Newsletter

Polityka i społeczeństwo

PK: usłyszeli prokuratorskie zarzuty za próbę sprzedaży falsyfikatów artefaktów (komunikat)

17.07.2018, 10:39aktualizacja: 17.07.2018, 10:39

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

- PK informuje:

Usłyszeli prokuratorskie zarzuty za próbę sprzedaży falsyfikatów artefaktów

Dolnośląski Wydział Zamiejscowy Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej we Wrocławiu wspólnie z funkcjonariuszami Wydziału w Jeleniej Górze Zarządu we Wrocławiu Centralnego Biura Śledczego Policji prowadzi postępowanie dotyczące zorganizowanej grupy przestępczej. Jej członkowie zajmowali się wytwarzaniem falsyfikatów przedmiotów zabytkowych.

Zabezpieczono prawie 400 sztuk falsyfikatów

W toku śledztwa ustalono, że na terenie województwa dolnośląskiego działa grupa, która zajmuję się wytwarzaniem falsyfikatów przedmiotów zabytkowych. Na skutek ustaleń poczynionych w śledztwie pod koniec kwietnia tego roku w Jaworznie na Śląsku zatrzymano trzech mężczyzn w wieku 42, 45 i 53 lat.

W ostatnim tygodniu czerwca, na terenie powiatu Kłodzkiego w województwie dolnośląskim, zatrzymano kolejnego mężczyznę w wieku 62 lat, który zamieszany był w przestępczy proceder.

W toku śledztwa ujawniono przedmioty zabytkowe, między innymi: biżuterię koloru srebrnego, złotego i brązu oraz znaczne ilości przedmiotów przypominających kamienie szlachetne, a także miecz i dwa sztylety, kielich koloru srebrnego z uchwytami wysadzanymi kamieniami koloru różowego, płaskorzeźbę z wizerunkiem dwóch aniołów i krzyża ze zdobieniami, szkatułę metalową sześciokątną z wieczkiem z wizerunkami świętych, szkatułkę w kształcie krzyża koloru srebrnego, krzyża metalowego z wizerunkiem religijnym, płaskorzeźbę z wizerunkiem religijnym koloru srebrnego wysadzaną kamieniami, około 160 sztuk wyrobów jubilerskich w kolorze złotym i srebrnym w postaci łańcuszków, zawieszek i kolczyków oraz dużą liczbę kamieni w odcieniach zieleni i czerwieni oraz koloru pomarańczowego.

W miejscach pobytu zatrzymanych ujawniono i zabezpieczono również telefony, laptopy oraz cyfrowe nośniki pamięci. W pomieszczeniu wynajmowanym przez jednego z zatrzymanych ujawniono warsztat, w którym zabezpieczono szereg przedmiotów, w tym kilkaset form odlewniczych z silikonu i wosku oraz mosiężnych wzorców pasujących do niektórych przedmiotów. Zabezpieczono też dokumentację związaną z produkcją falsyfikatów oraz przedmioty antyczne w różnych etapach produkcji.

Zabezpieczone rzeczy zostały poddane badaniom przez biegłego. W swojej opinii biegły wskazał, że część zabezpieczonych przedmiotów jest falsyfikatami. Natomiast pozostałe przedmioty wymagają dodatkowych, szczegółowych badań specjalistycznych, które dokładnie określą klasę fałszerstw.

Podejrzani zostali tymczasowo aresztowani

Wszystkie zatrzymane osoby w Dolnośląskim Wydziale Zamiejscowym Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej we Wrocławiu usłyszały zarzuty. Dotyczą one oszustwa w stosunku do mienia znacznej wartości oraz zbycia zabytków wiedząc, że są one podrobione lub przerobione.

Podejrzani oferowali określonej osobie zakup posiadanych przez nich falsyfikatów, jako autentycznych przedmiotów zabytkowych. Miały one zostać zbyte za kwotę 270 tysięcy złotych. Pokrzywdzony wpłacił podejrzanym tytułem zaliczki kwotę 50 tysięcy złotych. Działania funkcjonariuszy CBŚP i prokuratorów uniemożliwiły oszustwo na kolejne 220 tysięcy złotych.

Podejrzani mężczyźni byli wcześniej karani za oszustwa oraz inne przestępstwa przeciwko mieniu, a także za przestępstwa przeciwko życiu i zdrowiu.

Na wniosek prokuratora Sąd Rejonowy we Wrocławiu zastosował wobec trzech podejrzanych środek zapobiegawczy w postaci tymczasowego aresztowania na okres 3 miesięcy. Wobec jednego z podejrzanych zastosowano środki zapobiegawcze o charakterze wolnościowym.

UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi odpowiedzialność za jego treść – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe.(PAP)

kom/ tnt/

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 17.07.2018, 10:39
Źródło informacji PK
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ