Pobierz materiał i Publikuj za darmo
- MSW informuje:
Przybywa imion obcego pochodzenia. Od 1 marca rodzice nadali swoim dzieciom ponad 400 imion, które są popularne w krajach unijnych i w państwach spoza UE. Możliwość nadawania imion niepolskich wprowadzono od 1 marca – rodzice muszą pamiętać, aby imię nie było zdrobniałe, uwłaczające ani ośmieszające.
Rodzice, korzystając z nowych przepisów, które weszły w życie 1 marca, wybrali dla swoich dzieci takie imiona, jak m.in. Andrea, Carmen, Elena, Hannah, Iwo, Jessica, Kelvin, Lorenco, Marika, Mike, Natan, czy Rafael.
Rodzice mający obywatelstwo polskie mogą wybrać dla swojego dziecka dowolne imię obcojęzyczne, a nie tylko polskie, jak dotychczas. Imię nie może być jednak zdrobniałe, uwłaczające ani ośmieszające. Rodzice, którzy mają wątpliwości, decydując się na wybór imienia, mogą skonsultować się z kierownikiem dowolnego Urzędu Stanu Cywilnego. Kierownik USC zadecyduje o tym, czy zaproponowane przez rodziców imię spełnia wymagania przewidziane przez przepisy.
Tak, jak to było do tej pory, dziecku nadal można nadać maksymalnie dwa imiona.
Liberalizacja przepisów związanych z nadawaniem imion jest sporym udogodnieniem, szczególnie dla tych obywateli, których aktywność zawodowa nie ogranicza się do terytorium Polski. Przepisy zostały przez nas złagodzone również dlatego, że wielu obywateli zwracało się do nas w tej sprawie.
Wśród imion dominują anglojęzyczne, ale również te, które są popularne dla obywateli państw UE i państw trzecich, spoza UE.
Przypominamy, że w ubiegłym roku wśród wszystkich imion nadawanych dzieciom, rodzice najczęściej wybierali polskie imiona: Lena dla dziewczynki i Jakub dla chłopca. Ciekawe, jak będzie w przyszłym roku? Czy rodzice polskiego pochodzenia zdecydują się nadawać swoim dzieciom również imię obcojęzyczne? Przekonamy się o tym w styczniu 2016 r., publikując zestawienie podsumowujące statystykę za 2015 r.
UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi wyłączną i pełną odpowiedzialność za jego treść.(PAP)
kom/ ksi/ je/
Pobierz materiał i Publikuj za darmo
bezpośredni link do materiału
Data publikacji | 21.04.2015, 14:04 |
Źródło informacji | MSW |
Zastrzeżenie | Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media. |