Pobierz materiał i Publikuj za darmo
- Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji informuje:
To już rok! Punkt paszportowy MSWiA na warszawskim lotnisku obchodzi dziś (20 kwietnia br.) swoją pierwszą rocznicę działalności. W tym czasie, z możliwości szybkiego wyrobienia paszportu tymczasowego, skorzystało dokładnie 14 850 osób.
Pierwszy rok działalności punktu wydawania paszportów tymczasowych na Lotnisku Chopina to dobry moment na podsumowanie jego działalności. Liczby i historie osób, które uzyskały w ten sposób tymczasowy dokument paszportowy pokazują, że został dobrze przyjęty przez pasażerów.
Pierwszy rok działania w liczbach
Od otwarcia punktu 20 kwietnia 2023 r., wyrobiono 14 850 paszportów tymczasowych. Rekordowe zainteresowanie przypadło na okres wakacyjny. W lipcu 2023 r. nasz punkt wydał aż 1 894 paszporty. Niewiele mniej dokumentów wystawiono w sierpniu 2023 r. – 1 846.
Z kolei rekordowym dniem był piątek przed rozpoczęciem ferii zimowych (12 stycznia 2024 r.), gdy wydano 131 dokumentów.
Najczęstszymi kierunkami odlotów z paszportem tymczasowym były Wielka Brytania, Egipt, Turcja, Włochy i Hiszpania.
Tysiące wyjątkowych historii
Wielu polskich podróżnych było bardzo wdzięcznych pracownikom punktu paszportowego MSWiA za sprawną pomoc. To często wzruszające historie pilnych wyjazdów za granicę np. do rodziny. Dzięki paszportowi tymczasowemu dostępnemu na lotnisku, jeden z podróżnych mógł odwiedzić swojego nowo narodzonego wnuczka. Inną ciekawą historią jest wyrobienie paszportu osobie z reprezentacji Polski w piłce nożnej.
Najczęściej jednak podróżni korzystają z możliwości wyrobienia paszportu tymczasowego, kiedy zapominają paszportu z domu. Jest też wiele sytuacji, w których osoby przyjeżdzające na lotnisko zabierają ze sobą dokument niewłaściwy np. prawo jazdy albo nieważny. W takich przypadkach punkt paszportowy służy pomocą każdemu polskiemu obywatelowi.
Punkt paszportowy na Lotnisku Chopina w Warszawie
Paszport tymczasowy można wyrobić w punkcie na Lotnisku Chopina w Warszawie. Przy złożeniu wniosku należy okazać ważny bilet lotniczy. Na miejscu pracownik punktu sprawdza tożsamość osoby, która ubiega się o taki paszport. Wykonywane jest też zdjęcie niezbędne do wyrobienia dokumentu.
Paszport tymczasowy jest ważny tylko przez określony czas (maksymalnie przez 365 dni), w zależności od indywidualnej sytuacji. Dzięki działającemu od 2022 r. Rejestrowi Dokumentów Paszportowych wniosek o wydanie paszportu tymczasowego jest generowany elektronicznie, a następnie podpisywany na urządzeniu do składania podpisu.
Paszport tymczasowy jest wyrabiany w sytuacji, gdy podróżny zgubi/zapomni paszportu lub dowodu osobistego, albo zostanie okradziony. W przypadku wyrobienia takiego dokumentu dla dzieci, niezbędna jest zgoda obojga rodziców.
Punkt paszportowy znajduje się na poziomie odlotów w strefie ogólnodostępnej Terminalu A Lotniska Chopina w Warszawie. Punkt czynny jest od poniedziałku do piątku, w godzinach 8:00-20:00. W punkcie znajduje się także Info Kiosk, w którym można zapoznać się ze wszystkimi informacjami na temat paszportu tymczasowego.
Paszport tymczasowy – najważniejsze informacje
Uzyskanie paszportu tymczasowego w punkcie na Lotnisku Chopina w Warszawie jest możliwe w następujących sytuacjach, jeśli:
· utracono / zapomniano paszportu / dowodu osobistego, albo został on ukradziony;
· posiadany paszport lub dowód utracił ważność;
· pasażer dysponuje ważnym biletem lotniczym.
Opłata za wyrobienie paszportu tymczasowego wynosi 30 zł. Płatność odbywa się wyłącznie kartą płatniczą w punkcie na Lotnisku Chopina w Warszawie.
UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA w likwidacji jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi odpowiedzialność za jego treść – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe.(PAP)
kom/ gib/
Pobierz materiał i Publikuj za darmo
bezpośredni link do materiału
Data publikacji | 20.04.2024, 09:37 |
Źródło informacji | MSWiA |
Zastrzeżenie | Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media. |