Newsletter

Polityka i społeczeństwo

MSZ: wiceminister Pawlik na Radzie ds. Zagranicznych w Brukseli (komunikat)

26.10.2015, 19:51aktualizacja: 26.10.2015, 19:51

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

- MSZ informuje:

Przygotowania do Światowego Szczytu Humanitarnego w Stambule w 2016 roku, polityka rozwojowa i migracyjna w kontekście planowanego szczytu UE – Afryka w Valettcie oraz przyjęty niedawno "Plan Działań na rzecz równości płci w polityce rozwojowej" były głównymi tematami Rady ds. Zagranicznych w formacie ministrów ds. rozwoju w Brukseli. Polskiej delegacji przewodniczył wiceminister Konrad Pawlik.

- Polska powiązała cele polityki humanitarnej z priorytetami polityki rozwojowej w nowym programie wieloletnim, ze szczególnym uwzględnieniem długofalowych kwestii migracyjnych - podkreślił wiceszef polskiej dyplomacji Konrad Pawlik w Brukseli. - Polska chce odpowiedzialnie uczestniczyć w rozwiązaniu kryzysu migracyjnego - ocenił wiceminister.

W dyskusji dotyczącej stanowiska UE na planowany w 2016 roku szczyt humanitarny Państwa Członkowskie wyraziły spójny pogląd, że głównym priorytetem szczytu powinna być reforma finansowania systemu pomocy humanitarnej, w tym zwiększenie efektywności działania samych instytucji pomocowych. Jednocześnie UE powinna przedstawić spójne stanowisko przypominające o potrzebie respektowania międzynarodowego prawa humanitarnego oraz zasad udzielania pomocy humanitarnej. Dyskusja poświęcona była również zapewnianiu bezpieczeństwa pracownikom humanitarnym oraz dostępu do osób najbardziej potrzebujących w sytuacjach konfliktów zbrojnych. W trakcie spotkania podkreślono potrzebę wypracowania skutecznych sposobów ochrony kobiet, dzieci i osób niepełnosprawnych w konfliktach zbrojnych.

Ministrowie ds. rozwoju zaznaczyli również fundamentalną rolę współpracy rozwojowej w zwalczaniu pierwotnych przyczyn migracji, w tym ubóstwa, bezrobocia, braku bezpieczeństwa oraz nierówności. Wszyscy wypowiadający się z zadowoleniem przyjęli decyzję o utworzeniu Funduszu Powierniczego na rzecz Afryki. Zaznaczono także konieczność wzmocnienia dialogu z państwami partnerskimi ws. readmisji i reintegracji oraz potrzebę koordynacji działań unijnych i prowadzonych przez Państwa Członkowskie.

Wiceminister Pawlik poinformował o przyjętym w naszym kraju "Wieloletnim programie współpracy rozwojowej 2016-2020" i wsparciu Polski dla agend Narodów Zjednoczonych zaangażowanych w udzielanie pomocy humanitarnej. Ministrowie przyjęli także nowy "Plan Działań na rzecz Równości Płci na lata 2015-2020", podkreślając, że równość płci i równouprawnienie kobiet są niezbędnym warunkiem rozwoju.

Podczas wspólnego lunchu ministrów ds. rozwoju i ministrów ds. środowiska omówiono wdrażanie "Agendy Zrównoważonego Rozwoju 2030", w tym budowę krajowych systemów monitorowania. Państwa członkowskie podkreślały przede wszystkim potrzebę ścisłego wpisania agendy w priorytety polityki rozwojowej oraz zintegrowania krajowych systemów statystycznych z krajowymi mechanizmami monitorowania wdrażania Agendy 2030.

W trakcie posiedzenia Rady odbyła się także dyskusja na temat przyszłości relacji z państwami Afryki Karaibów i Pacyfiku (AKP). Ministrowie wskazywali na potrzebę przeprowadzenia pogłębionej analizy dotychczasowego funkcjonowania Umowy z Kotonu. - Musimy określić nasze strategiczne priorytety w stosunku do państw AKP, a Unia Europejska powinna dokonać oceny dotychczasowego funkcjonowania Umowy z Kotonu - podkreślił wiceminister Pawlik w swoim wystąpieniu. - Powinniśmy zachować wszystkie opcje otwarte, tak by ostatecznie przyjąć możliwie najefektywniejszą strukturę relacji z państwami AKP. Powinno to pozwolić na dostosowanie partnerstwa do nowych wyzwań i zróżnicowanego charakteru relacji pomiędzy Unią a poszczególnymi grupami państw w ramach AKP - dodał wiceminister.

UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi wyłączną i pełną odpowiedzialność za jego treść. (PAP)

kom/ ksi/

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 26.10.2015, 19:51
Źródło informacji MSZ
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ