Newsletter

Polityka i społeczeństwo

MSW: rozpoczęły się kursy języka polskiego dla osób ewakuowanych z Donbasu (komunikat)

22.01.2015, 13:03aktualizacja: 22.01.2015, 13:03

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

- MSW informuje:

W tym tygodniu osoby ewakuowane z Donbasu rozpoczęły naukę języka polskiego. Część z nich posługuje się językiem polskim, ale poziom jego znajomości jest zróżnicowany. Kursy językowe są prowadzone przez specjalistów ze Stowarzyszenia „Wspólnota Polska”.

Po przylocie do Polski wszystkie ewakuowane osoby wypełniły specjalne kwestionariusze, które pozwoliły m.in. na określenie poziomu znajomości języka polskiego. Na podstawie stopnia znajomości języka polskiego dokonano podziału na kilkuosobowe grupy. W środę zarówno dzieci, jak i dorośli rozpoczęli naukę języka. Zajęcia prowadzą specjaliści ze Stowarzyszenia „Wspólnota Polska”.

Poza kursami języka polskiego przewidziano również kursy doradztwa zawodowego oraz kursy orientacyjne.

Wszystkie 178 osób ewakuowanych w zeszłym tygodniu z Donbasu złożyło już wnioski o z zezwolenie na pobyt stały. Jeszcze w tym tygodniu wojewoda warmińsko-mazurski wyda pierwsze decyzje zezwalające na pobyt stały w Polsce. Zezwolenie na pobyt stały zrównuje cudzoziemca z obywatelem Polski we wszelkich uprawnieniach, z wyłączeniem praw politycznych. Oznacza to, że osoby, które przyjechały z Donbasu, będą mogły legalnie mieszkać i pracować w Polsce. Uzyskanie zezwolenia na pobyt stały jest też dla tych osób bardzo istotnym krokiem na drodze do uzyskania polskiego obywatelstwa.

UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi wyłączną i pełną odpowiedzialność za jego treść.(PAP)

kom/ ksi/

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 22.01.2015, 13:03
Źródło informacji MSW
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ