Pobierz materiał i Publikuj za darmo
-MSZ informuje:
– Ostatni rok upłynął nam pod znakiem realizacji głównych kwestii, które podnieśliśmy z Panią Premier w swoich sejmowych expose: bezpieczeństwa, rozwoju i podmiotowości Polski w instytucjach międzynarodowych, do których należymy – mówił minister Witold Waszczykowski na konferencji prasowej podsumowującej rok polskiej polityki zagranicznej rządu Premier Beaty Szydło.
Szef polskiej dyplomacji podsumował najważniejsze działania resortu na poszczególnych polach współpracy międzynarodowej i z poszczególnymi państwami.
Bezpieczeństwo jako priorytet
- Priorytetem przez ten rok było i nadal będzie bezpieczeństwo państwa, gdyż nie jest ono nigdy dane raz na zawsze – zaznaczył minister na początku konferencji. Głównymi partnerami Polski są w tym obszarze USA i Wielka Brytania. – Zmierzyliśmy do wyrównania statusu bezpieczeństwa w Sojuszu. Aż do chwili obecnej istniały dwa statusy bezpieczeństwa – lepszy dla Europy Zachodniej, gwarantowany nie tylko przez postanowienia traktatu, ale także przez stałą obecność wojsk – wyjaśnił szef MSZ. – Decyzje szczytu NATO w Warszawie zakładają, że na terenie Polski i innych krajów flanki wschodniej będą stacjonowały wojska NATO, a więc nasz status bezpieczeństwa będzie zrównany ze statusem Europy Zachodniej – podkreślił.
- Nie jesteśmy tylko konsumentem bezpieczeństwa, prowadzimy wiarygodną i stabilną politykę w tej dziedzinie przez nasze wydatki zbrojeniowe – podkreślił minister, przypominając również dostarczanie wkładu do grup batalionowych i udział Polski w operacjach na Morzu Śródziemnym. Zaznaczył też, że Polska jest gotowa powrócić do operacji pokojowych ONZ.
Minister mówiąc o intensyfikacji stosunków z USA z zadowoleniem przypomniał fakt, że Stany Zjednoczone zdecydowały się powrócić do idei tarczy antyrakietowej. Szef polskiej dyplomacji powiedział, że od objęcia resortu trzy razy spotkał się z Sekretarzem Stanu USA Johnem Kerrym. Zaznaczył także, że polski rząd przeprowadził przez ostatni rok liczne konsultacje polityczno-wojskowe z Wielką Brytanią. – Stworzyliśmy nowe formuły współpracy, jak np. Kwadryga, czyli stałe konsultacje ministrów spraw zagranicznych i obrony – tłumaczył.
Współpraca regionalna
Zdaniem ministra najbliższy Polsce region stał się rozpoznawalną marką w NATO i Unii Europejskiej. – Rewitalizowaliśmy Grupę Wyszehradzką, sprawujemy tam teraz prezydencję. W ramach grupy prowadzimy konsultacje przed każdym ważnym spotkaniem europejskim czy natowskim. Spotykamy się w różnych formułach z Ukrainą, innymi państwami europejskimi, z państwami bałtyckimi, czy państwami Bałkanów Zachodnich – wyliczał. – Ta współpraca ma prowadzić do stworzenia w ramach UE i NATO silnego lobby państw Europy Środkowo-Wschodniej, tak aby mieć możliwość wpływania na decyzje tych instytucji. Chcemy, aby ta część Europy nie była tylko peryferiami, ani pasem tranzytowym, ale by była równomiernie rozwiniętym regionem, równoważnym z czasem Europie Zachodniej – wyjaśnił minister.
Współpraca z Europą Zachodnią
Minister zaznaczył, że bardzo ważnym partnerem Polski w ramach UE są Niemcy. – W tym roku obchodziliśmy 25-lecie Traktatu o dobrym sąsiedztwie. Odbyły się liczne wizyty od najwyższego szczebla aż po ministrów sektorowych – mówił. – Nie zliczę ile razy spotkałem się z moim odpowiednikiem Frankiem-Walterem Steinmaierem. Praktycznie co miesiąc. Brak już nam miejsca w kalendarzu, żeby się nawzajem spotykać – powiedział.
– Ważnym elementem współpracy jest Polonia mieszkająca w Niemczech. Wczoraj na spotkaniu z Polakami i moim zastępcą minister Steinmeier powiedział, że Niemcy podejmą próbę podniesienia poziomu kształcenia języka polskiego w Niemczech. Od lat o to zabiegaliśmy – dodał. Minister wskazał również, że oba kraje będą realizować projekt budowy wspólnej szkoły polsko-niemieckiej w Libanie. Przypomniał także, że poziom wymiany gospodarczej miedzy Niemcami a Polską to prawie 100 mld euro.
Aspekt gospodarczy minister podkreślił także mówiąc o relacjach Polski z Francją. – Relacje polsko-francuskie są bardzo rozlegle, obliczane na wiele miliardów euro – mówił, wspominając o francuskich inwestycjach w Polsce. – Francja jest ważnym partnerem w ramach współpracy politycznej, gospodarczej i polityki bezpieczeństwa. Przypomnę, że pani premier pierwszą podróż zagraniczną odbyła właśnie do Paryża – dodał.
Szef polskiej dyplomacji stwierdził również, że mimo zapowiedzi Brexitu Wielka Brytania nadal pozostaje dla Polski ważnym partnerem w Europie. – 28 listopada po raz pierwszy w historii odbędą się konsultacje międzyrządowe w Londynie – podkreślił.
Minister zaznaczył, że Polska jest aktywna na polu dyskusji europejskich poświęconych kwestii polityki energetycznej, polityki rolnej, Brexitu czy kryzysu uchodźczego. – Udzielaliśmy poparcia dla inicjatyw pokojowych, jesteśmy członkiem koalicji przeciw państwu islamskiemu, jesteśmy członkiem licznych funduszy europejskich, które wspierają Turcję oraz uchodźców w Jordanii czy Libanie. W ramach współpracy wyszehradzkiej opracowaliśmy koncepcję tzw. elastycznej solidarności zamiast przymusowej relokacji uchodźców. Zdobywa ona coraz większe poparcie w Europie – mówił.
Polityka wschodnia
- Prowadzimy rozważną politykę wschodnią. Musimy być rozważni i ostrożni, bo mamy do czynienia z partnerem, który chce diametralnie zmienić układ sił w Europie i architekturę bezpieczeństwa, nie chce współpracować z Unią Europejską ani NATO. Mimo, że obie te instytucje proponują uprzywilejowane relacje Moskwie, Rosja ten dialog odrzuca – podkreślił minister. – Mimo wszystko współpracujemy z Rosją. Cieszy nas ostatnia zapowiedź prezydenta Putina, który przyjmując polskiego ambasadora stwierdził, że jest w stanie zrobić wszystko, aby polepszyć stosunki rosyjsko-polskie. My jesteśmy mniej ambitni – mówił minister – Odpowiadaliśmy, że nie musi robić wszystkiego. Wystarczy, że zrobi kilka gestów, np. zwróci nam wrak Tupolewa, podejmie współpracę w ramach wyjaśniania przyczyn katastrofy smoleńskiej, czy zniesie embargo na polskie towary.
Szef MSZ podkreślił, że Polska w dalszym ciągu wspiera suwerenność, niepodległość i integralność terytorialną Ukrainy, a także, że odtworzona została współpraca z Białorusią. – Jestem tu umiarkowanie optymistyczny, zawarte już zostały pewne porozumienia dotyczące oświaty, co będzie pozytywnie wpływało na status Polaków – dodał. Minister powiedział także, że Polska zabiega o rewitalizację Partnerstwa Wschodniego.
- Otwieramy się także na inne kontynenty – powiedział minister, mówiąc o krajach Dalekiego Wschodu – Bardzo obiecujące są relacje z Chinami. w tym roku mieliśmy kontakty na bardzo wysokim szczeblu, gościliśmy prezydenta Chin. Ważnym partnerem w Azji jest też dla nas Republika Korei i Japonia – dodał, wspominając m.in. otworzenie połączeń lotniczych z tymi krajami, czy liczne porozumienia handlowe.
Kontakty z Polonią
Zdaniem ministra ważnym elementem współpracy międzynarodowej są relacje z Polonią. – Wiele milionów Polaków mieszka za granicą. W ostatnich latach ta liczba się zwiększyła, poprzez imigrację do Wielkiej Brytanii, Niemiec i innych krajów – mówił.
– Zabiegamy o możliwość uczenia się języka polskiego przez Polonię i polskie dzieci. Odnieśliśmy tu sukcesy na Ukrainie, Łotwie, Litwie, w Niemczech i Wielkiej Brytanii – stwierdził. Jako kolejne sukcesy szef MSZ wymienił nowelizację ustawy o karcie Polaka i ewakuację grupy Polaków z Mariupola na Ukrainie. Zaznaczył także, że w rozmowach ze stroną brytyjską stałym elementem jest status Polonii po Brexicie.
Współpraca transatlatycka
- Liczymy na wiele we współpracy z USA. Liczymy, że nadal będą one, mówiąc eufemistycznie, mocarstwem europejskim – mówił minister – Liczymy, że zrealizują decyzje podjęte na szczycie natowskim. Mamy doniesienia, ze część żołnierzy i sprzętu już się pakuje, aby po nowym roku przyjechać na flankę wschodnią - wspomniał. Zapowiedział także, że polski rząd będzie „trzymał za słowo prezydenta Trumpa, który wspomniał o zniesieniu wiz dla Polaków”. Szef MSZ przypomniał wizytę w lipcu w Polsce prezydenta Baracka Obamy. – Wczoraj nowy prezydent-elekt zadzwonił do prezydenta Andrzeja Dudy i odbył z nim długą rozmowę – dodał.
Aktywność ministra
- W trakcie roku odbyłem 65 wizyt zagranicznych, do końca roku będzie to 73 – podkreślił minister. Wspomniał on m.in. swój udział na szczycie państw UE i Ameryki Łacińskiej na Dominikanie, podczas którego spotkał się z 14 ministrami z państw regionu. Przypomniał swój udział w licznych konferencjach międzynarodowych, m.in. w Davos, konferencji bezpieczeństwa w Monachium , Brussels Forum, GlobSec w Bratysławie, oraz Forum Ekonomicznym w Krynicy. – Za kilka dni będę odwiedzał Dublin, gdzie również będę prezentował kwestie polskiej polityki zagranicznej – dodał.
Rozwój sieci placówek i działania resortu
– Polska utrzymuje stosunki ze 195 państwami. Swoje zadania realizujemy przez 98 ambasad, 36 konsulatów i 24 instytuty polskie. W naszej dyplomacji pracuje około 4000 osób – powiedział minister Waszczykowski. Zaznaczył, że przez 8 lat rządów poprzedniej koalicji zamknięto prawie 30 placówek na świecie, a od roku sieć ta jest odbudowywana. W bieżącym roku polscy dyplomaci wrócili do Senegalu i Iraku. – Na przyszły rok zabezpieczone są środki na odtworzenie ambasad w Tanzanii i Panamie, być może uda nam się także otworzyć ambasadę w Manili na Filipinach – mówił.
Minister dodał, że planowane jest rozszerzenie sieci konsulatów w USA, Irlandii i Wielkiej Brytanii. – Mamy też pomysł stworzenia call center, który obsługiwałby interesantów przez 24 godziny. Na razie byłby to program pilotażowy dla Wysp Brytyjskich – zdradził minister. Centrum takie umożliwiłoby szybkie zgłaszanie problemów i wyjaśnianie spraw dot. kwestii konsularnych.
Szef MSZ powiedział także, że stworzono Akademię Dyplomatyczną, która ma dokształcać pracujących w resorcie dyplomatów, a także przyjmować i kształcić nowych dyplomatów . – W tym roku chcemy przyjąć na aplikację dyplomatyczno-konsularną ponad 30 osób, a wiec dwa razy więcej niż to było w poprzednich latach – dodał.
UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi odpowiedzialność za jego treść – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe.(PAP)
kom/ aze/
Pobierz materiał i Publikuj za darmo
bezpośredni link do materiału
Data publikacji | 17.11.2016, 17:43 |
Źródło informacji | MSZ |
Zastrzeżenie | Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media. |