Newsletter

Polityka i społeczeństwo

MSZ: wiceminister Jan Dziedziczak z wizytą w Berlinie (komunikat)

17.11.2016, 10:10aktualizacja: 17.11.2016, 10:10

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

- MSZ informuje:

– Musimy wspólnie pochylić się nad realizacją Traktatu z 1991 r. w tej jego części, która mówi o równości praw obu grup narodowych w Polsce i w Niemczech oraz o zobowiązaniach państw w takich dziedzinach jak edukacja czy dostęp do mediów – powiedział sekretarz stanu w MSZ Jan Dziedziczak 16 listopada podczas specjalnego wieczoru na cześć Polonii i Polaków w Niemczech w siedzibie niemieckiego MSZ.

Uroczysty wieczór dla niemieckiej Polonii odbył się na zaproszenie ministra spraw zagranicznych Niemiec Franka-Waltera Steinmeiera, który wyraził podziękowania środowiskom polonijnym za sprawowanie funkcji ambasadorów i pośredników w relacjach miedzy Polską a Niemcami. Podkreślił także, że strona niemiecka poważnie traktuje sprawy Polonii, zwłaszcza w obszarze nauczania języka polskiego.

– Będziemy rozmawiać o przyszłości polsko-niemieckiego Okrągłego Stołu, a więc o kształcie przyszłego dialogu politycznego i eksperckiego naszych rządów o sytuacji mniejszości niemieckiej w Polsce oraz Polonii w Niemczech – zaznaczył w swoim przemówieniu wiceminister Dziedziczak, nawiązując do zaplanowanego na 24 listopada kolejnego spotkania w Berlinie. Odnosząc się do prac Okrągłego Stołu stwierdził, że "kilka problemów udało nam się dzięki niemu rozwiązać. Chcielibyśmy go wykorzystać także do dokonania przełomu w sprawach edukacyjnych dotyczących Polaków w Niemczech".

Z kolei Dietmar Woidke, premier Brandenburgii i koordynator niemiecko-polskiej współpracy międzyspołecznej i przygranicznej zaznaczył, że Polacy mieszkający w Niemczech "w istotnym stopniu wzbogacają ten kraj. Choć w wielu obszarach współpraca realizowana jest wzorowo, to w jednej kwestii musimy nadrobić zaległości: dotyczy to nauczania języka polskiego w niemieckich szkołach".

Spotkanie z Polonią poprzedziła Polsko-Niemiecka Konferencja Partnerstw Samorządowych. W spotkaniu przedstawicieli polskich miast, powiatów i gmin z okazji jubileuszu 25-lecia polsko-niemieckiego Traktatu o dobrym sąsiedztwie i przyjaznej współpracy wzięło udział kilkuset samorządowców. Wśród tematów debaty i warsztatów znalazły się m.in. doświadczenia współpracy, koncepcje kształcenia, działania na rzecz wspierania nauki języka w kraju zamieszkania oraz wyzwania integracji. W swoich wystąpieniach rządowi koordynatorzy współpracy społecznej i przygranicznej Jakub Skiba, wiceminister spraw wewnętrznych i administracji oraz Dietmar Woidke, premier Brandenburgii odnieśli się m.in. do wyzwań związanych z nauczaniem języka polskiego w niemieckim systemie szkolnym.

UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi odpowiedzialność za jego treść – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe.(PAP)

kom/ tnt/

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 17.11.2016, 10:10
Źródło informacji MSZ
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ