Pobierz materiał i Publikuj za darmo
Ministerstwo Spraw Zagranicznych informuje:
Inicjatywa Trójmorza, jej główne założenia i cele, a także znaczenie dla rozbudowy infrastruktury transportowej, energetycznej i cyfrowej w Europie Środkowo-Wschodniej były głównymi tematami wystąpienia podsekretarza stanu w MSZ Pawła Jabłońskiego na dzisiejszym seminarium poświęconym współpracy państw Grupy Wyszehradzkiej i Japonii w dziedzinie konektywności. Gospodarzem spotkania była Ambasada RP w Tokio, we współpracy z japońskim Ministerstwem Spraw Zagranicznych oraz Uniwersytetem Josai. Jest to cykliczne wydarzenie organizowane każdorazowo przez kraj aktualnie sprawujący prezydencję w V4.
Seminarium było okazją do promocji Inicjatywy Trójmorza (3SI) i ugruntowania rosnącego zainteresowania tym formatem współpracy regionalnej. W swoim wystąpieniu wiceminister Paweł Jabłoński przybliżył uczestnikom spotkania główne cele i założenia współpracy w ramach 3SI, jako kluczowego projektu geopolitycznego w Europie Środkowej i Południowo-Wschodniej, koncentrującego się na poprawie konektywności w tej części kontynentu.
"Współpraca trójmorska zmierza przede wszystkim do lepszego wykorzystania potencjału gospodarczego regionu, a w rezultacie wzmocnienia globalnego znaczenia całej Unii Europejskiej. Rozwój Inicjatywy Trójmorza odgrywa także ważną rolę we wzmacnianiu relacji transatlantyckich - powiedział wiceszef polskiej dyplomacji".
Wiceminister Jabłoński wskazał na najważniejsze priorytety, związane z rozwojem infrastruktury transportowej, energetycznej i cyfrowej, a - w ich ramach - na potrzebę pogłębienia współpracy w perspektywicznych obszarach, takich jak wykorzystanie dronów, rozwój gospodarki wodorowej czy cyberbezpieczeństwo.
Przedstawiając słuchaczom kluczowe projekty infrastrukturalne Inicjatywy Trójmorza, w szczególności Via Carpatia, Korytarz Energetyczny Północ-Południe czy Autostradę Cyfrową Trójmorza, wiceszef polskiej dyplomacji zaznaczył, że mogą one stanowić potencjalnie interesujący obszar współpracy także z japońskimi inwestorami. Zwrócił uwagę na rolę Funduszu Inwestycyjnego Trójmorza w finansowaniu projektów infrastrukturalnych w regionie. Zadeklarował też otwartość na współpracę z partnerami pozostającymi poza Inicjatywą Trójmorza, podkreślając szczególne zainteresowanie i perspektywy współpracy z Japonią.
W seminarium, w którym uczestniczyło 150 osób, udział wzięli przedstawiciele japońskiej administracji, biznesu oraz środowisk akademickich, a także ambasadorowie oraz reprezentanci rządów państw Grupy V4. Stronę japońską reprezentował sekretarz stanu w Ministerstwie Spraw Zagranicznych Japonii, Takashi Uto.
UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi odpowiedzialność za jego treść – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe.(PAP)
kom/ reb/
Pobierz materiał i Publikuj za darmo
bezpośredni link do materiału
Data publikacji | 21.04.2021, 22:28 |
Źródło informacji | MKiŚ |
Zastrzeżenie | Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media. |