Newsletter

Polityka i społeczeństwo

MSZ: minister Waszczykowski podsumował rok polskiej polityki zagranicznej (komunikat)

15.11.2016, 19:33aktualizacja: 15.11.2016, 19:33

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

- MSZ informuje:

– Kryzysy, jakie rodzą się w Polsce czy w Europie, nie są kryzysami generowanymi przez nasz kraj lub region. To my jesteśmy w tej chwili postrzegani jako ci, którzy proponują konstruktywne rozwiązania. Aktywnie i konstruktywnie uczestniczymy na scenie międzynarodowej – powiedział minister Witold Waszczykowski, podsumowując rok działań w polskiej polityce zagranicznej.

Szef MSZ podkreślił wagę kwestii bezpieczeństwa. – Aby polska armia mogła modernizować się w spokoju i nie interweniować przeciwko wrogom, aby polskie służby mogły strzec mienia i porządku w kraju, potrzebna jest sprawna dyplomacja, która zapewni pokojowe i przyjazne otoczenie każdemu państwu. Stąd też szeroko pojęte bezpieczeństwo międzynarodowe, podmiotowość to kwestie, które były dla nas priorytetowe już wiele lat temu w pierwszym rządzie PiS kierowanym przez Jarosława Kaczyńskiego, wtedy patronował nam świętej pamięci prezydent Lech Kaczyński. Wtedy i dzisiaj to były priorytety polskiej dyplomacji – mówił minister Waszczykowski. – Bezpieczeństwo nie jest dane raz na zawsze. Wymaga wzmacniania, monitorowania zagrożeń i znajdowania odpowiedzi zarówno na nowe, jak i stare zagrożenia. Zastaliśmy sytuację, w której Polska funkcjonowała w sytuacji niedookreślonego bezpieczeństwa w NATO – dodał. Wskazał również, że w wyniku wspólnych działań prezydenta, premier i MSZ udało się przekonać sojuszników Polski do zwiększenia gwarancji jej bezpieczeństwa. – Nasza usilna perswazja doprowadziła do zmiany decyzji sojuszników i uznania, iż gwarantem bezpieczeństwa nie jest tylko kilkutysięczny oddział, tzw. szpica. Na szczycie NATO w lipcu w Warszawie zdecydowano się na stałą obecność wojsk batalionowych, brygady Stanów Zjednoczonych i innych środków bezpieczeństwa militarnego – podkreślił szef polskiej dyplomacji.

Mówiąc o relacjach z Unią Europejską minister zaznaczył, że Polska jasno zdefiniowała swoje interesy. – Utrzymywaliśmy wysoką pozycję w UE - instytucji, która uzupełnia nasze bezpieczeństwo głównie w pozamilitarnych aspektach. Współpracowaliśmy z licznymi krajami, ale chcę wskazać przede wszystkim tę największą trójkę, tj. Wielką Brytanię, Niemcy, Francję – mówił. Podkreślił także, że Polska utrzymała dynamikę współpracy z Wielką Brytanią poprzez liczne wizyty, konsultacje, zaaranżowanie nowych instrumentów współpracy jak np. Kwadryga, czyli współpraca ministrów spraw zagranicznych i obrony obu krajów. Pod koniec listopada odbędą się pierwsze w historii konsultacje międzyrządowe w Londynie. Odnosząc się do relacji polsko-niemieckich, minister Waszczykowski zwrócił uwagę na bilans handlowy dochodzący do 100 mld euro. – To był rok 25-lecia polsko-niemieckiego Traktatu o dobrym sąsiedztwie i przyjaźni. Obok jubileuszowych wydarzeń było wiele spotkań konkretnych, sektorowych, merytorycznych, odbyliśmy również konsultacje międzyrządowe w Berlinie – dodał. Przypomniał także o swoim udziale w naradzie niemieckich ambasadorów w Berlinie, gdzie wygłosił przemówienie o polskiej polityce zagranicznej. Minister Waszczykowski potwierdził, że Polska w dalszym ciągu podtrzymuje ofertę współpracy z Francją, która jest obecna na naszym rynku w licznych sektorach gospodarczych.

Szef MSZ podkreślił także wagę współpracy regionalnej. – Nasza pozycja w UE była wzmacniania przez dużą aktywność regionalną. Sprawujemy przewodnictwo w Grupie Wyszehradzkiej. Doprowadziliśmy do stworzenia lub odtworzenia nowych formuł współpracy regionalnej – pracujemy w ramach tzw. Dziewiątki Bukaresztańskiej. Stworzyliśmy nową strukturę trójkąta flanki wschodniej, to jest Polska, Rumunia, Turcja. W dalszym ciągu promujemy koncepcję współpracy karpackiej. Największa inicjatywa regionalna to inicjatywa Trójmorza, która obejmuje państwa od Bałtyku, przez Morze Czarne aż po Adriatyk – mówił. Jak podkreślił, struktury te stały się pewną marką w Europie. – Budujemy te marki regionalne nie po to, aby przeciwstawić się UE czy NATO, ale by być silniejszymi w tych instytucjach, byśmy mieli swoje lobby, które wpływałoby na decyzje w tych instytucjach i wprowadzało naszą wrażliwość na sprawy naszego regionu – dodał.

Minister Waszczykowski mówił dziś także o rozważnej polityce wschodniej. – Zabiegamy o podtrzymanie suwerenności i integralności terytorialnej Ukrainy. Robimy to zarówno bilateralnie, poprzez liczne kontakty ze stroną ukraińską na wszystkich płaszczyznach politycznych, ale również w instytucjach międzynarodowych. Odtworzyliśmy z mozołem relacje z Białorusią. Jesteśmy ostrożni, umiarkowani optymistycznie, ale udało się już zawrzeć pewne porozumienia, np. dotyczące oświaty polonijnej – powiedział. Zaznaczył również, że Polska sygnalizuje gotowość do utrzymywania kontaktów z Rosją.

Szef MSZ zwrócił uwagę, że Polska nie ogranicza się do współpracy tylko w Europie. – Bezpieczeństwo to również możliwości alternatywnego rozwoju gospodarczego z innym regionami, z innymi kontynentami. Mamy więc próbę powrotu do świata, otwarcia na świat, na nowe rynki. Jedną z głównych, istotnych ról grają tu oczywiście Chiny. Rozszerzamy naszą obecność w Chinach, otworzyliśmy niedawno konsulat w kolejnej prowincji, mamy nowe połączenie lotnicze, mamy nowe inicjatywy gospodarcze polsko-chińskie i tu dyplomacja polska wspiera Ministerstwo Rozwoju – mówił. Podkreślił także wagę współpracy z Republiką Korei i Japonią.

– W tym roku pakiet pomocy humanitarnej realizowany przez MSZ wzrósł do 40 mln zł. Głównie jest to pomoc kierowana na Bliski Wschód. Ale również w tym roku rząd podjął decyzję o stworzeniu pakietu humanitarnego dla Bliskiego Wschodu – powiedział minister Waszczykowski, odnosząc się do polskiej aktywności w dziedzinie pomocy humanitarnej. Przypomniał również, że Polska jest otwarta na pomoc Ukrainie. – Około miliona Ukraińców przybyło w tym roku do Polski, część z nich pracując odsyła do kraju rocznie ok. 5 mld euro, które zarabiają na polskim rynku – dodał.

– Polska nie jest konsumentem bezpieczeństwa, nie żyjemy na czyjś kredyt, nie prowadzimy jazdy na gapę. Stabilizujemy region – podsumował minister Waszczykowski.

UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi odpowiedzialność za jego treść – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe.(PAP)

kom/ ksi/

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 15.11.2016, 19:33
Źródło informacji MSZ
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ