Pobierz materiał i Publikuj za darmo
- Ministerstwo Spraw Zagranicznych Informuje:
Sytuacja na Ukrainie i w Etiopii były głównymi tematami poniedziałkowej wideokonferencji ministrów spraw zagranicznych UE. Oprócz dyskusji we własnym gronie, ministrowie rozmawiali także z ministrem spraw zagranicznych Ukrainy Dmytrem Kulebą. W ramach dyskusji o sprawach bieżących ministrowie omówili także m.in. sytuację w Mjanmie, Mozambiku, Gruzji, Rosji i na Białorusi.
W wypowiedzi na temat ostatnich wydarzeń na Ukrainie szef polskiej dyplomacji nawiązał do swojej niedawnej wizyty w Kijowie (8 kwietnia br.), która odbyła się w sytuacji narastającej presji wojskowej ze strony Rosji.
Minister Rau zaapelował o podjęcie przez UE konkretnych kroków w celu wsparcia Ukrainy i zapobieżenia dalszej eskalacji napięcia oraz przygotowanie przez UE scenariuszy możliwych działań w przypadku dalszej eskalacji ze strony Rosji. Przypomniał także o potrzebie konsekwentnej realizacji przez UE polityki nieuznawania nielegalnej aneksji Krymu.
W dyskusji z ministrem spraw zagranicznych Ukrainy Dmytrem Kulebą minister Rau wyraził solidarność z Kijowem i poparcie dla nienaruszalności integralności terytorialnej Ukrainy. Zapewnił o poparciu dla ukraińskiej inicjatywy Platformy Krymskiej (w której inauguracyjnym szczycie w sierpniu br. weźmie udział prezydent Andrzej Duda), pytając jednocześnie o los pozostających pod okupacją rosyjską obywateli Ukrainy narodowości krymskotatarskiej.
W dyskusji na temat sytuacji w Rosji szef polskiej dyplomacji przyłączył się do apelu innych państw członkowskich o działania UE na rzecz Aleksieja Nawalnego, którego stan zdrowia w kolonii karnej dramatycznie się pogarsza. Wyraził także solidarność z Czechami, które wydaliły grupę dyplomatów rosyjskich w reakcji na rezultaty śledztwa wskazującego na ich odpowiedzialność za wybuch składu amunicji na terenie kraju w 2014 r.
W dyskusji poświęconej wydarzeniom na Białorusi minister Rau zwrócił uwagę na kontynuację represji ze strony władz wobec społeczeństwa obywatelskiego, w tym mniejszości polskiej, i zaapelował o unijną solidarność w tej kwestii. Szef polskiego MSZ przypomniał również o oczekiwanej prezentacji przez Komisję Europejską planu wsparcia gospodarczego dla demokratycznej Białorusi, który byłby konkretnym i potrzebnym sygnałem dla społeczeństwa walczącego o demokratyczną zmianę.
Podczas poniedziałkowego spotkania w formule zdalnej ministrowie omówili także bieżącą sytuację w Etiopii i zgodzili się, że konieczna jest większa presja ze strony UE na tamtejsze władze w celu deeskalacji konfliktu, także w aspekcie dostępu do wsparcia budżetowego. Szef polskiej dyplomacji wyraził zaniepokojenie skalą naruszeń praw człowieka w prowincji Tigraj i wskazał na konieczność zapewnienia przez władze etiopskie dostępu do niezbędnej pomocy humanitarnej dla potrzebujących. Wskazał też na zasadność przeprowadzenia niezależnego dochodzenia w sprawie domniemanych zbrodni przeciwko ludności cywilnej i naruszeń praw człowieka.
UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi odpowiedzialność za jego treść – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe.(PAP)
kom/ mro/ par/
Pobierz materiał i Publikuj za darmo
bezpośredni link do materiału
Data publikacji | 19.04.2021, 18:04 |
Źródło informacji | MKiŚ |
Zastrzeżenie | Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media. |