Pobierz materiał i Publikuj za darmo
- MSW informuje:
25 ślubów w plenerze. Po 1 marca nowożeńcy mogą zawrzeć związek małżeński poza siedzibą Urzędu Stanu Cywilnego. Ci, którym udzielono ślubu poza urzędem, wybierali najczęściej dworek szlachecki, zamek, muzeum, ale także plener. Ceremonia ślubu odbyła się nad potokiem górskim oraz na barce na Wiśle. Najwięcej ślubów poza urzędem udzielono na Dolnym Śląsku oraz w Łódzkiem.
W marcu br. na ślub poza urzędem zdecydowało się 25 par. Ci nowożeńcy jako pierwsi mogli zawrzeć cywilny związek małżeński w plenerze, gdyż od 1 marca zaczęły obowiązywać nowe przepisy. Wcześniej poza urzędem udzielano ślubu w ściśle określonych bądź wyjątkowych sytuacjach, np. w szpitalu czy zakładzie karnym.
W większości przypadków nowożeńcy, którzy zawarli związek małżeński w marcu br., wybierali lokalne zamki, pałace, hotele oraz restauracje. Najwięcej ślubów w takich obiektach zostało udzielonych na Dolnym Śląsku – (sześć ceremonii, w tym m.in. w Pałacu w Wojanowie, na Zamku w Karpnikach) oraz pięć w Łódzkiem (m.in. dworek szlachecki w Uniejowie). Ponadto urzędnicy USC udzielili ślubu również na terenie Muzeum Lotnictwa Polskiego w Krakowie oraz Muzeum Nadwiślańskiego w Kazimierzu Dolnym.
Jak do tej pory, z uwagi na okres zimowy, ślubów w plenerze było niewiele. W kolejnych miesiącach, szczególnie w sezonie letnim, ślubów w otoczeniu przyrody, powinno przybywać. W analizowanym okresie, urzędnicy udzielili ceremonii ślubu nad potokiem górskim w Poroninie (woj. małopolskie), zlokalizowanym nieopodal Tatrzańskiego Parku Narodowego, a także na barce na Wiśle w Krakowie.
Możliwość zawarcia związku małżeńskiego przed kierownikiem Urzędu Stanu Cywilnego poza siedzibą urzędu wprowadziła ustawa – Prawo o aktach stanu cywilnego. Nowe przepisy obowiązują od półtora miesiąca i są odpowiedzią MSW na postulaty społeczne związane z większą liberalizacją w tym zakresie.
Jak wygląda procedura ślubu poza USC?
Każda para, która chce zawrzeć ślub w plenerze, poza siedzibą urzędu stanu cywilnego, składa wniosek do kierownika urzędu. Dzięki zintegrowanemu Systemowi Rejestrów Państwowych, który działa od 1 marca, wniosek można złożyć w dowolnym urzędzie na terenie całego kraju. Trzeba pamiętać, że miejsce ceremonii musi gwarantować zachowanie powagi i doniosłości oraz bezpieczeństwa wszystkich uczestników.
Przypominamy, że od 1 marca oprócz możliwości zawarcia małżeństwa poza urzędem stanu cywilnego, obywatel może złożyć wniosek o dowód osobisty lub akt urodzenia w dowolnym urzędzie na terenie całego kraju, a także nadać dziecku imię obcego pochodzenia.
UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi wyłączną i pełną odpowiedzialność za jego treść.(PAP)
kom/ ksi/
Pobierz materiał i Publikuj za darmo
bezpośredni link do materiału
Data publikacji | 20.04.2015, 12:22 |
Źródło informacji | MSW |
Zastrzeżenie | Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media. |