Newsletter

Polityka i społeczeństwo

MS: Wiceminister Marcin Romanowski otworzył konferencję naukową „Jakim prawem stała II RP?” (komunikat)

23.09.2021, 18:26aktualizacja: 23.09.2021, 18:27

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

- MS informuje:

- Kwestie związane z szeroko pojmowanym wymiarem sprawiedliwości, z procesem unifikacji i kształtowania się polskiego prawa w odrodzonej II Rzeczpospolitej po 123 latach zaborów mają znaczenie fundamentalne i mogą być drogowskazem także dzisiaj dla sprawnego funkcjonowania państwa – powiedział wiceminister sprawiedliwości Marcin Romanowski rozpoczynając Ogólnopolską Konferencję Naukową Młodzieżowej Rady Sprawiedliwości pt. „Jakim prawem stała II RP?”. W wydarzeniu wziął również udział wiceminister Sebastian Kaleta.

Konferencja odbyła się w czwartek (23 września br.) w Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku i jest kolejną inicjatywą o charakterze naukowym organizowaną przez Młodzieżową Radę Sprawiedliwości. Marcin Romanowski pogratulował Radzie sprawnej organizacji wydarzenia oraz podkreślił wagę zagadnień poruszanych na konferencji.

Tematem były kluczowe zagadnienia związane z rzeczywistością prawną II Rzeczypospolitej. Hasło sympozjum „Włącz się w dialog o historii prawa polskiego!” podkreśla ideę przyświecającą debacie – promowanie wśród młodzieży postaw aktywnego współdziałania w rozwoju i budowaniu świadomości prawnej. Zwraca również uwagę na włączenie młodzieży w dialog dotyczący wymiaru sprawiedliwości oraz kształcenia prawnego w Polsce. Wydarzenie stanowi jeden z ważnych elementów polityki historycznej mającej wzmacniać wśród młodego pokolenia poczucie patriotyzmu oraz postaw obywatelskich. Honorowego patronatu konferencji udzielił Prezydent Andrzej Duda.

Konferencja została podzielona na trzy panele dyskusyjne, w których wystąpili naukowcy z najlepszych wydziałów prawa w Polsce. Pierwszy dotyczył scalenia systemu prawnego w Polsce po odzyskaniu niepodległości, drugi poruszał kwestię ordynacji wyborczej w II Rzeczpospolitej. Natomiast trzeci panel dotyczył reformy sądownictwa, szczególnie wprowadzenia instytucji sędziów pokoju. Wzięli w nim udział wiceminister sprawiedliwości Sebastian Kaleta oraz wiceminister Edukacji i Nauki Tomasz Rzymkowski.

Młodzieżowa Rada Sprawiedliwości jest organem doradczym działającym przy Ministrze Sprawiedliwości, który realizuje projekty związane z wymiarem sprawiedliwości oraz edukacją prawną i obywatelską skierowane do młodzieży szkolnej i studentów. Wyboru Młodzieżowej Rady Sprawiedliwości, która została powołana w marcu br., dokonano spośród niemal 200 kandydatów. Tworzą ją 24 osoby. Najmłodsza ma 16, a najstarsza 26 lat. Kadencja Młodzieżowej Rady Sprawiedliwości trwa rok.

UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi odpowiedzialność za jego treść – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe.(PAP)

kom/ nmk/ mark/

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 23.09.2021, 18:26
Źródło informacji MS
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ