Pobierz materiał i Publikuj za darmo
- MSW informuje:
Wiceminister Piotr Stachańczyk spotkał się z Dietmarem Woidke, premierem Rządu Kraju Związkowego Brandenburgia. Rozmowy były elementem odbywających się w Warszawie polsko-niemieckich konsultacji międzyrządowych.
W trakcie spotkania omówiono kwestie związane z polsko-niemieckimi umowami międzyrządowymi:
- o współpracy służb policyjnych, granicznych i celnych, która wejdzie w życie 9 lipca 2015 roku i przyczyni się do poprawy bezpieczeństwa w regionie przygranicznym,
- o wspólnej poprawie sytuacji na drogach wodnych na pograniczu polsko-niemieckim podpisanej 27 kwietnia 2015 r., której celem jest poprawa żeglowności na Odrze, a także zapewnienie lepszego poziomu ochrony przeciwpowodziowej w regionie przygranicznym.
W czasie rozmów poruszono także kwestię połączeń transportowych, jak również wyrażono nadzieję na zawarcie porozumień wykonawczych o współpracy do polsko-niemieckiej Umowy ramowej o współpracy transgranicznej w ratownictwie medycznym.
Podczas spotkania minister Stachańczyk i premier Woidke podkreślili wagę podejmowania projektów i przedsięwzięć służących poznaniu sąsiada, jego języka, kultury, historii i życia codziennego.
W kontekście wspierania nauki języka polskiego w niemieckich szkołach oraz podtrzymania tożsamości kulturowej wśród dzieci i młodzieży o polskim pochodzeniu, wskazano na rolę Strategii nauczania języka polskiego jako ojczystego obywateli niemieckich polskiego pochodzenia, której realizacja jest monitorowana przez Polsko-Niemiecką Komisję Międzyrządową ds. Współpracy Regionalnej i Przygranicznej.
W trakcie spotkania omówiono także plany dotyczące obchodów przypadającej w 2016 roku 25-tej rocznicy podpisania Traktatu o dobrym sąsiedztwie i przyjaznej współpracy między Polską a Niemcami. Obie strony podjęły już prace nad wspólnymi obchodami rocznicy, m. in. w ramach Komitetu ds. Współpracy Przygranicznej Polsko-Niemieckiej Komisji Międzyrządowej przez ekspertów z regionów przygranicznych przygotowywany jest bilans dotychczasowej współpracy.
W wyniku spotkania Koordynatorzy przyjęli wspólną deklarację odnoszącą się do najważniejszych zagadnień dla polsko-niemieckiego pogranicza.
* * *
Deklaracja Koordynatora ds. Polsko-Niemieckiej Współpracy Przygranicznej i Regionalnej Piotra Stachańczyka Sekretarza Stanu w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych Rzeczypospolitej Polskiej oraz Koordynatora ds. Niemiecko-Polskiej Współpracy Międzyspołecznej i Przygranicznej Dr Dietmara Woidke Premiera Kraju Związkowego Brandenburgia z okazji polsko – niemieckich konsultacji międzyrządowych Warszawa, dnia 27 kwietnia 2015 r.
Rzeczpospolitą Polską i Republikę Federalną Niemiec łączy wzorcowa sieć dobrosąsiedzkich i codziennych kontaktów. Fundamenty naszej przyjaźni wzmacniają liczne partnerstwa pomiędzy miastami oraz szkołami wyższymi. W szczególny sposób oba kraje łączy granica na Odrze i Nysie. Region przygraniczny stanowi wyznacznik naszych bilateralnych stosunków. Współpracujące rządy naszych państw szczególnie intensywnie współdziałają z krajami związkowymi, województwami i gminami. W związku z powyższym Koordynatorzy oświadczają, co następuje:
1. Podpisanie Umowy między Rządem Rzeczypospolitej Polskiej a Rządem Republiki Federalnej Niemiec o wspólnej poprawie sytuacji na drogach wodnych na pograniczu polsko-niemieckim (ochrona przeciwpowodziowa, warunki przepływu i żeglugi) i jej ratyfikacja wniesie istotny wkład w poprawę żeglowności na Odrze, a także zapewni lepszy poziom ochrony przeciwpowodziowej w regionie.
2. Umowa między Rządem Rzeczypospolitej Polskiej a Rządem Republiki Federalnej Niemiec o współpracy służb policyjnych, granicznych i celnych, która wejdzie w życie w dniu 9 lipca 2015 roku, przyczyni się do poprawy bezpieczeństwa w regionie przygranicznym.
3. Migracja oraz mobilność zawodowa to dynamiczne cechy regionu przygranicznego. Konsekwencją otwarcia granic jest pojawienie się szeregu istotnych zagadnień, związanych ze współżyciem społeczności pogranicza w duchu otwartości kulturowej. Kwestie te mają być omówione podczas wspólnych spotkań w polsko-niemieckim regionie przygranicznym, także z udziałem przedstawicieli władz na szczeblu lokalnym.
4. Region przygraniczny potrzebuje dobrych połączeń transportowych. Strony podejmą działania, aby w ramach obowiązujących ram prawnych i istniejących form współpracy bilateralnej, a także dostępnych źródeł finansowania, znaleźć skuteczne rozwiązania pozwalające na funkcjonowanie połączeń kolejowych do/z Wrocławia – Europejskiej Stolicy Kultury 2016.5. Niezbędne jest zapewnienie sprawnej realizacji akcji ratunkowych po obu stronach Odry. W związku z tym należy dążyć do możliwie szybkiego zawarcia porozumień wykonawczych o współpracy do Umowy ramowej między Rzecząpospolitą Polską a Republiką Federalną Niemiec o współpracy transgranicznej w ratownictwie medycznym. Polsko-Niemiecka Komisja Międzyrządowa ds. Współpracy Regionalnej i Przygranicznej będzie dalej monitorować wyżej wymienione zagadnienie.
6. Znajomość kraju sąsiada otwiera przed młodzieżą w regionie przygranicznym nowe perspektywy rozwoju. Niezwykle istotną rolę odgrywa w tym kontekście Polsko Niemiecka Współpraca Młodzieży. Ponadto za niezwykle istotne uważamy propagowanie i rozwijanie inicjatywy Dnia Polsko-Niemieckiego, mającej na celu podejmowanie projektów i przedsięwzięć służących poznaniu sąsiada, jego języka, kultury, historii i życia codziennego. Zachęcamy kraje związkowe i jednostki samorządu terytorialnego, instytucje i organizacje po obu stronach granicy do zwiększenia zainteresowania udziałem w tym wydarzeniu.
7. Na wsparcie zasługują również inne inicjatywy, które wzbudzają zainteresowanie językiem i kulturą sąsiada. Z zadowoleniem przyjmujemy realizację istniejących już inicjatyw, takich jak „Schulen - Partner der Zukunft“ – a także nowych projektów, takich jak PolenMobil, którego celem będzie wzbudzenie zainteresowania Polską i językiem polskim w szkołach na terenie całych Niemiec. Kluczowy instrument w zakresie wspierania nauczania języka polskiego w niemieckich szkołach stanowi ponadto wypracowana przez Ministrów Nauki, Kultury i Oświaty Landów „Strategia nauczania języka polskiego jako ojczystego obywateli niemieckich polskiego pochodzenia”, której realizacja jest monitorowana przez Polsko-Niemiecką Komisję Międzyrządową. Zwłaszcza w regionie przygranicznym opowiadamy się za wzmocnieniem i rozszerzeniem partnerstw szkół oraz współpracy między instytucjami oświaty. Zachęcamy szkoły i instytucje edukacyjne do wypracowania partnerskich zasad współpracy, które umożliwiłyby wymianę uczniów i nauczycieli oraz realizację wspólnych projektów szkolnych, w tym podejmowanie inicjatyw służących doskonaleniu nauczycieli.
8. Dostrzegamy konieczność wypracowania wspólnej koncepcji rozwoju przestrzennego regionu przygranicznego, uznawanego za ponadregionalny obszar funkcjonalny. Z zadowoleniem przyjmujemy dotychczasowe prace Polsko – Niemieckiej Komisji Międzyrządowej w tym zakresie.
9. Z zadowoleniem przyjmujemy inicjatywy podmiotów współpracy przygranicznej, regionalnej i międzyspołecznej, wdrażane z okazji 25. rocznicy podpisania Traktatu między Rzecząpospolitą Polską a Republiką Federalną Niemiec o dobrym sąsiedztwie i przyjaznej współpracy, przypadającej w 2016 roku.
UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi wyłączną i pełną odpowiedzialność za jego treść.(PAP)
kom/ azb/
Pobierz materiał i Publikuj za darmo
bezpośredni link do materiału
Data publikacji | 27.04.2015, 20:29 |
Źródło informacji | MSW |
Zastrzeżenie | Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media. |