Newsletter

Polityka i społeczeństwo

Prawo.pl: dostosowanie ćwiczeń na WF do możliwości uczniów ograniczyłoby liczbę zwolnień lekarskich

05.10.2022, 11:44aktualizacja: 05.10.2022, 11:52

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

Nawet długotrwale chorzy uczniowie będą mogli uczestniczyć w lekcjach wychowania fizycznego, jeśli ćwiczenia będą dostosowane do ich możliwości i potrzeb – zwracają uwagę eksperci cytowani przez Prawo.pl. Jak podaje serwis, resort zdrowia zamierza zweryfikować dane dotyczące zwolnień lekarskich z WF-u trwających kilka miesięcy.

Według Prawo.pl Emilia Różycka, naczelnik wydziału w departamencie kształcenia ogólnego i podstaw programowych w Ministerstwie Edukacji i Nauki stwierdziła, że obecnie nie ma statystyk zwolnień z WF dla uczniów z chorobami długotrwałymi. „Często słyszymy o 30 proc., ale nie wiemy, z jakiego źródła pochodzą te dane – powiedziała Emilia Różycka, jak informuje serwis, na ostatnim posiedzeniu połączonych sejmowych Komisji Zdrowia i Kultury Fizycznej, Sportu i Turystyki. - Zweryfikowanie tych danych w tej chwili jest dla nas najważniejsze” – zaznaczyła.

W opinii wypowiadającej się dla serwisu lek. Joanny Zabielskiej-Cieciuch z Zarządu Federacji Porozumienie Zielonogórskie i kierownika przychodni w Białymstoku konieczność wystawienia zwolnienia z WF na dłuższy czas dotyczy pojedynczych dzieci.

„Nie znam chorób, które dyskwalifikowałyby z ćwiczeń czy aktywności fizycznej, ona powinna być jedynie dostosowana do potrzeb i możliwości uczniów – stwierdziła ekspertka. - Dziecko z porażeniem mózgowym, które porusza się na wózku albo przy pomocy kuli czy innej osoby, absolutnie nie jest uczniem, który nie może ćwiczyć na WF. Może, a nawet powinien ćwiczyć, ale w sposób dostosowany do swoich możliwości. Długotrwałe zwolnienia z wychowania fizycznego nigdy nie powinny wynikać ze stanu zdrowia dziecka. Dziecko powinno bowiem mieć takie aktywności w szkole, które pomagają rozwiązać jego problemy zdrowotne” – podkreśliła.

Zdaniem lekarki, cytowanej przez Prawo.pl, zasada najczęściej stosowana w szkołach na lekcjach WF brzmi - robisz to, co jest, albo nic nie robisz. To skutkuje licznymi zwolnieniami z wychowania fizycznego.

Według Heleny Marianowskiej, naczelnika wydziału w departamencie wychowania i edukacji włączającej w Ministerstwie Edukacji i Nauki obowiązkiem dyrektora i nauczycieli jest organizacja nauki tak, by dziecko ze szczególnymi potrzebami mogło uczestniczyć w zajęciach obowiązkowych, do których także zalicza się wychowanie fizyczne.

Więcej na: https://www.prawo.pl/zdrowie/dlugotrwala-choroba-uczniow-a-zwolnienia-z-w-f-u,517664.html 

Źródło informacji: PAP MediaRoom

 

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 05.10.2022, 11:44
Źródło informacji PAP MediaRoom
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ