Newsletter

Polityka i społeczeństwo

MSZ: Obchody Święta Konstytucji 3 Maja w Lancaster House (komunikat)

02.05.2019, 20:19aktualizacja: 02.05.2019, 20:19

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

- MSZ informuje:

W ramach obchodów Święta Narodowego Trzeciego Maja, w dniu 2 maja 2019 r. w rezydencji Lancaster House odbyła się uroczystość upamiętniająca 250. rocznicę przybycia pierwszego stałego przedstawicielstwa dyplomatycznego Rzeczpospolitej Obojga Narodów do Wielkiej Brytanii w 1769 roku oraz stulecie odnowy polsko-brytyjskich stosunków dwustronnych.

W wydarzeniu, organizowanym przez brytyjskie ministerstwo spraw zagranicznych, Ambasadę RP w Londynie i Ambasadę Litwy w Wielkiej Brytanii, udział wzięli między innymi wiceminister spraw zagranicznych Wielkiej Brytanii Mark Field, Ambasador RP w Londynie Arkady Rzegocki, Ambasador Litwy Renatas Norkus, przedstawiciele korpusu dyplomatycznego oraz wielu innych gości.

Oficjalna część wydarzenia rozpoczęła się od wysłuchania narodowych hymnów Wielkiej Brytanii, Polski i Litwy w wykonaniu litewskiej saksofonistki Rusne Mikiskaite.

– Dziś świętujemy parlamentarne, konstytucyjne i wolnościowe tradycje, które dzielimy z Wielką Brytanią i Litwą – powiedział ambasador Arkady Rzegocki w swoim przemówieniu.

– Unia polsko-litewska, która trwała ponad 400 lat, stworzyła wieloetniczne, wielonarodowe państwo, oparte na wolności i tolerancji. Najlepszym wynikiem wielowiekowej tradycji parlamentaryzmu i konstytucjonalizmu polsko-litewskiego, sięgającej XV wieku, było przyjęcie Konstytucji 3 maja 1791 r., uznanej jako pierwszą demokratyczną konstytucję w Europie i drugą na świecie. Wiadomość o przyjęciu konstytucji przez Rzeczpospolitą Obojga Narodów natychmiast rozeszła się po Europie i wzbudziła duże zainteresowanie, zwłaszcza wśród angielskiej elity – dodał ambasador.

– Niezwykle szybka reakcja Wielkiej Brytanii na tak doniosłe wydarzenie dla Polski wynikała z bliskich stosunków utrzymywanych przez ostatniego króla Rzeczypospolitej Obojga Narodów, Stanisława Augusta Poniatowskiego, współautora konstytucji, z angielską elitą polityczną. Istniała też wielka chęć samych Polaków do popularyzacji konstytucji ze względu na jej wyjątkowość. Nawet Edmund Burke, wybitny myśliciel i polityk z Partii Wigów, chwalił polski akt konstytucyjny. Konstytucja 3 maja to nie tylko spuścizna wielu narodów, które kiedyś tworzyły Rzeczpospolitą Obojga Narodów, ale także ważna część europejskiego dziedzictwa – powiedział ambasador.

– Historyczne rocznice, takie jak te, które dzisiaj obchodzimy, pozwalają nam wszystkim radować się w głębi więzów, które istnieją między naszymi krajami, i potwierdzić wspólną wizję na coraz bliższe relacje w przyszłości. Nasi przyjaciele z Polski i Litwy będą przyjaciółmi na dobre i na złe w stosunku do naszego bezpieczeństwa, naszej obrony, naszego wywiadu, naszej dyplomacji, naszych powiązań edukacyjnych. Mamy także „żywy most” 1 miliona Polaków mieszkających w Wielkiej Brytanii i ponad 250 000 osób z Litwy. Brexit nieuchronnie wprowadzi do życia nas wszystkich bardzo znaczące zmiany, jednak rozległy okres historii i nasza wielowiekowa przyjaźń przetrwały wyzwania i wszyscy staliśmy się przez to silniejsi i jestem pewien, że będzie to miało miejsce także w przyszłości. Wciąż będzie istniało tak wiele rzeczy, które nas łączą, od wartości, które dzielimy, do wspólnych wyzwań, przed którymi stoimy – podkreślił z kolei brytyjski wiceminister Mark Field.

Po oficjalnych wystąpieniach goście mieli okazję wysłuchać utworów w wykonaniu litewskiego zespołu folklorystycznego Saduto oraz obejrzeć występ polskiego zespołu tanecznego Mazury Dance Company. Po zakończeniu oficjalnej części wydarzenia goście wzięli udział w przyjęciu.

UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi odpowiedzialność za jego treść – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe.(PAP)

kom/ dma/

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 02.05.2019, 20:19
Źródło informacji MSZ
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ