Pobierz materiał i Publikuj za darmo
- MSZ informuje:
W ramach obchodów Święta Narodowego Trzeciego Maja, w dniu 2 maja 2019 r. w rezydencji Lancaster House odbyła się uroczystość upamiętniająca 250. rocznicę przybycia pierwszego stałego przedstawicielstwa dyplomatycznego Rzeczpospolitej Obojga Narodów do Wielkiej Brytanii w 1769 roku oraz stulecie odnowy polsko-brytyjskich stosunków dwustronnych.
W wydarzeniu, organizowanym przez brytyjskie ministerstwo spraw zagranicznych, Ambasadę RP w Londynie i Ambasadę Litwy w Wielkiej Brytanii, udział wzięli między innymi wiceminister spraw zagranicznych Wielkiej Brytanii Mark Field, Ambasador RP w Londynie Arkady Rzegocki, Ambasador Litwy Renatas Norkus, przedstawiciele korpusu dyplomatycznego oraz wielu innych gości.
Oficjalna część wydarzenia rozpoczęła się od wysłuchania narodowych hymnów Wielkiej Brytanii, Polski i Litwy w wykonaniu litewskiej saksofonistki Rusne Mikiskaite.
– Dziś świętujemy parlamentarne, konstytucyjne i wolnościowe tradycje, które dzielimy z Wielką Brytanią i Litwą – powiedział ambasador Arkady Rzegocki w swoim przemówieniu.
– Unia polsko-litewska, która trwała ponad 400 lat, stworzyła wieloetniczne, wielonarodowe państwo, oparte na wolności i tolerancji. Najlepszym wynikiem wielowiekowej tradycji parlamentaryzmu i konstytucjonalizmu polsko-litewskiego, sięgającej XV wieku, było przyjęcie Konstytucji 3 maja 1791 r., uznanej jako pierwszą demokratyczną konstytucję w Europie i drugą na świecie. Wiadomość o przyjęciu konstytucji przez Rzeczpospolitą Obojga Narodów natychmiast rozeszła się po Europie i wzbudziła duże zainteresowanie, zwłaszcza wśród angielskiej elity – dodał ambasador.
– Niezwykle szybka reakcja Wielkiej Brytanii na tak doniosłe wydarzenie dla Polski wynikała z bliskich stosunków utrzymywanych przez ostatniego króla Rzeczypospolitej Obojga Narodów, Stanisława Augusta Poniatowskiego, współautora konstytucji, z angielską elitą polityczną. Istniała też wielka chęć samych Polaków do popularyzacji konstytucji ze względu na jej wyjątkowość. Nawet Edmund Burke, wybitny myśliciel i polityk z Partii Wigów, chwalił polski akt konstytucyjny. Konstytucja 3 maja to nie tylko spuścizna wielu narodów, które kiedyś tworzyły Rzeczpospolitą Obojga Narodów, ale także ważna część europejskiego dziedzictwa – powiedział ambasador.
– Historyczne rocznice, takie jak te, które dzisiaj obchodzimy, pozwalają nam wszystkim radować się w głębi więzów, które istnieją między naszymi krajami, i potwierdzić wspólną wizję na coraz bliższe relacje w przyszłości. Nasi przyjaciele z Polski i Litwy będą przyjaciółmi na dobre i na złe w stosunku do naszego bezpieczeństwa, naszej obrony, naszego wywiadu, naszej dyplomacji, naszych powiązań edukacyjnych. Mamy także „żywy most” 1 miliona Polaków mieszkających w Wielkiej Brytanii i ponad 250 000 osób z Litwy. Brexit nieuchronnie wprowadzi do życia nas wszystkich bardzo znaczące zmiany, jednak rozległy okres historii i nasza wielowiekowa przyjaźń przetrwały wyzwania i wszyscy staliśmy się przez to silniejsi i jestem pewien, że będzie to miało miejsce także w przyszłości. Wciąż będzie istniało tak wiele rzeczy, które nas łączą, od wartości, które dzielimy, do wspólnych wyzwań, przed którymi stoimy – podkreślił z kolei brytyjski wiceminister Mark Field.
Po oficjalnych wystąpieniach goście mieli okazję wysłuchać utworów w wykonaniu litewskiego zespołu folklorystycznego Saduto oraz obejrzeć występ polskiego zespołu tanecznego Mazury Dance Company. Po zakończeniu oficjalnej części wydarzenia goście wzięli udział w przyjęciu.
UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi odpowiedzialność za jego treść – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe.(PAP)
kom/ dma/
Pobierz materiał i Publikuj za darmo
bezpośredni link do materiału
Data publikacji | 02.05.2019, 20:19 |
Źródło informacji | MSZ |
Zastrzeżenie | Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media. |