Newsletter

Polityka i społeczeństwo

MSZ: Informacja ws. wspólnego artykułu ministrów spraw zagranicznych Grupy Wyszehradzkiej (komunikat)

12.11.2015, 14:25aktualizacja: 12.11.2015, 14:25

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

- MSZ informuje:

- Unia Europejska jest czymś więcej niż grupą krajów pracujących razem nad kwestiami będącymi przedmiotem wspólnego zainteresowania. Jest ona wspólnotą państw i obywateli, którzy postanowili dzielić swój los i razem stawiać czoła przyszłości - zaznaczają ministrowie spraw zagranicznych krajów Grupy Wyszehradzkiej (V4) w artykule, który opublikowały główne dzienniki w Albanii, Bośni i Hercegowinie oraz Macedonii. Artykuł opublikowany został w przededniu spotkania szefów dyplomacji w Pradze.

- W zjednoczeniu Europy nie chodzi wyłącznie o przekształcanie ideału w rzeczywistość. Oferuje ono wymierne korzyści polityczne, gospodarcze i związane z bezpieczeństwem, oparte na solidarności i spójności członków Unii - podkreślają szefowie dyplomacji Polski – Grzegorz Schetyna, Czech Lubomír Zaorálek, Słowacji Miroslav Lajčák oraz Węgier Péter Szijjártó. We wspólnym artykule ministrowie spraw zagranicznych zaznaczają bliskie relacje Grupy Wyszehradzkiej z krajami Bałkanów Zachodnich. Wyrażają przy tym wsparcie dla europejskich aspiracji państw tego regionu. - Ofiarujemy Wam naszą pomocną dłoń i nasze doświadczenie na drodze, która jest jeszcze przed Wami. – piszą ministrowie.

- Zapewniamy Was, że kryzysy wobec których stoi obecnie UE, z których największe wyzwanie stanowi kryzys migracyjny i uchodźczy, nie będą powodem do wahania się w odniesieniu do naszego wsparcia dalszego rozszerzenia UE- podsumowują.

Wspólny artykuł ministrów opublikowany został na łamach „Shqip”, „Panorama”, „Gazeta Shqiptare”, „Albanian Daily News”, „Utrinski vesnik”, „Oslobodjenje” oraz „Nezavisne novine”.

Poniżej prezentujemy całość artykułu ministrów. Zachęcamy do lektury.

* * *

Wspólny artykuł Ministrów Spraw Zagranicznych Grupy Wyszehradzkiej

Idea pokojowego zjednoczenia Europy nigdy nie była czymś, co należało przyjmować za pewnik. Może się ona wydawać oczywista na pierwszy rzut oka; niemniej jednak zawsze na drodze stało wiele przeszkód. Mimo to dziś, przy zaangażowaniu krajów Bałkanów Zachodnich w proces zjednoczenia, koniec tej długiej podróży jest bliżej niż kiedykolwiek wcześniej. Sprawozdania Komisji Europejskiej pokazują, że z roku na rok Wasze kraje są coraz bliżej członkostwa w UE. I jest to dobra wiadomość. Patrząc na mapę, oczywiste jest to, że bez Was Europa jest niekompletna. Nie można w pełni zrozumieć historii Europy bez znajomości bogatej historii Waszego regionu.

Unia Europejska powstała jako projekt pokojowy i udało jej się osiągnąć tę ambicję. Niemniej jednak poza granicami Unii historia toczyła się dalej swoim własnym kursem. Ale Wy również zasługujecie na życie w pokoju, stabilność i bezpieczeństwo, które symbolizuje Unia. Unia Europejska jest czymś więcej niż grupą krajów pracujących razem nad kwestiami będącymi przedmiotem wspólnego zainteresowania; jest ona wspólnotą państw i obywateli, którzy postanowili dzielić swój los i razem stawiać czoła przyszłości.

W zjednoczeniu Europy nie chodzi wyłącznie o przekształcanie ideału w rzeczywistość. Oferuje ono wymierne korzyści polityczne, gospodarcze i związane z bezpieczeństwem, oparte na solidarności i spójności członków Unii. Strefa pokoju, stabilności i dobrobytu nie jest pustym pojęciem; jest to prawdziwy program dla europejskiego projektu, a zewnętrzne wyzwania, przed którymi stoi Europa oraz obecny kryzys migracyjny w szczególności to potwierdzają. Wskazują one również na konieczność bycia w stanie zaproponować bardziej efektywne i spójne odpowiedzi. Znaczenie krajów Bałkanów Zachodnich dla Unii jest kluczowe w tym kontekście, ponieważ region ten znajduje się pod względem geograficznym – choć jeszcze nie politycznym – w Unii Europejskiej. Doceniamy pozytywną rolę i zaangażowanie krajów, które zostały dotknięte kryzysem związanym z uchodźcami, którego nie wywołały.

Jak obiecano lat temu w Salonikach, drzwi Unii są dla Was otwarte i to się nie zmieni. Tempo procesu akcesyjnego zależy od indywidualnych wyników. Chcemy, aby wszystkie kraje objęte procesem rozszerzenia mierzone były tą samą miarą i dlatego też zawsze będziemy sprzeciwiać się ustanawianiu jakichkolwiek dodatkowych warunków lub działań, aby spowolnić proces akcesyjny. Ale z drugiej strony oznacza to również, że przepisy dotyczące rozszerzenia nie powinny zostać złagodzone. W celu przystąpienia do Unii należy wprowadzić niezbędne reformy w zakresie rządów prawa, praw podstawowych i zarządzania gospodarczego – było to naszym zadaniem, tak samo jak dziś jest Waszym. Wspólne wartości takie jak wolność, demokracja i prawa człowieka pozostają kluczowe. Zadaniem obu stron jest zapewnienie, aby proces akcesyjny pozostał rzetelny, a także współpraca i poszukiwanie wspólnych rozwiązań.

Postępy jakie poczyniliście do tej pory w zakresie budowania dobrych stosunków sąsiedzkich są godne podziwu. Stosunki te nie stracą znaczenia nawet po Waszym dołączeniu do Unii Europejskiej. Dobre sąsiedztwo jest podstawą każdej wspólnoty. Odnosi się to również do Europy Środkowej: naszych czterech państw Grupy Wyszehradzkiej – Czech, Węgier, Polski i Słowacji – nie łączy wspólny język, ale mamy wspólne doświadczenia historyczne z drugiej połowy dwudziestego wieku i wiemy, że współpraca ma sens.

Nasze kraje znajdują się w bliskim sąsiedztwie z regionem Bałkanów Zachodnich. Dlatego uważnie śledzimy Wasze postępy na drodze do europejskiej rodziny z silnym przekonaniem, że służy to najlepszym interesom zarówno Bałkanów Zachodnich, jak i UE. Przygotowanie się do członkostwa trochę trwa. Nasze kraje również potrzebowały lat, aby stać się pełnoprawnymi członkami. Jednak nie był to czas stracony. Lata te były pełne ważnej i bardzo potrzebnej pracy. Dzięki temu doświadczeniu zdajemy sobie sprawę, jak ważne jest wsparcie ze strony krajów, które już weszły do Unii. Ofiarujemy Wam naszą pomocną dłoń i nasze doświadczenie na drodze, która jest jeszcze przed Wami, ale zawsze do Was należy zrobienie pierwszego kroku. Chcielibyśmy Was zapewnić, że nadal jesteśmy Waszymi zwolennikami i oddanymi orędownikami.

Tyczy się to również obecnego kryzysu migracyjnego i uchodźczego. Państwa Grupy Wyszehradzkiej domagały się zwrócenia szczególnej uwagi na trasy tranzytowe na Bałkanach Zachodnich, a także na potrzebę wspólnego europejskiego działania od samego początku kryzysu migracyjnego. Wspólna pomoc Wyszehradzka, a także dwustronna została już ofiarowana niektórym z najbardziej narażonych krajów Bałkanów Zachodnich.

Zapewniamy Was, że kryzysy wobec których stoi obecnie UE, z których największe wyzwanie stanowi kryzys migracyjny i uchodźczy, nie będą powodem do wahania się w odniesieniu do naszego wsparcia dalszego rozszerzenia UE. Proces ten regulowany jest jasnymi zasadami i wiązanie go z kryzysem migracyjnym mogłoby stanowić zagrożenie dla jego przyszłości, jak i idei europejskiej. Wierzymy, że wszystkie strony odniosą korzyści z przystąpienia krajów Bałkanów Zachodnich do Unii i dołożymy wszelkich starań, aby upewnić się, że działania Unii są tym motywowane.

UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi wyłączną i pełną odpowiedzialność za jego treść.(PAP)

kom/ ale/

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 12.11.2015, 14:25
Źródło informacji MSZ
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ