Newsletter

Polityka i społeczeństwo

Prawo.pl: ostatni moment na tworzenie PPK w firmach z II i III etapu

26.10.2020, 11:48aktualizacja: 26.10.2020, 11:50

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

27 października mija ostateczny termin na zawarcie umów o zarządzanie Pracowniczymi Planami Kapitałowymi przez firmy z tzw. II i III etapu wdrażania tego systemu - przypomina serwis Prawo.pl.

W tym roku obowiązek wdrożenia pracowniczych planów kapitałowych (PPK) dotyczy firm 50+, czyli zatrudniających na dzień 30 czerwca 2019 roku co najmniej 50 osób oraz firm 20+, czyli podmiotów zatrudniających 31 grudnia ubiegłego roku, co najmniej 20 osób. Oznacza to, że firmy te do 27 października br. mają obowiązek zawrzeć z wybraną instytucją finansową umowę o zarządzanie PPK, a do 10 listopada - umowę o prowadzenie PPK - czytamy w serwisie Prawo.pl.

Według portalu umowę o zarządzanie PPK zawrzeć powinien każdy podmiot. Wyjątek stanowią tu mikroprzedsiębiorcy. Ustawa o PPK nie będzie miała zastosowania do przedsiębiorcy, który m.in. w co najmniej jednym roku z dwóch ostatnich lat obrotowych zatrudniał średniorocznie mniej niż 10 pracowników oraz osiągnął roczny obrót netto ze sprzedaży towarów, wyrobów i usług oraz z operacji finansowych nieprzekraczający w złotych równowartości 2 milionów euro.

Złożenie przez wszystkich zatrudnionych deklaracji o rezygnacji z dokonywania wpłat do PPK zwalnia zatem z obowiązku zawarcia umowy o zarządzanie PPK tylko mikroprzedsiębiorców. Pozostali w takiej sytuacji są już zobowiązani taką umowę z wybraną wcześniej instytucją finansową zawrzeć. Jeśli osoby zatrudnione nie zmienią swojej decyzji, pracodawcy ci nie zawrą już drugiej z umów PPK, czyli umowy o prowadzanie PPK.

Uczestnictwo w programie dla osób zatrudnionych jest dobrowolne - przypomina Prawo.pl. Każda osoba zatrudniona może więc w każdej chwili zrezygnować z oszczędzania w PPK, jak i do tego oszczędzania powrócić. Wystarczy, że złoży pracodawcy deklarację o rezygnacji z dokonywania wpłat albo wniosek o ich dokonywanie. A pracodawca musi uszanować jej decyzję.
 
A co, jeśli pracodawca zapomni o zawarciu umowy o zarządzanie PPK w wyznaczonym terminie? W takim przypadku zostanie pisemnie wezwany przez Polski Fundusz Rozwoju do zawarcia takiej umowy z tzw. wyznaczoną instytucją finansową, której funkcję pełni PFR TFI S.A. albo do przekazania informacji o zawarciu umowy o zarządzanie PPK z inną instytucją finansową. Będzie miał na to 30 dni od otrzymania wezwania - dodaje Prawo.pl.

Podmioty, które - z mocy ustawy o PPK - zwolnione są z obowiązku stosowania ustawy o PPK, powinny poinformować PFR o korzystaniu przez siebie z tego zwolnienia - przypomina Prawo.pl.
 
Więcej: https://www.prawo.pl/kadry/27-pazdziernika-uplywa-termin-zawarcia-umow-o-zarzadzanie-ppk,503995.html

Źródło informacji: PAP MediaRoom

 

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 26.10.2020, 11:48
Źródło informacji PAP MediaRoom
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ