Pobierz materiał i Publikuj za darmo
- MSW informuje:
W miniony długi weekend utonęło łącznie 13 osób, najwięcej w piątek (5 czerwca). Tylko w czerwcu utonęło w sumie 15 osób, a w trakcie dwóch miesięcy 45 osób. MSW ponawia apel o większą rozwagę podczas letniego wypoczynku nad wodą. Pamiętajmy, że dzieci powinny bawić się nad wodą pod czujną opieką dorosłych i kąpać się na strzeżonych kąpieliskach.
W trakcie długiego weekendu (4-7 czerwca) utonęło już w sumie 13 osób, a w ciągu pierwszego tygodnia tego miesiąca – 15 osób. Najwięcej utonięć było w miniony piątek (5 czerwca), kiedy życie straciło w sumie 6 osób, w tym 2 nastolatków w rzece Narew, na Podlasiu. W ciągu ostatnich miesięcy (maj-czerwiec) utonęło łącznie 45 osób.
MSW przypomina o podstawowych zasadach bezpiecznego wypoczynku. Ostatnie tragiczne dni długiego weekendu, w trakcie których utonęło w sumie 13 osób pokazują, jak ważne jest zachowanie podstawowych kryteriów bezpieczeństwa.
Szczególnie niebezpieczne są niestrzeżone kąpieliska i akweny, na których obowiązuje zakaz pływania. Pamiętajmy, by korzystać ze strzeżonych kąpielisk, dopuszczonych do wypoczynku przez służby ratownicze i sanitarne. W takich miejscach nad naszym bezpieczeństwem czuwają przeszkoleni ratownicy WOPR. Małoletni powinni zawsze korzystać ze strzeżonych kąpielisk i z dodatkowo wydzielonych bojami stref.
Rodzice powinni być szczególnie wyczuleni na wypoczynek dzieci i młodzieży nad wodą. Małoletni powinni wchodzić do wody wyłącznie pod opieką dorosłych i mieć dodatkowe zabezpieczenie, w postaci kamizelek bądź rękawków do pływania.
Ratownicy przestrzegają, by nie wskakiwać do wody będąc rozgrzanym – różnica temperatur może wywołać szok termiczny. Aby uniknąć tzw. wstrząsu termicznego w wodzie, zanurzajmy się stopniowo oraz nie kąpmy się bezpośrednio po dłuższym opalaniu.
Kolejna zasada, o której warto zawsze pamiętać, polega na tym, aby nie skakać – w szczególności na głowę – do nieznanej i zbyt płytkiej wody. Brak wyobraźni i brawura może prowadzić do nieszczęśliwych zdarzeń – urazów, trwałego kalectwa bądź utraty życia.
Korzystając ze sprzętu wodnego, łódek, kajaków czy rowerów wodnych, pamiętajmy o założeniu kapoka. Pamiętajmy też, by pod żadnym pozorem nie pływać ani nie korzystać ze sprzętów wodnych po spożyciu alkoholu i narkotyków.
Szanujmy prawo każdej osoby do wypoczynku. Zbyt duża beztroska, chęć zaimponowania rówieśnikom bądź bezmyślne żarty – mogą stać się powodem tragedii. Niedopuszczalne są takie zachowania, jak popychanie czy wrzucanie osób stojących na pomostach do wody, a także podtapianie osób pływających. Niebezpieczne jest również wypływanie materacem na środek kąpieliska.
Wypoczywając nad wodą zadbajmy o bezpieczeństwo swoje i innych. W razie zagrożenia wezwijmy pomoc, pod numer alarmowy 112 bądź na policję 997.
W 2014 r. policja odnotowała 674 zdarzenia, w których utonęło 646 osób. Najwięcej osób w ubiegłym roku utonęło w miejscach niestrzeżonych: w rzekach (190 osób), jeziorach (145 osób) i stawach (111 osób). Najczęstsze przypadki utonięć w zeszłym roku związane były z kąpielą w miejscu niestrzeżonym (104 osoby), bądź wynikały z nieostrożności i przeceniania własnych umiejętności pływackich (56 osób). Wielu wędkarzy tonie także podczas łowienia ryb – nieostrożność podczas wędkowania była przyczyną 41 utonięć w ubiegłym roku.
Pod kątem wieku, większość ofiar utonięć, to osoby powyżej 50 roku życia. W 2014 r. takich osób utonęło łącznie 268. Kolejną, liczną grupą, która utonęła w ubiegłym roku, były osoby między 31 a 50 rokiem życia (190 osób) i młodsi 19-30-latkowie (119 osób).
UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi wyłączną i pełną odpowiedzialność za jego treść.(PAP)
kom/ kfk/
Pobierz materiał i Publikuj za darmo
bezpośredni link do materiału
Data publikacji | 08.06.2015, 16:02 |
Źródło informacji | MSW |
Zastrzeżenie | Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media. |