Pobierz materiał i Publikuj za darmo
- MSZ informuje:
Przemiany 1989 r. to wspólny sukces Polaków w kraju i za granicą. Polonia nigdy nie uznała delegalizacji Solidarności, wspierała działalność opozycji demokratycznej w kraju i organizowała pomoc społeczeństwu – powiedział podsekretarz stanu w MSZ Tomasz Orłowski podczas konferencji „Polonia dla Polski w demokratycznym 25-leciu”, zorganizowanej w Senacie przez Europejską Unię Wspólnot Polonijnych.
Marszałek Senatu RP Bogdan Borusewicz otwierając konferencję przypomniał, że 30 grudnia 1989 r. Senat wystosował „Apel do Polonii świata”, w którym wyraził nadzieję na zjednoczenie „Polaków w kraju i tych, co tworzą Polonię w diasporze". Wiceminister Tomasz Orłowski nawiązał z kolei w swoim wystąpieniu do przekazania insygniów władzy państwowej II Rzeczypospolitej nowo zaprzysiężonemu prezydentowi Lechowi Wałęsie przez ostatniego prezydenta Rzeczypospolitej na Uchodźstwie. Połączenie dziedzictwa polskiej emigracji oraz wysiłków wolnościowych Polaków żyjących w PRL-u stało się fundamentem budowy wolnej Polski. Wiceminister Orłowski podziękował Polonii za szczególne zaangażowanie na rzecz członkostwa Polski w Sojuszu Północnoatlantyckim i Unii Europejskiej.
Organizowana w Senacie konferencja miała również wymiar praktyczny. Prezydent Europejskiej Unii Wspólnot Polonijnych Helena Miziniak witając zgromadzonych przedstawicieli organizacji polonijnych z Europy zachęcała do dyskusji na temat działalności charytatywnej oraz pomocowej dla Polski podczas klęsk żywiołowych, jak też promocji polskiej kultury, nauki i gospodarki.
Podsekretarz stanu w MSZ Tomasz Orłowski wskazał na cele strategiczne polityki państwa wobec Polaków za granicą. Wymienił: wspieranie nauczania języka polskiego, zwłaszcza w krajach migracji poakcesyjnej, zapewnienie możliwości uczestniczenia w kulturze narodowej i umacniania polskiej tożsamości, wzmacnianie pozycji środowisk polonijnych w życiu publicznym w krajach zamieszkania, wspieranie powrotów Polaków do kraju oraz rozwój różnorodnych kontaktów z Polską - młodzieżowych, naukowych, kulturalnych, gospodarczych, współpracy samorządów.
- Dążymy do zapewnienia jak najszerszego dostępu do polskiej kultury, co sprzyjać będzie podtrzymywaniu więzi z Polską. Chcielibyśmy także objąć jak największą grupę dzieci polonijnych projektami przyjazdów do Polski – powiedział wiceminister Orłowski. Zapewnił, że Program Rządu wobec Polonii i Polaków za Granicą na lata 2015-2020 znajduje się w końcowym stadium opracowania i jest obecnie w fazie konsultacji społecznych, także z szerokim udziałem organizacji polonijnych.
Biuro Rzecznika Prasowego MSZ
UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi wyłączną i pełną odpowiedzialność za jego treść. (PAP)
kom/ son/
Pobierz materiał i Publikuj za darmo
bezpośredni link do materiału
Data publikacji | 10.11.2014, 23:32 |
Źródło informacji | KPRM |
Zastrzeżenie | Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media. |