Newsletter

Polityka i społeczeństwo

MSZ: ministrowie spraw zagranicznych Polski i Szwecji w Gruzji o Partnerstwie Wschodnim (komunikat)

14.11.2017, 17:03aktualizacja: 14.11.2017, 17:03

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

-MSZ informuje:

Spośród krajów Partnerstwa Wschodniego Gruzja osiągnęła największe sukcesy we wdrażaniu postanowień umowy stowarzyszeniowej oraz o pogłębionej i kompleksowej strefie wolnego handlu z Unią Europejską – powiedział minister Witold Waszczykowski podczas wspólnej wizyty w Gruzji z minister spraw zagranicznych Szwecji Margot Wallström.

Jako inicjatorzy Partnerstwa Wschodniego uznajemy i wspieramy aspiracje Gruzji do członkostwa w Unii – podkreślił szef polskiej dyplomacji.

Ministrowie spraw zagranicznych Polski i Szwecji spotkali się z wicepremierem i ministrem spraw zagranicznych Gruzji Micheilem Dżanelidze. Szef polskiej dyplomacji wyraził zadowolenie, że na dwa tygodnie przed szczytem Partnerstwa Wschodniego w Brukseli (24 listopada 2017 r.) kompromisowy projekt Deklaracji ze Szczytu jest już właściwie uzgodniony i najprawdopodobniej zostanie przyjęty w jego trakcie. Podkreślił, że Polska i Szwecja są świadome, że rezultat negocjacji nie jest idealny. Gruzja oraz inne państwa deklarujące większe ambicje proeuropejskie powinny liczyć na bardziej ambitne zapisy, niezależnie od wewnętrznych dyskusji w Unii Europejskiej. Rozmówcy zgodzili się, że choć tekst politycznej deklaracji jest istotny, to najważniejsze jest jednak wdrażanie już podpisanych umów i układów. - To jest proces najlepiej i najpełniej zbliżający Gruzję do Unii Europejskiej – powiedział szef polskiej dyplomacji. - Wdrażane reformy służą także obywatelom kraju i pokazują pozytywne strony przejmowania standardów UE - dodał. Po spotkaniu troje ministrów podczas wspólnej konferencji prasowej zaapelowało o uznanie „europejskich aspiracji i europejskiego wyboru Gruzji” oraz o „poszanowanie integralności terytorialnej kraju”.

Rozmowy z premierem Giorgim Kwirikaszwilim dotyczyły przyszłości Partnerstwa Wschodniego oraz roli Gruzji w jego ramach. Minister Witold Waszczykowski podkreślił, że wobec braku możliwości szybkiej akcesji krajów Partnerstwa oraz Gruzji do Unii Europejskiej, należy skupić się na współpracy sektorowej, która strukturalnie i długofalowo wiązałaby obie strony. Zaznaczył, że za najbardziej perspektywiczne obszary współpracy Polska uważa rozbudowę wzajemnych połączeń (connectivity), wsparcie młodzieży oraz komunikację strategiczną. W tym kontekście uwypuklił możliwości współpracy z Gruzją w dziedzinie transportu, również w odniesieniu do inicjatywy Pasa i Szlaku. – Posiadając jednocześnie umowę AA/DCFTA z UE oraz umowę o wolnym handlu z Chinami, Gruzja jest naturalnym kandydatem do odgrywania roli „hubu” dla inwestycji z UE oraz Chin – powiedział szef polskiej dyplomacji. - Jesteście prawdziwymi przyjaciółmi Gruzji. Dziękuję za Wasze wsparcie dla naszego kraju i procesu reform. Gruzja Was nie zawiedzie – podkreślił z kolei premier Gruzji.

Ministrowie spraw zagranicznych Polski i Szwecji spotkali się również z przedstawicielami gruzińskich organizacji społeczeństwa obywatelskiego. Rozmowy dotyczyły wsparcia dla demokratycznych przemian w Gruzji oraz wdrażania postanowień umowy stowarzyszeniowej Gruzji z UE. Następnie Witold Waszczykowski i Margot Wallström udali się do biura terenowego Misji Obserwacyjnej Unii Europejskiej (EUMM) w Mcchecie na spotkanie z zastępcą przewodniczącego misji Erikiem Hoeegiem oraz pełniącymi w niej służbę Polakami i Szwedami. Ministrowie zapoznali się z bieżącą sytuacją na terenach okupowanych w Abchazji i Osetii Południowej, a także odwiedzili linię rozgraniczenia konfliktu w okolicy Odzisi przy granicy z Osetią Południową.

Na zakończenie wizyty ministrowie spotkali się z prezydentem Gruzji Giorgim Margwelaszwilim, z którym rozmawiali głównie o współpracy w dziedzinie bezpieczeństwa. W trakcie spotkania szef polskiej dyplomacji wyraził poparcie dla suwerenności i integralności terytorialnej Gruzji. Podkreślił także konieczność kontynuacji międzynarodowych wysiłków na rzecz pokojowego rozwiązania konfliktu w Abchazji i Osetii Południowej.

Wspólna wizyta ministrów w Gruzji została zorganizowana w ramach wspólnej inicjatywy Szwecji i Polski i odbyła się niespełna miesiąc po wizycie dwustronnej ministra Witolda Waszczykowskiego w tym kraju (20 października 2017 r.).

Przy okazji wizyty ministrowie spraw zagranicznych Polski i Szwecji opublikowali wspólny artykuł poświęcony przyszłości Partnerstwa Wschodniego, który ukazał się w języku polskim na łamach „Dziennika Gazety Prawnej” oraz w wersji angielskiej w portalu EUObserver i w prasie gruzińskiej.

UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi odpowiedzialność za jego treść – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe. (PAP)

kom/ nmk/

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 14.11.2017, 17:03
Źródło informacji MSZ
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ