Pobierz materiał i Publikuj za darmo
- PKW informuje:
Państwowa Komisja Wyborcza uznała, że wybory samorządowe w 2018 roku nie powinny być przeprowadzone tego samego dnia, co obchody Narodowego Święta Niepodległości – czyli 11 listopada. Taka właśnie data wyborów wynika z Kodeksu Wyborczego, zgodnie z którym głosowanie wyznacza się na ostatni dzień wolny od pracy, poprzedzający upływ kadencji rad. W przyszłym roku dzień ten przypada właśnie 11 listopada.
Państwowa Komisja Wyborcza zajęła takie stanowisko w związku ze skierowaną do Sejmu petycją, dezyderatem sejmowej Komisji do Spraw Petycji do premiera oraz stanowiskiem MSWiA.
Zgodnie z Kodeksem wyborczym wybory do rad oraz wybory wójtów, burmistrzów i prezydentów miast zarządza się nie wcześniej niż na 4 miesiące i nie później niż na 3 miesiące przed upływem kadencji rad. Datę tych wyborów wyznacza się na ostatni dzień wolny od pracy poprzedzający upływ kadencji rad. W przypadku następnych wyborów samorządowych dzień ten przypada 11 listopada 2018 roku.
W opinii Państwowej Komisji Wyborczej nie ma przeszkód prawnych i organizacyjnych w przeprowadzeniu wyborów samorządowych w tym dniu. PKW podkreśla jednak, że 11 listopada to dzień Narodowego Święta Niepodległości, a w 2018 r. obchodzić będziemy setną rocznicę odzyskania niepodległości. W całym kraju odbywać się będą uroczystości z udziałem władz państwowych i samorządowych, podczas których będą wygłaszane przemówienia.
„Mając na uwadze charakter i wagę Święta oraz ewentualne zarzuty dotyczące naruszeń ciszy wyborczej, Państwowa Komisja Wyborcza wyraża opinię, że wybory samorządowe w 2018 r. nie powinny być przeprowadzane w tym samym dniu, w którym odbywać się będą obchody Święta Niepodległości” – czytamy w stanowisku PKW.
W ocenie Państwowej Komisji Wyborczej wymagana byłaby taka zmiana Kodeksu wyborczego, by organ zarządzający wybory samorządowe – czyli Prezes Rady Ministrów - miał możliwość pewnej dowolności określenia terminu wyborów w granicach ustalonych ustawowo.
UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Załączniki do komunikatów są dostępne za pośrednictwem nowej Platformy Serwisowej PAP: serwis.pap.com.pl Nadawca komunikatu ponosi odpowiedzialność za jego treść – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe. (PAP)
kom/ mż/
Pobierz materiał i Publikuj za darmo
Data publikacji | 11.05.2017, 15:15 |
Źródło informacji | KBW |
Zastrzeżenie | Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media. |