Pobierz materiał i Publikuj za darmo
- PK informuje:
Śląski Wydział Zamiejscowy Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Katowicach prowadzi śledztwo dotyczące nielegalnej produkcji i handlu środkami anabolicznymi.
Została ujawniona nielegalna wytwórnia
W toku postępowania 10 lipca 2018 roku na polecenie prokuratora funkcjonariusze Wydziału do Zwalczania Zorganizowanej Przestępczości Narkotykowej Zarządu w Katowicach Centralnego Biura Śledczego Policji na terenie województwa mazowieckiego i wielkopolskiego zatrzymali dwóch podejrzanych: 37-letniego Dawida J. oraz 42-letniego Dariusza S.
W wyniku przeprowadzonych 10 lipca 2018 roku czynności w piwnicach domu jednego z podejrzanych ujawniono nielegalną wytwórnię środków anabolicznych. Na jej terenie zabezpieczono dwie profesjonalne linie produkcyjne, wyposażone w specjalistyczną aparaturę, między innymi mieszarkę, tabletkarkę, zgrzewarkę i pakowarkę. Zabezpieczono również wyprodukowanych już około 150 tysięcy sztuk tabletek oraz kilkadziesiąt tysięcy ampułek zawierających środki anaboliczne oraz surowce służące do ich produkcji w ilości pozwalającej na wyprodukowanie około 2,5 miliona sztuk tabletek.
Zabezpieczonych zostało także kilkanaście telefonów komórkowych, komputery oraz pieniądze w kwocie 60 tysięcy złotych i dwa samochody o szacunkowej wartości około 235 tysięcy złotych. Zabezpieczono również międzynarodową przesyłkę kurierską z ukrytymi pieniędzmi w kwocie 31 tysięcy euro, które miały być rozliczeniem za zakup sterydów.
W czynnościach brali udział także strażacy ze Specjalistycznej Grupy Ratownictwa Chemiczno-Ekologicznego Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej nr 6 Poznań-Krzesiny, którzy zabezpieczali teren działań oraz ujawnione substancje.
Grozi kara do 8 lat pozbawienia wolności
Po doprowadzeniu zatrzymanych do Śląskiego Wydziału Zamiejscowego Prokuratury Krajowej prokurator ogłosił im zarzuty.
Dawid J. podejrzany jest o wprowadzenie do obrotu środków anabolicznych androgennych o wartości rynkowej nie mniejszej niż 300 tysięcy złotych. Były one produktami leczniczymi w rozumieniu przepisów ustawy z 6 września 2001 roku Prawo farmaceutyczne, a podejrzany nie posiadał pozwolenia na ich dopuszczenie do obrotu. Do popełnienia tego czynu doszło w okresie od grudnia 2017 roku do marca 2018 roku. Chodzi o przestępstwo z art. 124 ustawy z 6 września 2001 roku Prawo farmaceutyczne, które zagrożone jest karą grzywny, ograniczenia wolności albo do 2 lat pozbawienia wolności.
Dawid J. podejrzany jest także o przechowywanie, w celu wprowadzenia do obrotu produktów leczniczych, nie posiadając pozwolenia na ich dopuszczenie do obrotu. Podejrzany podjął także działalność gospodarczą w zakresie wytwarzania produktów leczniczych bez wymaganego zezwolenia. Swoim zachowaniem Dawid J. zmierzał do sprowadzenia niebezpieczeństwa dla życia lub zdrowia wielu osób, poprzez wyrabianie i wprowadzanie do obrotu środków farmaceutycznych nie odpowiadających obowiązującym warunkom jakości. Do wystąpienia tego niebezpieczeństwa nie doszło tylko z uwagi na czynności podjęte przez funkcjonariuszy Policji i zabezpieczenie tych środków. Chodzi o przestępstwo z art. 124 i 125 ust. 1 ustawy z 6 września 2001 roku Prawo farmaceutyczne i z art. 13 par. 1 kodeksu karnego w związku z art. 165 par. 1 pkt 2 kodeksu karnego w związku z art. 11 par. 2 kodeksu karnego. Zagrożone jest ono karą od 6 miesięcy do 8 lat pozbawienia wolności.
Natomiast Dariuszowi S. zostały przedstawione dwa zarzuty dotyczące usiłowania przemytu, z terytorium jednego z krajów Unii Europejskiej, środków anabolicznych androgennych o wartości co najmniej 500 tysięcy złotych oraz wprowadzania do obrotu tych środków o wartości co najmniej 300 tysięcy złotych.
Na wniosek prokuratora Sąd tymczasowo aresztował podejrzanego Dawida J. na okres 3 miesięcy. Natomiast wobec podejrzanego Dariusza S. prokurator zastosował środki zapobiegawcze o charakterze wolnościowym.
Śledztwo ma charakter rozwojowy. Niewykluczone są kolejne zatrzymania i zarzuty.
UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi odpowiedzialność za jego treść – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe.(PAP)
kom/ zjt/ amac/
Pobierz materiał i Publikuj za darmo
bezpośredni link do materiału
Data publikacji | 19.07.2018, 11:26 |
Źródło informacji | PK |
Zastrzeżenie | Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media. |