Newsletter

Polityka i społeczeństwo

Prawo.pl: powstanie Portal Informacyjny Sądów

22.03.2021, 09:33aktualizacja: 22.03.2021, 09:37

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

Portal Sądownictwa Powszechnego ma zastąpić Portal Informacyjny Sądów Powszechnych i posłużyć m.in. do udostępniania zdygitalizowanych dokumentów stronom postępowania i biegłym - dowiedziało się Prawo.pl.

Portal Sądownictwa Powszechnego ma również w przyszłości służyć do wnoszenia dokumentów do sądów i przekazywania ich przez sądy. „Warunkiem jest funkcjonowanie doręczenia elektronicznego (elektroniczne potwierdzenie odbioru). Trwają przygotowania do jego uruchomienia” - wynika z odpowiedzi resortu sprawiedliwości na pytania Prawo.pl.

Jak podaje Prawo.pl, ostatnie tygodnie to przede wszystkim dyskusje nad propozycjami zmian w kodeksie postępowania cywilnego i w ustawie o tarczy antykryzysowej z 2 marca 2020 r. Ministerstwo Sprawiedliwości chce, by w okresie epidemii, zagrożenia epidemiologicznego i rok po nim - pierwsze pismo procesowe wnoszone przez adwokata, radcę prawnego, rzecznika patentowego albo Prokuratorię Generalną RP zawierało adres służbowej poczty elektronicznej i numer telefonu.

W sytuacji braku możliwości wykorzystania systemu teleinformatycznego na ten adres mają być wysyłane cyfrowe odwzorowania pism procesowych, zawiadomień, wezwań i orzeczeń. I co ważne - będą one uznane za doręczone w następnym dniu roboczym od chwili „wprowadzenia przez sąd do środka komunikacji elektronicznej”.

Według Prawo.pl ta propozycja, szczególnie wśród adwokatów, budzi kontrowersje. Adwokaci i radcy prawni postulują, by w tym przypadku skorzystać z rozwiązania już obowiązującego przy fikcji doręczeń, czyli by e-pismo traktować jako doręczone po 14 dniach. Z nieoficjalnych informacji Prawo.pl wynika, że planowane są w tym zakresie poprawki, przedstawiciele adwokatów i radców rozmawiali w tym zakresie z przedstawicielami MS i prezydenta.

Sposobem uregulowania kwestii e-doręczeń w projekcie noweli k.p.c. zaniepokojeni są też sędziowie, choć jak podkreślają, kierunek zmian jest potrzebny i nieunikniony.

„Sama konstrukcja projektowanego przepisu budzi wątpliwości, co do możliwości jego realizacji, biorąc pod uwagę użyte pojęcie poczty służbowej. O ile zrozumiałe jest posiadanie poczty służbowej przez radcę Prokuratorii Generalnej, to już w stosunku do adwokata, radcy prawnego i rzecznika patentowego - takie założenie może być problematyczne, gdyż żaden przepis z ustaw ogólnych lub korporacyjnych nie nakazuje posiadania poczty elektronicznej – wskazuje, cytowany przez Prawo.pl, sędzia Zbigniew Miczek z Sądu Rejonowego w Tarnowie.

Przy dyskusji nad procedowanymi właśnie propozycjami zmian dotyczących e-doręczeń coraz częściej pojawia się też sugestia, że rozwiązaniem mógłby być portal informacyjny sądów. Pojawiają się też nieoficjalnie sugestie takiej właśnie poprawki, która miałaby być zgłoszona jeszcze w Sejmie.

Więcej: https://www.prawo.pl/prawnicy-sady/e-akta-sadowe-ministerstwo-sprawiedliwosci-planuje-zmiany-w,507215.html

Źródło informacji: PAP MediaRoom

 

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 22.03.2021, 09:33
Źródło informacji PAP MediaRoom
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ