Pobierz materiał i Publikuj za darmo
- MSW informuje:
Tylko nieco ponad połowa Polaków (52 proc.) wie o tym, że przestępstwa wynikające z uprzedzeń są ścigane z urzędu - wynika z badania przeprowadzonego na zlecenie MSW. 21 marca obchodzimy Międzynarodowy Dzień Walki z Dyskryminacją Rasową. Ministerstwo Spraw Wewnętrznych włącza się w działania mające na celu przeciwdziałanie zjawisku rasizmu i ksenofobii.
Międzynarodowy Dzień Walki z Dyskryminacją Rasową został ustanowiony przez Zgromadzenie Ogólne ONZ w 1966 roku. Od tamtej pory 21 marca jest okazją do zwrócenia uwagi na działania związane z szerzeniem zasad równości i zwalczaniem dyskryminacji rasowej.
Przestępstwa z nienawiści w Polsce
Jak wynika z badania społecznego na temat opinii o imigrantach, przeprowadzonego na zlecenie MSW, Polacy pozytywnie oceniają zwiększającą się liczbę obcokrajowców w naszym kraju. Aż dwie trzecie respondentów określiło swoje odczucia wobec nich jako zdecydowanie lub raczej pozytywne. Większość z nas (70 proc.) uważa, że obcokrajowcy oraz osoby innego wyznania mogą się czuć w Polsce bezpiecznie, natomiast co czwarta osoba ma odmienne zdanie.
Tylko nieco ponad połowa Polaków (52 proc.) wie o tym, że przestępstwa wynikające z uprzedzeń są ścigane z urzędu. 13 proc. ankietowanych uznało, że przestępstwa z nienawiści nie są ścigane z urzędu, a 35 proc. stwierdziło, że nie zna odpowiedzi na to pytanie. Kampanie społeczne oraz szkolenia policjantów sprawiają jednak, że zwiększa się świadomość w tym zakresie. Coraz więcej osób, które są świadkami takich sytuacji, decyduje się żeby zgłosić sprawę służbom.
Jak pokazują policyjne statystyki z roku na rok wzrasta liczba zgłoszeń związanych z tzw. przestępstwami z nienawiści. W 2011 roku funkcjonariusze odnotowali niecałe 200 przestępstw z art. 119, 256 i 267 kk. W 2013 roku stwierdzono ich dwa razy więcej, a w 2014 roku policjanci odnotowali 707 przestępstw. 115 przestępstw odnotowano w woj. podlaskim, które szczególnie mocno zaangażowało się w walkę z ksenofobią i rasizmem. Wiele zawiadomień pochodziło nie tylko od ofiar, ale także od instytucji publicznych, organizacji pozarządowych czy społeczeństwa, które przestało być bierne na tego typu zdarzenia.
Przestępstwem z nienawiści może być przemoc fizyczna, wyzwiska, groźby, niszczenie mienia, podpalenia – o ile ich przyczyną była nienawiść do osoby spowodowana jej kolorem skóry, pochodzeniem narodowym, etnicznym czy wyznawaną przez nią religią.
Zespół ds. Ochrony Praw Człowieka
W Ministerstwie Spraw Wewnętrznych funkcjonuje także Zespół ds. Ochrony Praw Człowieka. Zespół zajmuje się m.in. monitorowaniem spraw związanych z przestępstwami z nienawiści. W 2014 roku 80 proc. z nich dotyczyło mowy nienawiści, a co 7. wiązało się z przemocą fizyczną. Zespół prowadzi również działania edukacyjne, w tym monitoruje i koordynuje szkolenia w resorcie MSW, w szczególności w policji i straży granicznej w zakresie problematyki ochrony praw człowieka.
Szkolenia
Aby profesjonalnie i efektywnie zajmować się przypadkami przestępstw z nienawiści, w Policji tylko do połowy 2014 roku przeszkolonych zostało w tym zakresie ponad 72 tysiące funkcjonariuszy. W realizację szkoleń, obok wykładowców z Policji, zaangażowani są również przedstawiciele organizacji pozarządowych.
Racism. Say it to fight it
W marcu 2014 roku Ministerstwo Spraw Wewnętrznych uruchomiło, opracowaną w ramach kampanii Racism. Say it to fight it, wielojęzyczną stronę internetową www.reportracism.pl, która jest poświęcona walce z rasizmem i ksenofobią. Na stronie cudzoziemcy mogą znaleźć informacje, czym są przestępstwa z nienawiści i jak są uregulowane w polskim prawie. Osoba, która padła ofiarą tego rodzaju przestępstwa, dowie się, jakie kroki może podjąć i czego powinna oczekiwać ze strony poszczególnych instytucji. Na stronie znajdują się również informacje, do jakich podmiotów może się zwrócić osoba będąca ofiarą takiego przestępstwa, jakie kompetencje i zadania mają te podmioty oraz jak będzie wyglądała w zarysie procedura działania organów ścigania.
Uruchomieniu strony towarzyszyła szeroka kampania informacyjna skierowana do cudzoziemców – obywateli państw trzecich.
Więcej o kampanii oraz całe badanie na temat opinii o imigrantach, przeprowadzone na zlecenie MSW: https://msw.gov.pl/pl/aktualnosci/13091,Miedzynarodowy-Dzien-Walki-z-Dyskryminacja-Rasowa.html
UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi wyłączną i pełną odpowiedzialność za jego treść.(PAP)
kom/ amt/
Pobierz materiał i Publikuj za darmo
bezpośredni link do materiału
Data publikacji | 21.03.2015, 10:59 |
Źródło informacji | MSW |
Zastrzeżenie | Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media. |