Pobierz materiał i Publikuj za darmo
- MSZ informuje:
Wiceminister Katarzyna Kacperczyk przewodniczyła polskiej delegacji w trakcie szczytu Unia Europejska-Afryka, który w dniach 11-12 listopada odbył się w Valletcie na Malcie. W spotkaniu udział wzięły 63 delegacje.
- Musimy mieć świadomość, że problem migracyjny nie zniknie w trakcie najbliższych miesięcy. Migracja to wspólne wyzwanie państw pochodzenia, państw tranzytowych oraz państw docelowych – mówiła w Valletcie podsekretarz stanu w MSZ Katarzyna Kacperczyk. - Działania podejmowane we współpracy UE-Afryka powinny mieć całościowy charakter i obejmować szereg spraw, od przeciwdziałania pierwotnym przyczynom migracji po zwalczanie przestępczości.
Szczyt zorganizowany został w związku z apelem kwietniowej Rady Europejskiej, podczas której szefowie państw i rządów zwrócili uwagę na silną presję migracyjną z kontynentu afrykańskiego w kierunku Europy.
W wydarzeniu - oprócz przedstawicieli państw UE, Islandii, Norwegii i Szwajcarii - wzięli udział przewodniczący najważniejszych instytucji unijnych, strony Procesu Chartumskiego i Rabackiego, Komisja Unii Afrykańskiej, Komisja Wspólnoty Gospodarczej Państw Afryki Zachodniej (ECOWAS) i organizacje międzynarodowe: Biuro Wysokiego Komisarza Narodów Zjednoczonych do spraw Uchodźców (UNHCR), Międzynarodowa Organizacja do spraw Migracji (IOM) oraz Międzynarodowe Centrum Rozwoju Polityki Migracyjnej (ICMPD).
Podczas szczytu Polska zadeklarowała wsparcie finansowe w wysokości 1 mln euro dla Europejskiego Funduszu Powierniczego UE na rzecz stabilizacji i przeciwdziałania nielegalnej emigracji ludności w Afryce. - Środki w ten sposób wydane przyczynią się do stabilizacji sytuacji w zakresie bezpieczeństwa, zwiększenia efektywności współpracy rozwojowej i stworzenia ram bardziej zrównoważonego rozwoju w tych regionach Afryki, które tego najbardziej potrzebują – powiedziała wiceszefowa polskiej dyplomacji.
Powołanie funduszu jest odpowiedzią Unii Europejskiej na aktualny kryzys migracyjny. Działania funduszu skupiać się mają na czterech kluczowych celach: wsparciu ekonomicznym na poziomie lokalnym, wzmocnieniu bezpieczeństwa żywnościowego, poprawie zarządzania polityką migracyjną oraz poprawie jakości sprawowanych rządów.
- Powołanie Funduszu Powierniczego przyczyni się do bardziej efektywnej współpracy rozwojowej i osiągnięcia trwałego wzrostu gospodarczego i poprawy sytuacji ekonomicznej - zaznaczyła wiceminister Kapcerczyk.
W przyjętej z kolei przez szefów delegacji deklaracji politycznej oraz planie działania wskazano konkretne środki odpowiedzi na kryzys uchodźczy i migracyjny. Zdefiniowano, jak będzie wyglądało pogłębienie współpracy z państwami afrykańskimi w dziedzinie migracji, a także (na prośbę państw afrykańskich) określono priorytety UE względem Afryki i zewnętrznego wymiaru migracji. Przygotowywany plan działania obejmuje: kwestie korzyści rozwojowych płynących z migracji i zwalczania rzeczywistych przyczyn migracji, w tym destabilizacji i konfliktów, legalnej migracji i mobilności (również studentów, naukowców i przedsiębiorców), polityki azylowej, zapobiegania i walki z przemytnikami, polityki readmisyjnej i powrotowej.
W Valletcie pierwszego dnia szczytu podczas spotkania szefów delegacji odsłonięto uroczyście pomnik, który ma symbolizować więzi między Europą a Afryką. Minutą ciszy uczczono także pamięć osób, które zginęły, próbując przedostać się przez Morze Śródziemne z Afryki do Europy.
UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi wyłączną i pełną odpowiedzialność za jego treść.(PAP)
kom/ ale/
Pobierz materiał i Publikuj za darmo
bezpośredni link do materiału
Data publikacji | 12.11.2015, 14:07 |
Źródło informacji | MSZ |
Zastrzeżenie | Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media. |