Pobierz materiał i Publikuj za darmo
- MSZ informuje:
"W dyskusji nad reformą Unii Europejskiej należy skupić się na tym, co przyczynia się do wzrostu bezpieczeństwa i dobrobytu obywateli oraz zwiększa możliwości oddziaływania UE w świecie zgodnie z europejskimi wartościami i standardami" – podkreślił szef polskiej dyplomacji podczas Forum Europejskiego w niemieckiej stolicy.
Inauguracja 22. Międzynarodowego Forum Europejskiego zorganizowana przez stację telewizyjną Westdeutscher Rundfunk (WDR) była jednym z głównych punktów programu jednodniowej wizyty ministra Czaputowicza w Niemczech.
W swoim wystąpieniu nt. wspólnego kształtowania Europy w oparciu o wartości europejskie, szef polskiej dyplomacji zaprezentował polski punkt widzenia na rozwój Unii Europejskiej i przyszłość jej integracji. "Wpływ Unii Europejskiej w świecie zależy od prężności i innowacyjności jej gospodarki, wyznawanych wartości, atrakcyjności kultury europejskiej dla innych" – powiedział minister Jacek Czaputowicz. Zwrócił on uwagę m.in. na zagrożenia, jakie niesie ze sobą koncepcja Unii dwóch prędkości czy protekcjonizm uderzający w przedsiębiorców i pracowników na unijnym rynku pracy.
"My w Polsce opowiadamy się za silną Unią Europejską, wspólnotą konkurencyjną, opartą na czterech swobodach: przepływu towarów, kapitału, osób i usług. Powinniśmy dążyć do pogłębienia integracji sektora usług i znoszenia barier na wspólnym rynku. Konieczne jest wypowiedzenie walki z nadużyciami podatkowymi, które są poważnym wyzwaniem w wielu państwach członkowskich. Tu Polska jest tym pozytywnym przykładem. Unia silna to także Unia dysponująca ambitnym budżetem" - mówił minister Czaputowicz. "Jest oczywiste, że państwa, których gospodarki rosną, przyczyniają się do wzrostu całej Unii Europejskiej – jej siły i pozycji w świecie. Natomiast państwa, których gospodarki są nieefektywne, osłabiają pozycję Unii w świecie. Polska należy do tych państw (w UE), które najszybciej się rozwijają" – dodał.
Szef polskiej dyplomacji opowiedział się za utrzymaniem jedności wspólnoty i zaznaczył, jak ważne jest, by Unia cieszyła się poparciem społeczeństw i posiadała mandat do działania na rzecz realizacji demokratycznie określonych celów. "Większą rolę w unijnym procesie decyzyjnym powinny odgrywać parlamenty narodowe" – podkreślił minister Czaputowicz. Zaznaczył też, że Unia powinna pozostać otwarta na otoczenie zewnętrzne, w tym państwa Bałkanów Zachodnich, a także zacieśniać współpracę z krajami Partnerstwa Wschodniego. Zwrócił ponadto uwagę na kluczowe znaczenie relacji transatlantyckich i Sojuszu Północnoatlantyckiego. "Naszym zdaniem sama Unia Europejska na tym etapie nie jest w stanie zapewnić bezpieczeństwa swoim obywatelom bez sojuszu z USA" – powiedział szef polskiego MSZ. "Do europejskich wartości należy także zasada solidarności z państwami, które padły ofiarą agresji, jak w przypadku Ukrainy wobec agresji rosyjskiej" – dodał.
Podczas wizyty w Berlinie minister Czaputowicz rozmawiał także ze swoim niemieckim odpowiednikiem Heiko Maasem. Ministrowie omówili aktualne tematy z agendy międzynarodowej, w tym sytuację w sąsiedztwie Polski i Niemiec, m.in. w regionie Bałkanów Zachodnich. Poruszyli kwestię wspólnych działań w ramach Procesu Berlińskiego, które zwieńczy szczyt premierów w lipcu br. w Poznaniu. Ministrowie omówili także przyszłość Partnerstwa Wschodniego, sytuację na Ukrainie po wyborach prezydenckich oraz politykę wobec Rosji. Szef polskiej dyplomacji przedstawił ponadto stronie niemieckiej aktualny stan prac w ramach Procesu Warszawskiego, w tym w odniesieniu do powstających grup roboczych. Ministrowie rozmawiali też o współpracy Polski i Niemiec na forum ONZ, odnosząc się m.in. do planowanej na sierpień polskiej prezydencji w Radzie Bezpieczeństwa ONZ.
Tematem rozmów była także planowana podróż szefa niemieckiej dyplomacji do Warszawy 1 sierpnia br., w 75. rocznicę Powstania Warszawskiego. "Zaprosiłem ministra Heiko Maasa do złożenia 1 sierpnia wizyty w Warszawie w związku z obchodami 75. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego. Minister Maas przyjął zaproszenie" – powiadomił po spotkaniu polskie media minister Jacek Czaputowicz.
Minister Czaputowicz wziął również udział w spotkaniu z niemieckimi ekspertami polityki zagranicznej, zorganizowanym przez Fundacje Körbera, dla których wygłosił wystąpienie poświęcone roli Polski w Unii Europejskiej.
Złożył też wizytę w Centrum Dokumentacyjnym Topografia Terroru, gdzie rozmawiał z dyrektorem muzeum - Andreasem Nachamą. "Jestem wdzięczny profesorowi Nachamie, że prowadzona przez niego placówka tak dużo miejsca poświęca zbrodniom popełnionym na Polakach w czasie II wojny światowej" – podkreślił minister Czaputowicz. W czasie wizyty szef polskiego MSZ podkreślił potrzebę działań na rzecz zachowywania pamięci o dramatycznych wydarzeniach II wojny światowej, szczególnie wśród przedstawicieli młodego pokolenia. Rozmowa dotyczyła też wystawy na temat Powstania Warszawskiego, która zostanie ponownie pokazana z okazji 75. rocznicy jego wybuchu.
UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi odpowiedzialność za jego treść – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe.(PAP)
kom/ nmk/ mam/
Pobierz materiał i Publikuj za darmo
bezpośredni link do materiału
Data publikacji | 23.05.2019, 20:05 |
Źródło informacji | MSZ |
Zastrzeżenie | Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media. |