komisja kierowała do WSA pisma, wnosząc o zniesienie terminu posiedzeń niejawnych, ewentualnie o nierozpoznawanie sprawy Mokotowskiej 63 na posiedzeniach niejawnych, lecz o wyznaczenie terminu rozprawy, gdzie po wydaniu wyroku Sąd przedstawiłby ustne motywy rozstrzygnięcia.

Jednakże Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie, w dniu 17 marca 2021 r. na posiedzeniu niejawnym, w sprawach I SA/Wa 1454/18, I SA/Wa 1458/18, I SA/Wa 1448/18 wydał wyroki w sprawie Mokotowskiej 63, w których w sprawie I SA/Wa 1454/18 uchylono decyzję Komisji, oddalono skargę w części oraz zasądzono koszty, w sprawie 1448/18:uchylono decyzję, oddalono jedną ze skarg, zasądzono koszty , zaś w sprawie 1458/18: uchylono decyzję, umorzono postępowanie administracyjne, zasądzono koszty postepowania.

Wydanie przez Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie wyroków uchylających na posiedzeniu niejawnym, bez wskazania ustnych motywów takiego rozstrzygnięcia, dotyka nie tylko Komisję, która nie posiada wiedzy, jak Sąd odniósł się do poczynionych przez nią ustaleń ale i szeroko pojęty interes społeczny.

Jak powiedział na konferencji prasowej w dniu 19 marca 2021 r. Przewodniczący Komisji Weryfikacyjnej Sebastian Kaleta "Komisja oczywiście złoży w tej sprawie skargę kasacyjną do Naczelnego Sądu Administracyjnego (…) Sędziowie ignorują wnioski Komisji o przeprowadzenie rozpraw w kluczowych sprawach Noakowskiego 16, Mokotowskiej 63, stanowczo sprzeciwiam się decyzjom sędziów, którzy odmówili Komisji, żeby mogła podczas rozprawy przed Sądem przedstawić swoje argumenty i dowody jakie stały za wydaniem tej decyzji".

Jednocześnie dodał "Mokotowska 63 jest jedną z tych spraw, w których Komisja zgromadziła bardzo bogaty materiał dowodowy, jest to główna sprawa korupcyjna przed warszawskim sądem okręgowym, to jest sprawa która jak w soczewce pokazuje patologię warszawskiej reprywatyzacji, jak bogaciły się liczne grupy urzędników, prawników , jak naginano, łamano prawo, a dzisiaj próbuje się to wszystko zatuszować".

kom/ lena/

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 19.03.2021, 18:10
Źródło informacji MKiŚ
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ