Newsletter

Polityka i społeczeństwo

MSW: zespoły ds. przeciwdziałania handlowi ludźmi będą w każdym województwie (komunikat)

22.04.2015, 14:56aktualizacja: 22.04.2015, 14:56

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

- MSW informuje:

W każdym województwie powstaną zespoły ds. przeciwdziałania handlowi ludźmi. Projekt MSW o wartości 464 tys. euro jest współfinansowany z Norweskiego Mechanizmu Finansowego.

Ministerstwo Spraw Wewnętrznych przedstawiło założenia projektu „Poprawa współpracy w zakresie krajowych struktur powołanych do walki z handlem ludźmi”, zasady tworzenia zespołów wojewódzkich, a także aktualną sytuację w zakresie handlu ludźmi w Polsce.

Przestępczość dotycząca handlu ludźmi to m.in. przestępstwa związane z prostytucją, pornografią i innymi formami seksualnego wykorzystania, pracą przymusową

oraz innymi formami wykorzystania poniżającego godność człowieka. Co roku służby identyfikują co najmniej kilkadziesiąt ofiar handlu ludźmi.

Pomimo, że policja w 2014 r. w porównaniu z rokiem 2013 zanotowała spadek przestępczości związanej z handlem ludźmi, to jednak rzeczywista skala problemu może być dużo większa. - Tylko jedna na sto osób dotkniętych handlem ludźmi poszukuje pomocy - podkreślił podczas briefingu prasowego zastępca dyrektora Departamentu Polityki Migracyjnej MSW Piotr Mierecki. W 2013 r. stwierdzono 186 takich przestępstw, natomiast w 2014 r. liczba ta spadła do 76. Wykrywalność tego rodzaju przestępczości utrzymuje się na wysokim poziomie i w 2014 r. wynosiła niemal 95 proc. - Polska staje się krajem docelowym dla migrantów, w coraz większym stopniu możemy mieć więc do czynienia z handlem ludźmi, głównie do pracy przymusowej – powiedział dyrektor Piotr Mierecki z MSW

Projekt MSW „Poprawa współpracy w zakresie krajowych struktur powołanych do walki z handlem ludźmi”, realizowany we współpracy z Międzynarodową Organizacja ds. Migracji – IOM, ma budżet 464 tys. euro i jest współfinansowany z Norweskiego Mechanizmu Finansowego. Głównym celem projektu jest utworzenie wojewódzkich zespołów ds. przeciwdziałania handlowi ludźmi w oparciu o doświadczenia pierwszego zespołu regionalnego - mazowieckiego Zespołu ds. Przeciwdziałania Handlowi Ludźmi (działającego od 2010 r.). Dzięki projektowi ma zostać nawiązana ścisła współpraca regionalna pomiędzy podmiotami zaangażowanymi w zapobieganie i zwalczanie handlu ludźmi oraz odpowiedzialnymi za udzielanie wsparcia ofiarom. Zespoły działają już w 10 województwach. Do końca 2015 r. taki zespół ma powstać w każdym województwie.

W skład zespołów wojewódzkich wchodzą przedstawiciele różnych instytucji publicznych, organów ścigania i organizacji pozarządowych na szczeblu regionalnym. Udział przedstawicieli poszczególnych instytucji uzależniony jest od decyzji wojewody. W pracach dotychczas powołanych zespołów udział biorą przedstawiciele urzędów wojewódzkich, policji, Straży Granicznej, prokuratur, inspekcji pracy, urzędów pracy, samorządów, kuratoriów oświaty oraz organizacji pozarządowych.

Prezes Fundacji „La Strada” Irena Dawid-Olczyk podkreśliła, że jednym z priorytetów projektu jest ujednolicenie wiedzy i techniki pracy specjalistów zajmujących się handlem ludźmi. – Sytuacja w poszczególnych województwach jest zróżnicowana. Chcemy, aby poziom wiedzy był taki sam w całej Polsce – powiedziała szefowa Fundacji „La Strada”.

Briefing odbył się w Centrum Partnerstwa Społecznego „Dialog” w Warszawie.

Więcej informacji o projekcie:

http://handelludzmi.eu/hl/struktura-instytucjona/prowadzone-projekt/poprawa-wspolpracy/6498,O-projekcie.html

UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi wyłączną i pełną odpowiedzialność za jego treść.(PAP)

kom/ azb/

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 22.04.2015, 14:56
Źródło informacji MSW
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ