Newsletter

Polityka i społeczeństwo

Prawo.pl: czy prawnicy mogą agitować w internecie?

04.05.2021, 11:18aktualizacja: 04.05.2021, 11:20

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

Adwokaci i radcy prawni coraz chętniej wypowiadają się na portalach społecznościowych, w mediach i na blogach komentując otaczającą rzeczywistość. Jednak, gdy posty czy komentarze dotyczą na przykład zasadności szczepień, a opinie wygłaszają osoby zaufania publicznego, samorządy prawnicze zastanawiają się, co z tym zrobić – podaje serwis Prawo.pl.

Według dr Małgorzaty Kożuch, adwokata, przewodniczącej Komisja Etyki, Praktyki Adwokackiej i Wykonywania Zawodu przy Naczelnej Radzie Adwokackiej, adwokat korzysta ze swobody wypowiedzi i ma prawo posiadać, i wyrażać poglądy. „Jestem zwolenniczką otwartości i inkluzywności, innymi słowy adwokat, jeżeli ma wyrobione poglądy, to jak każdy inny obywatel może je ujawniać” – mówi prawniczka cytowana przez Prawo.pl.

„Przede wszystkim adwokat wypowiadając się publicznie nie może naruszyć zasad etyki, nie może podważać zaufania do zawodu adwokata i do samego siebie. Nie może się ośmieszać. Z drugiej strony adwokat, jak każdy inny, ma prawo do wyrażania publicznie swoich opinii” – uważa adwokat Krzysztof Stępiński, były rzecznik dyscyplinarny Okręgowej Rady Adwokackiej w Warszawie.

W opinii mecenasa Stępińskiego, jeśli według rzecznika dyscyplinarnego granica przyzwoitości zostaje przekroczona, ostateczne zdanie należy do sądu dyscyplinarnego, który ocenia wniosek rzecznika o wszczęcie postępowania dyscyplinarnego.

W podobnym tonie wypowiada się dla Prawo.pl radca prawny Maciej Bobrowicz, były prezes Krajowej Izby Radców Prawnych. „Przez swoistą anonimowość internet stał się miejscem, gdzie wydaje się, że można więcej niż w realnej rzeczywistości. Za pisanie bzdur powinno się ponosić odpowiedzialność, jeśli taka odpowiedzialność oczywiście wynika z kodeksu etyki lub przepisów prawa” – zaznacza Bobrowicz.

Więcej: https://www.prawo.pl/prawnicy-sady/prawnik-w-internecie-granice-wypowiedzi,508015.html

Źródło informacji: PAP MediaRoom

 

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 04.05.2021, 11:18
Źródło informacji PAP MediaRoom
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ