Newsletter

Polityka i społeczeństwo

PK: zarzuty i wnioski o areszt za powoływanie się na wpływy w instytucjach państwowych i samorządowych

02.02.2018, 10:11aktualizacja: 02.02.2018, 10:11

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

- Prokuratura Krajowa informuje:

Zarzuty i wnioski o areszt za powoływanie się na wpływy w instytucjach państwowych i samorządowych

W toku prowadzonych przez Centralne Biuro Antykorupcyjne czynności związanych z podejrzeniem popełniania przestępstwa płatnej protekcji 30 stycznia 2018 roku zatrzymane zostały cztery osoby.

Grozi kara do ośmiu lat pozbawienia wolności

Po doprowadzeniu zatrzymanych do Prokuratury Okręgowej w Warszawie prokurator ogłosił im zarzuty. Dotyczą one tzw. płatnej protekcji, tj. powoływania się na wpływy w instytucjach państwowych oraz samorządowych i podjęcia się pośrednictwa w załatwieniu sprawy w zamian za korzyści majątkowe. Chodzi o przestępstwo z art. 230 par. 1 kodeksu karnego.

Do popełnienia przestępstwa płatnej protekcji (art. 230 par. 1 kodeksu karnego) nie jest konieczne faktyczne posiadanie takich wpływów. Wystarczy, że podejrzani na takie wpływy się powołują lub utwierdzają w istnieniu takich wpływów. Z ustaleń śledztwa wynika, iż nie były to wpływy faktyczne.

Przestępstwo płatnej protekcji zagrożone jest karą do 8 lat pozbawienia wolności.

Po wykonaniu czynności procesowych prokurator skierował do Sądu wnioski o zastosowanie wobec podejrzanych środków zapobiegawczych w postaci tymczasowego aresztowania.

Podejrzani mieli otrzymać korzyści majątkowe i osobiste

Z ustaleń śledztwa wynika, że podejrzani, powołując się na wpływy m.in. w Ministerstwie Rozwoju, Narodowym Funduszu Ochrony Środowiska, Urzędzie Miasta Szydłowca i Starostwie Szydłowieckim, deklarowali podjęcie się pośrednictwa w załatwieniu spraw istotnych z punktu widzenia interesów osoby reprezentującej spółkę prawa handlowego. Ich działania miały polegać na załatwieniu uruchomienia kopalni surowców w Jankowicach (gmina Szydłowiec) oraz uzyskania dla planowanej inwestycji – centrum SPA, dotacji w kwocie od 100 do 300 milionów złotych za pośrednictwem instytucji państwowych.

Za swoje działania podejrzani mieli otrzymać korzyści majątkowe i osobiste. Inwestor miał między innymi odkupić od jednego z podejrzanych nieruchomości po zawyżonej cenie. Miał on także założyć spółkę będącą w przyszłości beneficjentem dotacji, w której podejrzani będą mieli określoną ilość udziałów.

UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi odpowiedzialność za jego treść – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe.(PAP)

kom/ agzi/

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 02.02.2018, 10:11
Źródło informacji PAP
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ