Newsletter

Polityka i społeczeństwo

PK: na terenie Hiszpanii zabezpieczono mienie o wartości kilku milionów złotych (komunikat)

08.06.2021, 09:50aktualizacja: 08.06.2021, 09:51

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

- PK informuje:

2 czerwca 2021 r. w ramach śledztwa prowadzonego przez Prokuraturę Regionalną w Gdańsku przetransportowano do Polski zabezpieczone na terenie Hiszpanii mienie o szacowanej wartości co najmniej kilku milionów złotych.

Zabezpieczono luksusowe dobra

Działając na wniosek Prokuratury Regionalnej w Gdańsku, hiszpańskie organy ścigania zabezpieczyły mienie w postaci: kilkudziesięciu sztuk diamentów wysokiej klasy, kilkunastu sztabek złota o wadze od 10 do 100 gramów, licznej biżuterii z metali szlachetnych topowych projektantów, 8 luksusowych zegarków, niemal 150 monet okolicznościowych, sprzętu komputerowego i ponad 100 telefonów komórkowych o łącznej, szacunkowej wartości kilku milionów złotych.

Współpraca z hiszpańskimi organami ścigania

Przedmioty te, w obecności prokuratora oraz funkcjonariuszy Zarządu w Gdańsku Centralnego Biura Śledczego Policji, zostały odebrane od hiszpańskich służb i przetransportowane drogą lotniczą do Polski. Po ich wycenie, prokuratura ustanowi na nich zabezpieczenie majątkowe, aby zapewnić skuteczne wykonanie przepadku przedmiotów i korzyści osiągniętych z popełnionych przestępstw.

Międzynarodowa grupa przestępcza o charakterze zbrojnym

Śledztwo, w ramach którego zabezpieczono mienie dotyczy działania międzynarodowej grupy przestępczej o charakterze zbrojnym, zajmującej się sprowadzaniem na terytorium Unii Europejskiej znacznych ilości narkotyków w postaci kokainy i haszyszu pochodzących z państw Ameryki Południowej oraz Afryki Północnej, a także nielegalną produkcją wyrobów tytoniowych oraz praniem pieniędzy pochodzących z popełniania przestępstw. Łączna wartość „wypranych” pieniędzy wypranych przez członków grupy przestępczej sięga 600 mln GBP, co na dzień rozbicia grupy stanowiło równowartość 2,9 mld zł.

Narkotyki z Kolumbii i Afryki

Jak ustalono, członkowie grupy w 2016 r. przemycili z Kolumbii do Rumunii ponad 2 tony kokainy, które miały trafić następnie do Holandii. W tym samym roku na terenie Wielkiej Brytanii grupa przestępcza wprowadziła do obrotu ponad 150 kg kokainy. W toku śledztwa funkcjonariusze CBŚP udaremnili przemyt ponad 200 kg haszyszu z Hiszpanii do Polski. Za organizację przestępczej działalności odpowiadali obywatele Litwy przebywający na terenie Hiszpanii.

Pranie brudnych pieniędzy

Z ustaleń śledztwa wynika, że od 2015 r. pieniądze były transportowane z Wielkiej Brytanii do Polski, a stąd m.in. przez Holandię do Kolumbii. Pieniądze pochodziły z przestępczej działalności grupy, przede wszystkim z przemytu narkotyków, głównie haszyszu z Afryki i kokainy z Kolumbii. „Brudne pieniądze” przemycano drogą lotniczą lub z wykorzystaniem „TIR-ów”, a jednorazowo w transporcie ciężarowym mogło być przewiezionych nawet 50 mln GBP. W Polsce pieniądze trafiały do współpracujących z grupą kantorów wymiany walut. Tam odbywał się proceder prania pieniędzy. W okresie od 2017 do 2019 r. członkowie grupy mogli w ten sposób „wyprać” co najmniej 600 mln GBP.

Zarzuty i tymczasowe aresztowania

Dotychczas, wydano postanowienia o przedstawieniu zarzutów przeciwko 56 osobom – obywatelom Polski, Litwy, Bułgarii, Ukrainy i Grecji. Zarzuty obejmują m.in. działanie w zorganizowanej grupie przestępczej o charakterze zbrojnym, przemyt narkotyków i udział w ich obrocie, a także pranie pieniędzy wielkiej wartości. Wobec 31 podejrzanych stosowano w toku śledztwa środek zapobiegawczy w postaci tymczasowego aresztowania.

Prokuratura Regionalna w Gdańsku informowała o sprawie tutaj:https://gdansk.pr.gov.pl/index.php/2019/05/22/operacja-icebreaker/

UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi odpowiedzialność za jego treść – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe.(PAP)

kom/ mchom/ lena/

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 08.06.2021, 09:50
Źródło informacji PK
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ