Newsletter

Polityka i społeczeństwo

Prawo.pl: praca w jednej firmie przy jednoczesnym pobieraniu zasiłku chorobowego w drugiej budzi kontrowersje

16.04.2025, 13:58aktualizacja: 16.04.2025, 14:10

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

Przygotowane przez Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej przepisy nie dają jasnej odpowiedzi na pytanie: czy pracodawca będzie mógł zwolnić pracownika, który przebywa na zwolnieniu lekarskim u drugiego pracodawcy? Eksperci serwisu Prawo.pl oceniają, że rewolucyjna zmiana nie została dopracowana, co - ich zdaniem - może doprowadzić do nadużyć.

Jak podaje serwis Prawo.pl, Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej planuje zmiany w ramach nowelizacji ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz niektórych innych ustaw (nr UD114). Modyfikacje mają być adresowane do osób zatrudnionych przez kilku pracodawców, czyli pracujących w jednej firmie i jednocześnie przebywających na zwolnieniu lekarskim w drugiej.

„Pytanie, czy w czasie trwania zwolnienia lekarskiego w jednej firmie będzie obowiązywała ochrona stosunku pracy w drugiej, w której ta praca będzie wykonywana, czy też będzie można w tym czasie wręczyć wypowiedzenie umowy o pracę?” - zastanawia się na łamach serwisu Prawo.pl Magdalena Januszewska, radca prawny, specjalizująca się w prawie pracy, ubezpieczeń i zabezpieczenia społecznego.

Według ekspertki Prawo.pl „dopuszczenie możliwości pracy u jednego pracodawcy i jednocześnie przebywanie na zwolnieniu lekarskim u drugiego to rewolucyjna zmiana”.

W opinii dr Marcina Krajewskiego, adiunkta w Katedrze Prawa Pracy, Ubezpieczeń Społecznych i Polityki Społecznej, sekretarza Centrum Nietypowych Stosunków Zatrudnienia WPiA UŁ, możliwość wykonywania pracy zarobkowej na rzecz jednego płatnika składek przy jednoczesnym pobieraniu zasiłku chorobowego z tytułu zatrudnienia u innego budzi istotne kontrowersje.

„Z żądaniem tej treści będzie mógł wystąpić ubezpieczony. Lekarz, podczas krótkiej wizyty, opierając się wyłącznie na relacji pacjenta, nie będzie w stanie dokładnie ustalić, jakie czynności należą do zakresu jego obowiązków. Ustalenia te będą zatem najpewniej podważane przez ZUS, co przyczyni się do dalszego pogłębienia chaosu interpretacyjnego” - mówi serwisowi Prawo.pl dr Krajewski.

Czytaj więcej na Prawo.pl:
https://www.prawo.pl/kadry/czy-pracownik-w-jednej-firmie-na-l4-bedzie-chroniony-przed-zwolnieniem-z-pracy-takze-u-drugiego-zatrudniajacego,532522.html.

Źródło informacji: PAP MediaRoom

 

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 16.04.2025, 13:58
Źródło informacji PAP MediaRoom
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ