Newsletter

Polityka i społeczeństwo

Prawo.pl: od przyszłego roku na pewno wejdzie raportowanie ESG

14.06.2024, 11:26aktualizacja: 14.06.2024, 11:33

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

Prace nad wdrożeniem dyrektywy o raportowaniu ESG do polskiego prawa toczą się powoli. Jednak, jak podaje portal Prawo.pl, część firm będzie musiała składać w 2025 roku raporty, które obejmą bieżący rok obrotowy. Ewentualne opóźnienia naszego prawodawcy nie wpłyną na terminy składania sprawozdań.

Prace dotyczą projektu ustawy o zmianie ustawy o rachunkowości, ustawy o biegłych rewidentach, firmach audytorskich oraz nadzorze publicznym oraz niektórych innych ustaw, za który odpowiada resort finansów. Wdrażane są postanowienia dyrektywy CSRD (dyrektywa ws. sprawozdawczości przedsiębiorstw w zakresie zrównoważonego rozwoju).

Prawo.pl podaje, że dyrektywa wprowadza konkretne obowiązki dla poszczególnych podmiotów, dotyczące raportowania informacji niefinansowych. Czasu na wdrożenie przepisów zostało niewiele - państwa członkowskie zostały zobowiązane do dostosowania prawa krajowego do 6 lipca br.

Resort finansów właśnie opublikował stanowiska, które trafiły do ministerstwa w ramach opiniowania. Już pojawiło się wiele uwag merytorycznych. Nie odnoszą się do projektu krytycznie - to raczej propozycje doprecyzowań i ulepszeń pierwszej wersji projektu.

Stanowiska w tej sprawie zajęły m.in. poszczególne resorty. Ministerstwo Rozwoju i Technologii wnosi o przesunięcie terminu wejścia w życie ustawy. Jak podkreśla Prawo.pl, państwa członkowskie muszą liczyć się z nałożonym przez unijnego prawodawcę ostateczną datą wdrożenia dyrektywy. Obowiązek raportowania już za rok 2024 wynika bezpośrednio z jej przepisów, tak więc przesunięcie terminu wejścia w życie ustawy niewiele zmienia.

„Niezależnie od opóźnień w implementacji, raportowanie ESG rozpocznie się w przyszłym roku, a odpowiednio wczesne przygotowanie pozwoli ograniczyć koszty i przedłużyć okres adaptacji do nowych standardów, zarówno po stronie zarządu, jak i pracowników” - przekazała Aleksandra Pinkas, młodsza prawniczka w kancelarii Kochański&Partners, cytowana przez Prawo.pl.

W ramach zgłaszanych uwag kilkukrotnie podniesiono też postulat przesunięcia (o rok) stosowania jednolitego elektronicznego formatu raportowania (in-line XBRL) w celu wdrożenia w spółkach odpowiednich narzędzi cyfrowych lub wprowadzenie przepisów przejściowych w tym zakresie. Ma to związek z kwestią wydatków, z którymi będą musiały liczyć się przedsiębiorstwa objęte obowiązkiem raportowania niefinansowego, zwłaszcza w zakresie organizacyjnym i kadrowym.

„Zarządy firm stoją przed koniecznością wypracowania strategicznego podejścia do polityki klimatycznej i powinny dostosować się do związanej z tym agendy regulacyjnej. Pozwoli to na lepsze wykorzystanie pojawiających się szans na budowanie wartości i efektywne wspieranie proinnowacyjnych projektów związanych z ESG w celu uzyskania rynkowej przewagi konkurencyjnej” - skomentował wyniki badania Rafał Hummel, partner EY Polska i lider zespołu ds. raportowania ESG.

Pełny tekst artykułu:

https://www.prawo.pl/biznes/raportowanie-esg-firmy-maja-coraz-mniej-czasu-na-wdrozenie-zmian,527444.html

Źródło informacji: PAP MediaRoom

 

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 14.06.2024, 11:26
Źródło informacji PAP MediaRoom
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ