Pobierz materiał i Publikuj za darmo
Jak podaje Prawo.pl, zdaniem prawników biorących udział w debacie poświęconej systemom antykorupcyjnym w przedsiębiorstwach zorganizowanej przez Wolters Kluwer, pandemia, lockdown, zamrożenie gospodarki - jak większość kryzysów, sprzyjają zachowaniom korupcjogennym.
„Kłopoty gospodarcze spowodują upadek wielu firm, inne przedsiębiorstwa znajdą się na krawędzi. Wiele z nich będzie chciało zdobyć dodatkowe zlecenia, także te finansowane ze środków publicznych. To także kwestia odnowienia lub uzyskania różnych licencji i zezwoleń, a także dotacji. Stwarza to ryzyko wzrostu drobniejszej przestępczości korupcyjnej, tak zwanej kopertowej” – mówił Krzysztof Krak, niezależny doradca w zakresie rozwiązań compliance oraz systemów przeciwdziałania korupcji i nadużyciom w podmiotach publicznych i prywatnych, który wcześniej pracował w Centralnym Biurze Antykorupcyjnym.
Dr Oskar Filipowski, radca prawny, chief compliance officer w Polpharma, zwracał uwagę, że ryzyka związane z wystąpieniem korupcji zależą też od rodzaju branż i rynków. Na przykład w przypadku firm farmaceutycznych pojawiają się kwestie kontaktów z lekarzami - w tym pokusy, by wpływać na to, jakiej firmy leki są przepisywane.
W opinii uczestników debaty to nie surowość kary, ale jej nieuchronność, a także prewencja, są najlepszą drogą do tego, aby przestępstw korupcyjnych było jak najmniej. Eksperci podkreślali, że mimo różnych pomysłów i projektów, Polska nie wypracowała jeszcze regulacji antykorupcyjnych, choć takie przepisy obowiązują już w wielu krajach europejskich.
Paneliści wskazywali, że polski legislator nie musi przy tworzeniu nowych regulacji „wyważać otwartych drzwi”. Powinien natomiast wykorzystać normy, rekomendacje, standardy i wytyczne już opracowane (np. Standardy GPW, dobre praktyki i wskazówki antykorupcyjne dla przedsiębiorców opublikowane przez CBA). A przede wszystkim - korzystać z rozwiązań obowiązujących i dobrze funkcjonujących w innych krajach np. FCPA dla spółek amerykańskich, UK Bribery Act dla brytyjskich, czy Sapin II dla francuskich.
Polska ma wciąż problem z korupcją. Według Indeksu Percepcji Korupcji Transparency International, na 180 badanych krajów w zestawieniu za 2020 rok, Polska spadła z 41. na 45. miejsce.
Pełen tekst artykułu: https://www.prawo.pl/biznes/systemy-antykorupcyjne-w-przedsiebiorstwach-a-pandemia,507825.html
Źródło informacji: PAP MediaRoom
Pobierz materiał i Publikuj za darmo
bezpośredni link do materiału
Data publikacji | 22.04.2021, 11:42 |
Źródło informacji | PAP MediaRoom |
Zastrzeżenie | Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media. |