Newsletter

Polityka i społeczeństwo

MSWiA: Szef MSWiA na posiedzeniu Komisji LIBE: Nie możemy działać reaktywnie, bezpieczeństwo trzeba rozumieć szeroko (komunikat)

06.02.2025, 16:27aktualizacja: 06.02.2025, 16:40

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

- Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji informuje:

"Nasilające się działania hybrydowe stale nam udowadniają, że nie możemy działać jedynie reaktywnie. Bezpieczeństwo należy rozumieć w sposób horyzontalny, obejmujący bardzo szeroko wszystkie inne polityki" – powiedział minister Tomasz Siemoniak w Brukseli. Szef MSWiA uczestniczył w czwartek (6 lutego br.) w posiedzeniu Komisji Wolności Obywatelskich, Sprawiedliwości i Spraw Wewnętrznych (LIBE) Parlamentu Europejskiego. W wydarzeniu wziął też udział wiceminister Maciej Duszczyk.

Priorytety polskiej prezydencji w Radzie Unii Europejskiej koncertują się na trzech filarach mających wzmocnić bezpieczeństwo, tj. przeciwdziałaniu nielegalnej migracji, w tym jej instrumentalizacji, wzmacnianiu ochrony cywilnej oraz walce z przestępczością zorganizowaną.

Minister Tomasz Siemoniak zwrócił uwagę, że bezpieczeństwo granic UE jest niezaprzeczalnie kluczowym elementem utrzymania integralności i prawidłowego funkcjonowania strefy Schengen w długiej perspektywie. Minister nawiązał również do skutecznej polityki powrotowej, która jest szczególnie istotna w odniesieniu do osób stwarzających zagrożenie dla naszego wspólnego bezpieczeństwa.

"Temat powrotów jest wysoko na agendzie politycznej. Pozytywnie oceniane są prace Komisji Europejskiej nad nowym wnioskiem legislacyjnym w sprawie ram prawnych dotyczących powrotów. Jesteśmy zdecydowani poczynić podczas naszej prezydencji jak największe postępy w pracach nad tym wnioskiem" – powiedział.

Szef MSWiA mówił także o pracach nad innowacyjnymi rozwiązaniami w zakresie zarządzania migracją wskazując, że jako prezydencja zajmiemy się rozwijaniem wybranych propozycji, które zostały wymienione w liście 15 państw członkowskich z 15 maja ubiegłego roku. Skupimy się głównie na centrach powrotowych i koncepcji bezpiecznego państwa trzeciego. Będziemy też wspierać aktualizację unijnego prawodawstwa w zakresie budowania partnerstw z kluczowymi krajami pochodzenia i tranzytu migrantów w celu zapewnienia migrantom bezpiecznej alternatywy wobec prób nielegalnej podróży do UE.

Minister spraw wewnętrznych i administracji przypomniał, że UE musi pracować nad stworzeniem bardziej zrównoważonego i skutecznego systemu migracyjno-azylowego, którego celem będzie zapobieganie nielegalnej migracji, a także wspieranie powrotów osób, które nie mają prawa przebywać na terytorium UE.

Zwalczanie przestępczości i odporność społeczeństwa

Minister Tomasz Siemoniak wskazał też na to, jak ważne jest zapewnienie skutecznych możliwości odpowiadania na wszelkie nowe zagrożenia pojawiające się w tym obszarze, które mają swoje źródła zarówno na zewnątrz, jak i wewnątrz Unii. Celem polskiej prezydencji jest wsparcie działań zwiększających skuteczność w zwalczaniu międzynarodowych zorganizowanych sieci przestępczych, terroryzmu i radykalizacji, a także zagrożeń o charakterze hybrydowym, wpływających na bezpieczeństwo wewnętrzne.

Polska prezydencja będzie kontynuować i promować wdrażanie unijnego planu działania na rzecz zwalczania nielegalnego obrotu środkami odurzającymi i przestępczości zorganizowanej, a także wdrażanie unijnej strategii zwalczania przestępczości zorganizowanej na lata 2021–2025.

Będziemy nadal dyskutować w Radzie o zaleceniach zawartych w raporcie S. Niinistö pod tytułem „Wzmocnienie przygotowania i gotowości Europy do reagowania na poziomie cywilnym i wojskowym”. Szczególną uwagę zwrócimy na odporność społeczeństwa, która ma zasadnicze znaczenie dla zwiększania gotowości Unii. Jest to zgodne z tym, co polska prezydencja uznała za swój priorytet i co wyraża motto prezydencji: „Bezpieczeństwo, Europo!”.

Chodzi o wspieranie działań wzmacniających europejskie bezpieczeństwo we wszystkich jego wymiarach. Było to nawiązanie do dyskusji przeprowadzonej na styczniowym nieformalnym posiedzeniu Ministrów Spraw Wewnętrznych i Wymiaru Sprawiedliwości, która pokazała, że bezpieczeństwo należy rozumieć w sposób horyzontalny, obejmujący wszystkie inne polityki.

UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi odpowiedzialność za jego treść – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe. (PAP)

kom/ kk/

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 06.02.2025, 16:27
Źródło informacji MSWiA
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ