Newsletter

Polityka i społeczeństwo

MSZ: Wideokonferencja szefów dyplomacji państw członkowskich UE z udziałem ministra Zbigniewa Raua (komunikat)

19.04.2021, 18:04aktualizacja: 19.04.2021, 18:06

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

- Ministerstwo Spraw Zagranicznych Informuje:

Sytuacja na Ukrainie i w Etiopii były głównymi tematami poniedziałkowej wideokonferencji ministrów spraw zagranicznych UE. Oprócz dyskusji we własnym gronie, ministrowie rozmawiali także z ministrem spraw zagranicznych Ukrainy Dmytrem Kulebą. W ramach dyskusji o sprawach bieżących ministrowie omówili także m.in. sytuację w Mjanmie, Mozambiku, Gruzji, Rosji i na Białorusi.

W wypowiedzi na temat ostatnich wydarzeń na Ukrainie szef polskiej dyplomacji nawiązał do swojej niedawnej wizyty w Kijowie (8 kwietnia br.), która odbyła się w sytuacji narastającej presji wojskowej ze strony Rosji.

Minister Rau zaapelował o podjęcie przez UE konkretnych kroków w celu wsparcia Ukrainy i zapobieżenia dalszej eskalacji napięcia oraz przygotowanie przez UE scenariuszy możliwych działań w przypadku dalszej eskalacji ze strony Rosji. Przypomniał także o potrzebie konsekwentnej realizacji przez UE polityki nieuznawania nielegalnej aneksji Krymu.

W dyskusji z ministrem spraw zagranicznych Ukrainy Dmytrem Kulebą minister Rau wyraził solidarność z Kijowem i poparcie dla nienaruszalności integralności terytorialnej Ukrainy. Zapewnił o poparciu dla ukraińskiej inicjatywy Platformy Krymskiej (w której inauguracyjnym szczycie w sierpniu br. weźmie udział prezydent Andrzej Duda), pytając jednocześnie o los pozostających pod okupacją rosyjską obywateli Ukrainy narodowości krymskotatarskiej.

W dyskusji na temat sytuacji w Rosji szef polskiej dyplomacji przyłączył się do apelu innych państw członkowskich o działania UE na rzecz Aleksieja Nawalnego, którego stan zdrowia w kolonii karnej dramatycznie się pogarsza. Wyraził także solidarność z Czechami, które wydaliły grupę dyplomatów rosyjskich w reakcji na rezultaty śledztwa wskazującego na ich odpowiedzialność za wybuch składu amunicji na terenie kraju w 2014 r.

W dyskusji poświęconej wydarzeniom na Białorusi minister Rau zwrócił uwagę na kontynuację represji ze strony władz wobec społeczeństwa obywatelskiego, w tym mniejszości polskiej, i zaapelował o unijną solidarność w tej kwestii. Szef polskiego MSZ przypomniał również o oczekiwanej prezentacji przez Komisję Europejską planu wsparcia gospodarczego dla demokratycznej Białorusi, który byłby konkretnym i potrzebnym sygnałem dla społeczeństwa walczącego o demokratyczną zmianę.

Podczas poniedziałkowego spotkania w formule zdalnej ministrowie omówili także bieżącą sytuację w Etiopii i zgodzili się, że konieczna jest większa presja ze strony UE na tamtejsze władze w celu deeskalacji konfliktu, także w aspekcie dostępu do wsparcia budżetowego. Szef polskiej dyplomacji wyraził zaniepokojenie skalą naruszeń praw człowieka w prowincji Tigraj i wskazał na konieczność zapewnienia przez władze etiopskie dostępu do niezbędnej pomocy humanitarnej dla potrzebujących. Wskazał też na zasadność przeprowadzenia niezależnego dochodzenia w sprawie domniemanych zbrodni przeciwko ludności cywilnej i naruszeń praw człowieka.

UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi odpowiedzialność za jego treść – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe.(PAP)

kom/ mro/ par/

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 19.04.2021, 18:04
Źródło informacji MKiŚ
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ