Pobierz materiał i Publikuj za darmo
Wysoki wskaźnik plagiatowania
Szacowany wynik podobieństwa prac w Polsce wynosi 16.3%. "Może on nie wydawać się znaczący w porównaniu do 48.2% w Rosji lub 27.9% na Litwie. Jednak wskaźnik ten jest prawie dwukrotnie większy niż w Niemczech (9%) i czterokrotnie większy niż w Danii", stwierdza C. Klaus, autor badania.
Granica zachodniej kultury
Najwyższy wskaźnik plagiatu wykazują Rosja oraz kraje byłego ZSRR. Rosja i Białoruś posiadają identyczny wskaźnik sięgający prawie 50%. Jak twierdzi C. Klaus "Polska, z wyjątkiem Łotwy i Estonii, znajduje się na granicy kultur Wschodu i Zachodu. Dobrą wiadomością jest to, że w przeciwieństwie do Litwy znajduje się ona po dobrej stronie".
Czechy i Słowacją radzą sobie lepiej
Czechy i Słowacja radzą sobie w tej kwestii lepiej niż Polska. Polscy studenci plagiatują o 36% więcej niż czescy i o 38% więcej niż słowaccy. Dane te wskazują na potrzebę podjęcia w Polsce odpowiednich działań.
Prace w języku angielskim plagiatowane częściej
Badanie miało również na celu porównanie prac w językach polskim i angielskim. Wyniki pokazały, iż wskaźnik plagiatu wśród studentów piszących prace w obcym języku jest prawie dwa razy wyższy i sięga 27.3%. Tak duża różnica może wskazywać na to, iż aktualne metody zapobiegania plagiatom nie są wystarczające lub obejmują jedynie prace pisane w języku polskim.
Doskonalenie
Generalnie Polska znajduje się na dobrej drodze eliminowania plagiatu, gdyż posiada prywatne systemy kontroli, które zwykle okazują się sprawniejsze niż te uniwersyteckie. Stworzone również zostały silne legislacyjne podstawy do zwalczania plagiatów, a osobista odpowiedzialność jest szeroko rozpowszechniona.
Z drugiej jednak strony, obecna kontrola plagiatów jest słaba, ponieważ boryka się z problemem wielojęzyczności materiałów, a studenci mają większą świadomość konsekwencji plagiatu, niż tworzenia wolnej od niego pracy.
Badanie zostało przeprowadzone w terminie 1 stycznia - 1 kwietnia 2016 przez plag.pl (https://www.plag.pl/ ) . Przeanalizowanych zostało ponad sto tysięcy prac zebranych z całego świata. Margines błędu nie przekracza 5%, a stopień prawdopodobieństwa wynosi 95%. Wyniki badania zostały zamieszczone na codziennie aktualizowanej mapie.
Interaktywna mapa dostępna jest pod adresem: https://www.plag.pl/statystyki-plagiatowania
Pobierz materiał i Publikuj za darmo
bezpośredni link do materiału
POBIERZ ZDJĘCIA I MATERIAŁY GRAFICZNE
Zdjęcia i materiały graficzne do bezpłatnego wykorzystania wyłącznie z treścią niniejszej informacji
Data publikacji | 20.04.2016, 15:16 |
Źródło informacji | plag.pl |
Zastrzeżenie | Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media. |
Newsletter
Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.
ZAPISZ SIĘ