Pobierz materiał i Publikuj za darmo
Po poniedziałkowej debacie plenarnej posłowie przyjęli 513 głosami za, 122 przeciw, przy 58 wstrzymujących się sprawozdanie ws. zwalczania cyberprzemocy ze względu na płeć. W tekście podkreślono, że w UE brakuje odpowiednich ram prawnych do walki z tym zjawiskiem oraz do ochrony i wspierania ofiar. Zdaniem europosłów, w prawie karnym potrzebna jest wspólna definicja cyberprzemocy ze względu na płeć, a także zharmonizowane minimalne i maksymalne kary.
Europarlament wezwał Komisję Europejską do uznania cyberprzemocy ze względu na płeć za przestępstwo. Wezwał też Radę UE do rozszerzenia wykazu "przestępstw w UE", tj. do oficjalnego uznania przemocy ze względu na płeć za szczególnie poważne przestępstwo o wymiarze transgranicznym.
Według europosłów, niewyczerpujący wykaz działań, którymi powinny zająć się przepisy, obejmuje cybernękanie, cyberstalking, naruszanie prywatności, nagrywanie i udostępnianie obrazów napaści na tle seksualnym, zdalną kontrolę lub nadzór (w tym aplikacje szpiegowskie), groźby i wezwania do użycia przemocy, seksistowską mowę nienawiści, nakłanianie do samookaleczenia, bezprawny dostęp do wiadomości lub kont w mediach społecznościowych, naruszanie zakazów komunikacji nałożonych przez sądy oraz handel ludźmi.
„Sprawozdanie to stanowi silny sygnał dla Komisji, podkreślając po raz kolejny, że domagamy się konkretnych działań w celu zwalczania cyberprzemocy ze względu na płeć – wskazała współsprawozdawczyni, europosłanka Sylwia Spurek (Greens/EFA). - Zalecane przez nas środki legislacyjne powinny zostać włączone do kompleksowej dyrektywy przeciwko przemocy ze względu na płeć we wszystkich jej formach. Chodzi o prawo, chodzi o prawa człowieka, chodzi o demokrację: musimy zagwarantować każdej kobiecie ochronę przed przemocą” – dodała.
Pandemia COVID-19 spowodowała dramatyczny wzrost liczby przypadków cyberprzemocy ze względu na płeć. Jak podaje Europejski Instytut ds. Równości Kobiet i Mężczyzn (EIGE), siedem na dziesięć kobiet doświadczyło cyberstalkingu.
Od września 2021 r. PE wzywa do uznania przemocy związanej z płcią za przestępstwo na mocy prawa UE. Konwencja stambulska pozostaje najbardziej kompleksowym międzynarodowym traktatem dotyczącym podstawowych przyczyn przemocy uwarunkowanej płcią we wszystkich jej formach.
Komisja Europejska poinformowała, że w marcu 2022 roku przedstawi wniosek dotyczący ustawy w sprawie zwalczania przemocy wobec kobiet, obejmujący zapobieganie, ochronę i skuteczne ściganie, zarówno w Internecie, jak i poza nim.
Źródło informacji: EuroPAP News
Materiał powstał w ramach projektu EuroPAP News, realizowanego przez Polską Agencję Prasową przy wsparciu finansowym Unii Europejskiej za pośrednictwem dotacji Parlamentu Europejskiego
Pobierz materiał i Publikuj za darmo
bezpośredni link do materiału
Data publikacji | 16.12.2021, 08:36 |
Źródło informacji | EuroPAP News |
Zastrzeżenie | Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media. |