Newsletter

Polityka i społeczeństwo

MSWiA: Już w lipcu szybki paszport tymczasowy dostępny na lotniskach w Krakowie, Gdańsku i Katowicach (komunikat)

28.06.2024, 16:20aktualizacja: 28.06.2024, 16:21

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

- Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji informuje:

"Zachęceni sukcesem punktu tymczasowego wydawania paszportów na Lotnisku Chopina w Warszawie zdecydowaliśmy się otworzyć kolejne punkty. W lipcu ruszą trzy punkty: w Krakowie, Gdańsku i Katowicach" – powiedział w piątek, 28 czerwca minister Tomasz Siemoniak. Szef MSWiA oraz wiceminister Tomasz Szymański podczas konferencji pasowej przedstawili szczegóły dotyczące uruchomienia nowych punktów wydawania paszportów tymczasowych.

Minister Tomasz Siemoniak zwrócił uwagę na duże zainteresowanie punktem działającym na Lotnisku Chopina w Warszawie.

"Wyjeżdżający bardzo to sobie chwalą. W prosty i tani sposób można nie rezygnować z wyjazdu. Z punktu korzysta 60 osób dziennie" – mówił.

Szef MSWiA podkreślił, że nowe punkty wydawania paszportów tymczasowych są także odpowiedzią na bardzo duży ruch wakacyjny na lotniskach.

"Wymarzony wyjazd wakacyjny, konieczny wyjazd służbowy czy wyjazd do rodziny nie muszą być odkładane, gdy nasz paszport lub dowód osobisty jest nieważny albo go zapomnieliśmy" – powiedział.

Minister spraw wewnętrznych i administracji mówił też o dalszym rozwoju punktów.

"Staramy się wychodzić naprzeciw potrzebom. Zgłaszają się też kolejne miasta, kolejne porty lotnicze. Mamy nadzieję, że na każdym lotnisku w Polsce, skąd Polki i Polacy latają, będzie możliwość właśnie takiego działania" – podsumował.

Wiceminister Tomasz Szymański poinformował, że z punktu na Lotnisku Chopina skorzystało już blisko 18 tys. osób.

"Podjęliśmy szybkie działania, również legislacyjne, które umożliwiają nam otwarcie kolejnych trzech punktów wydawania paszportów tymczasowych. Dziękuję wojewodom: śląskiemu, pomorskiemu, a także małopolskiemu, że zrozumieli nasze intencje i podjęli się błyskawicznych działań, żeby takie punkty paszportowe mogły powstać" – podkreślił.

Sekretarz stanu w MSWiA mówił również o procedurze uzyskania paszportu tymczasowego.

"Punkt w Warszawie jest otwarty od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00-20:00. Natomiast nowe punkty na trzech kolejnych lotniskach będą otwarte w godzinach 7:30-15:30" – przypomniał wiceminister Tomasz Szymański.

Tysiące zadowolonych podróżnych

Liczby i historie osób, które uzyskały tymczasowy dokument paszportowy pokazują, że został dobrze przyjęty przez pasażerów. 20 kwietnia br. punkt paszportowy MSWiA na warszawskim lotnisku obchodził pierwszą rocznicę działalności. Do 25 czerwca br. w punkcie na lotnisku w Warszawie wydano łącznie 17 877 paszportów tymczasowych. Rekordowe miesiące pod względem wydanych paszportów to lipiec 2023 r. – wydano wówczas 1 894 paszportów tymczasowych, a w styczniu 2024 r. – wydano ich 1 594.

Rok funkcjonowania punktu paszportowego na lotnisku Chopina w Warszawie był pilotażem projektu. Liczby mówią same za siebie. Usługa szybkiego paszportu tymczasowego na lotnisku jest potrzebna i cieszy się niezwykle dużym zainteresowaniem wśród podróżnych. Dlatego MSWiA podjęło decyzję o otwarciu kolejnych trzech punktów paszportowych na lotniskach w Krakowie, Gdańsku i Katowicach. Zostaną one uruchomione zgodnie z poniższym harmonogramem:

- Międzynarodowy Port Lotniczy im. Jana Pawła II Kraków-Balice – 1 lipca 2024 r.; - Port Lotniczy Gdańsk im. Lecha Wałęsy – 8 lipca 2024 r.; - Międzynarodowy Port Lotniczy Katowice im. Wojciecha Korfantego w Pyrzowicach – 17 lipca 2024 r.

Wiele wyjątkowych historii

Podróżni są bardzo wdzięczni pracownikom punktu paszportowego MSWiA za szybką i sprawną pomoc. To często wzruszające historie pilnych wyjazdów za granicę np. do rodziny. Dzięki paszportowi tymczasowemu dostępnemu na lotnisku, jeden z podróżnych mógł odwiedzić swojego nowo narodzonego wnuczka. Tymczasowy paszport przydał się również osobie z reprezentacji Polski w piłce nożnej.

Najczęściej jednak podróżni korzystają z możliwości wyrobienia paszportu tymczasowego, kiedy zapominają zabrać paszportu z domu. Jest też wiele sytuacji, w których osoby przyjeżdzające na lotnisko zabierają ze sobą dokument nieważny albo niewłaściwy np. prawo jazdy. W takich przypadkach punkt paszportowy służy pomocą każdemu polskiemu obywatelowi. Paszport tymczasowy – ważne informacje

Uzyskanie paszportu tymczasowego w punkcie paszportowym na lotnisku w Warszawie, a już wkrótce na lotniskach w Krakowie, Gdańsku i Katowicach jest możliwe w następujących sytuacjach, jeśli:

- utracono / zapomniano paszportu / dowodu osobistego, albo został on ukradziony; - posiadany paszport lub dowód utracił ważność; - pasażer dysponuje ważnym biletem lotniczym.

Wszystkie nowe punkty będą funkcjonowały od poniedziałku do piątku w godzinach 07:30 – 15:30. Natomiast punkt w Warszawie jest czynny od poniedziałku do piątku od 8:00 do 20:00.

Dotychczas paszport tymczasowy można wyrobić było tylko w punkcie na Lotnisku Chopina w Warszawie. Teraz podróżni otrzymają większy wybór. Przy złożeniu wniosku należy okazać ważny bilet lotniczy. Na miejscu pracownik punktu sprawdza tożsamość osoby, która ubiega się o taki paszport. Wykonywane jest też zdjęcie niezbędne do wyrobienia dokumentu.

Paszport tymczasowy jest ważny tylko przez określony czas (maksymalnie przez 365 dni), w zależności od indywidualnej sytuacji. Dzięki działającemu od 2022 r. Rejestrowi Dokumentów Paszportowych wniosek o wydanie paszportu tymczasowego jest generowany elektronicznie, a następnie podpisywany na urządzeniu do składania podpisu. Opłata za wyrobienie paszportu tymczasowego wynosi 30 zł. Płatność odbywa się wyłącznie kartą płatniczą.

UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi odpowiedzialność za jego treść – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe. (PAP)

kom/ pmal/ amac/

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 28.06.2024, 16:20
Źródło informacji MSWiA
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ