Newsletter

Polityka i społeczeństwo

Naukowcy z Baylor i Harvardu podejmują współpracę w ramach długotrwałych, międzynarodowych badań nad ludzkim dobrobytem

29.10.2021, 13:11aktualizacja: 29.10.2021, 13:14

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

Baylor University
Baylor University
Naukowcy z Uniwersytetu Harvarda i Uniwersytetu Baylor rozpoczynają największą w swoim rodzaju inicjatywę mającą na celu zbadanie czynników warunkujących ludzki dobrobyt. „Światowe badanie dobrobytu” to warte 43,4 mln dolarów pięcioletnie coroczne badanie 240000 osób w 22 krajach, w wyniku którego uzyskano szeroki zakres danych na temat komfortu życia.

WACO, Teksas, 29 października 2021 r. /PRNewswire/ -- Badacze nauk społecznych i biomedycznych z Uniwersytetu Harvarda i Uniwersytetu Baylor połączyli siły, aby rozpocząć największą inicjatywę badawczą dotyczącą czynników, które wpływają na ludzki dobrobyt. Projekt o wartości 43,4 mln dolarów – „Światowe badanie dobrobytu” (The Global Flourishing Study - GFS) - będzie obejmował pięcioletnie badanie 240000 osób z 22 krajów świata polegające na corocznym gromadzeniu danych na temat szerokiego zakresu wyników dotyczących dobrobytu. W ramach tego przedsięwzięcia Gallup dysponuje wiedzą specjalistyczną w zakresie gromadzenia danych i zarządzania nimi, zaś Centrum Otwartej Nauki koordynuje działania zainteresowanych stron i przewodzi inicjatywom na rzecz wspierania otwartej nauki.

Co to właściwie znaczy dobrze żyć? Być naprawdę zdrowym? Odnosić sukcesy? Naukowcy i praktycy zazwyczaj odpowiadali na te pytania, skupiając się na obecności lub braku różnych patologii: chorób, dysfunkcji rodzinnych, chorób psychicznych lub zachowań przestępczych. Ale takie „deficytowe” podejście zapewnia ograniczony wgląd w to, co decyduje o dobrze przeżytym życiu - jak wygląda sukces.

„Światowe badanie dobrobytu” jest dokładnie takim rodzajem działań, jakie są konieczne, aby dogłębnie zrozumieć wzajemne oddziaływanie kluczowych elementów ludzkiego doświadczenia, które pomagają nam godnie żyć, być szczęśliwymi i doświadczać poczucia sensu i celu” - stwierdzili jeden z dyrektorów projektu dr Tyler VanderWeele, profesor epidemiologii John L. Loeb i Frances Lehman Loeb oraz dyrektor programu Human Flourishing na Harvardzie, który opublikował znaczące artykuły poświęcone ocenie ludzkiego dobrobytu w najważniejszych czasopismach naukowych, takich jak „JAMA” i „Proceedings of the National Academy of Sciences”. - Projekt badań dynamicznych pozwoli nam znacznie poszerzyć wiedzę naukową na temat uwarunkowań ludzkiego dobrobytu”.

Dyrektor projektu dr Byron Johnson, wybitny profesor nauk społecznych i dyrektor Instytutu Badań nad Religią w Baylor, również skomentował znaczenie tych danych dla pełniejszego zrozumienia roli religii w kontekście międzynarodowym: „Jest to niezwykła okazja dla zespołu Baylor-Harvard, aby pokierować takim badaniem panelowym. Jako że wielkość naszej próby jest tak znaczna, będziemy w stanie zbadać wszystkie z wielkich religii świata i ich potencjalny wpływ na ludzki dobrobyt”.

W panelu wezmą udział reprezentanci Argentyny, Australii, Brazylii, Egiptu, Niemiec, Indii, Indonezji, Izraela, Japonii, Kenii, Meksyku, Nigerii, Filipin, Polski, Rosji, Turcji, RPA, Hiszpanii, Tanzanii, Ukrainy, Wielkiej Brytanii i Stanów Zjednoczonych.

Przez następne pięć lub więcej lat zespół będzie analizował dane dynamiczne dotyczące wzorców, uwarunkowań oraz społecznych, psychologicznych, duchowych, politycznych, ekonomicznych i zdrowotnych składników i przyczyn ludzkiego dobrobytu.

„Istnieje szereg przykładów opartych na prawdopodobieństwie reprezentatywnych dla całego kraju badań, które monitorują tych samych respondentów w czasie w jednym kraju - wyjaśnił dr Rajesh Srinivasan, międzynarodowy dyrektor ds. badań Gallup World Poll. - Jednak niewiele z nich próbowało objąć wiele krajów. Zakres tego projektu jest bezprecedensowy i prawdopodobnie przyniesie wartościowe spostrzeżenia dla globalnych badań sondażowych wykorzystujących tego typu metodologię”.

Opracowanie kwestionariusza zostało poddane szeroko zakrojonym pracom rozwojowym i opiniodawczym, obejmującym miesiące pracy nad dopracowaniem pytań, tłumaczeniem, testami poznawczymi i pilotażem. Prace te zostały podsumowane w szczegółowym raporcie firmy Gallup.

Zespół badawczy nawiąże współpracę z Centrum Otwartej Nauki w celu udostępnienia danych Światowego badania dobrobytu, tak by naukowcy, dziennikarze, decydenci i edukatorzy na całym świecie mogli sięgnąć po szczegółowe informacje na temat czynników wpływających na dobrobyt. Dr David Mellor, dyrektor ds. polityki w Centrum Otwartej Nauki, oświadczył: „Skrupulatność i przejrzystość zastosowana w analizie zwiększy zaufanie do badań, które są wynikiem tej pracy, a także obniży bariery w ogólnoświatowym, sprawiedliwym dostępie do tych informacji. Bardzo się cieszymy z możliwości współpracy z takimi zespołami w celu wsparcia tego procesu”.

Podsumowując, celem jest zbudowanie dojrzałego pola badawczego wokół nauki o ludzkim dobrobycie, co zaowocuje wynikami badań, które wpłyną na kierunek polityki społecznej i zdrowotnej. Jak zauważył prezes firmy Gallup Jim Clifton, „Światowe badanie dobrobytu jest innowacją metodologiczną, która może rzeczywiście zmienić świat - autentycznie zmienić sposób, w jaki jest on postrzegany”. VanderWeele potwierdził tę opinię: „To niesamowita okazja. Jesteśmy ogromnie podekscytowani tym, czego możemy się dowiedzieć my i inni badacze na całym świecie”.

Ze względu na zakres badania, aby umożliwić jego realizację, konieczne było wspólne wsparcie ze strony konsorcjum fundatorów, w tym Fundacji Johna Templetona, Trustu Religijnego Templetona, Światowej Fundacji Charytatywnej Templetona, Instytutu Fetzera, Fundacji Rodziny Paula Fostera, Fundacji Dobrobytu Planety Ziemia, Trustu Dobrobytu oraz Fundacji Davida i Carol Myers.

Oprócz Johnson i VanderWeele, członkami zespołu Baylor-Harvard są dr Matt Bradshaw, Merve Balkaya-Ince, Brendan Case, Ying Chen, Alex Fogleman, Sung Joon Jang, Philip Jenkins, Thomas Kidd, Matthew T. Lee, Jeff Levin, Tim Lomas, Katelyn Long, Van Pham, Sarah Schnitker, John Ssozi, Robert Woodberry i George Yancey.

Instytut Badań nad Religią w Baylor

Powołany do życia w 2004 roku, Instytut Badań nad Religią Baylor (ISR) prowadzi, wspiera i realizuje badania nad religią, angażując naukowców i projekty obejmujące spektrum intelektualne: historię, psychologię, socjologię, ekonomię, antropologię, nauki polityczne, filozofię, epidemiologię, teologię i religioznawstwo. Jego kompetencje rozciągają się na wszystkie religie, wszędzie i na przestrzeni dziejów oraz obejmują badania nad wpływem religii na zachowania prospołeczne, życie rodzinne, zdrowie populacji, rozwój gospodarczy i konflikty społeczne. Dokładając wszelkich starań, by zachować odpowiedni obiektywizm naukowy, naukowcy instytutu traktują religię z szacunkiem, jakiego wymagają i na jaki zasługują kwestie religii.

Harwardzki Program Ludzkiego Dobrobytu

Utworzony w 2016 roku Program Ludzkiego Dobrobytu przy Institute for Quantitative Social Science na Harvardzie ma na celu badanie i promowanie ludzkiego dobrobytu, a także rozwijanie systematycznych metod międzydyscyplinarnej syntezy wiedzy. Badania realizowane w ramach programu koncentrują się na pytaniu o charakterze ogólnym, w jaki sposób wiedza uzyskana z ilościowych nauk społecznych może być zintegrowana z wiedzą humanistyczną na temat ludzkiego dobrobytu i jak najlepiej przeprowadzić tę syntezę wiedzy między dyscyplinami. Program ma na celu doprowadzenie do zwiększenia jedności w empirycznych naukach społecznych i humanistycznych. W ramach programu powstają publikacje badawcze i sponsorowane są działania edukacyjne, takie jak kursy, seminaria i konferencje, skierowane do społeczności Uniwersytetu Harvarda, mające na celu połączenie wiedzy z różnych dyscyplin i refleksje nad tym, jak informacje z różnych obszarów mogą tworzyć spójną całość.

Gallup

Gallup jest międzynarodową organizacją analityczno-doradczą z ponad 80-letnim doświadczeniem w mierzeniu opinii publicznej i rozwoju społecznego. W ramach własnych badań oraz współpracy z organizacjami rządowymi, non-profit i filantropijnymi Gallup opracowuje wskaźniki pozwalające mierzyć kluczowe wskaźniki rozwoju globalnego i odpowiedzialności społecznej w czasie.

Centrum Otwartej Nauki (Center for Open Science - COS)

Założone w 2013 roku COS jest organizacją pozarządową działającą na rzecz zmiany kultury, której misją jest zwiększenie otwartości, integralności i odtwarzalności badań naukowych. COS realizuje tę misję poprzez tworzenie społeczności skupionych wokół praktyk otwartej nauki, wspieranie badań metascience oraz rozwijanie i utrzymywanie wolnych, otwartych narzędzi programistycznych, w tym narzędzia Otwartej Nauki (Open Science Framework, OSF). Więcej informacji na stronie cos.io.

Źródło: Baylor University

KONTAKT:

dr Alex Fogleman

kierownik projektu GFS

Instytut Badań nad Religią

Uniwersytet Baylor

e-mail: Alex_Fogleman@baylor.edu

Źródło informacji: PR Newswire

 

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 29.10.2021, 13:11
Źródło informacji PR Newswire
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ