Newsletter

Polityka i społeczeństwo

Prawo.pl: ma powstać podziemna infrastruktura medyczna na wypadek wojny

20.06.2024, 12:23aktualizacja: 20.06.2024, 12:29

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

Projekt ustawy o ochronie ludności i obronie cywilnej przewiduje, że szpitale, których organem założycielskim jest MSWiA i MON, zostaną wyposażone w podziemną infrastrukturę - podaje Prawo.pl. Według serwisu na sfinansowanie tych i innych działań, które mają zabezpieczyć ludność na okoliczność wojny, ma zostać przeznaczone 49,5 mld zł.

Jak informuje Prawo.pl, w podziemnych obiektach medycznych podczas wojny odbywałyby się operacje chirurgiczne, prowadzona byłaby intensywna terapia, a także znajdowałby się tam oddział łóżkowy, który miałby zapewnić bezpieczeństwo pacjentów i personelu w sytuacji skażenia.

„Przewiduje się realizację zadań związanych z budową w placówkach opieki zdrowotnej, dla których organem założycielskim jest MSWiA i MON (w tym w Państwowym Instytucie Medycznym MSWiA i Wojskowym Instytucie Medycznym-PIB), podziemnej infrastruktury medyczno-technicznej zapewniającej w czasie wojennym leczenie chirurgiczne, funkcjonalność intensywnej terapii oraz oddział łóżkowy, ze zdolnościami zapewnienia bezpieczeństwa pacjentów i personelu w warunkach skażeń” - cytuje serwis projekt ustawy o ochronie ludności i obronie cywilnej.

W ocenie skutków regulacji projektu ustawy o ochronie ludności i obronie cywilnej założono wydatki w okresie od 2025 r. do 2034 r. w łącznej wysokości 262,5 mld zł. Z tego 49,5 mld zł ma zostać przeznaczone na dofinansowanie budowy, modernizację lub remonty, utrzymanie budowli ochronnych oraz budowanie odporności infrastruktury: zapewnienia ciągłości dostaw wody i energii, a także tworzenie warunków do czasowego zakwaterowania - czytamy na łamach Prawo.pl.

Serwis dodaje, że te działania będą realizowane przez jednostki sektora finansów publicznych, w tym jednostki samorządu terytorialnego.

Czytaj więcej na Prawo.pl:
https://www.prawo.pl/zdrowie/szpital-w-bunkrze-w-czasie-wojny,527532.html 

Źródło informacji: PAP MediaRoom

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 20.06.2024, 12:23
Źródło informacji PAP MediaRoom
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ