Pobierz materiał i Publikuj za darmo
Podstawą do złożenia wniosku o wykreślenie hipoteki jest artykuł 10. ustawy o księgach wieczystych i hipotece. Głosi on, że w razie niezgodności między stanem prawnym nieruchomości ujawnionym w księdze wieczystej, a rzeczywistym stanem prawnym osoba, której prawo nie jest wpisane lub jest wpisane błędnie albo jest dotknięte wpisem nieistniejącego obciążenia lub ograniczenia, może żądać usunięcia niezgodności. Prawo.pl informuje, że osoby, które decydują się na taki krok liczą na to, że dzięki temu szybciej zostanie wyjaśniona ich sytuacja prawna w obliczu ogłoszonej 30 września 2022 r. przymusowej restrukturyzacji GNB.
„Wszczęcie postępowania restrukturyzacyjnego wobec GNB, a w ślad za tym brak możliwości wyegzekwowania zasądzonych świadczeń, w tym kosztów procesu od banku, zmusiło pełnomocników kredytobiorców do poszukiwania innej drogi, aniżeli pozew o zwrot rat powiązany często z roszczeniem o ustalenie nieistnienia lub czy nieważności umowy kredytu” – mówi cytowany przez Prawo.pl Tomasz Konieczny, radca prawy i partner w kancelarii Konieczny, Polak Partnerzy.
Konieczny wyjaśnia, że w wypadku spraw o zapłatę będą one na pewien czas zawieszone po ogłoszeniu upadłości GNB (wniosek w tej sprawie jest już złożony). Tymi sprawami powinien później zajmować się syndyk, a jest już złożony wniosek w tej sprawie. Później powinien je kontynuować syndyk, ale szanse na to, że wyrok uwzględniający powództwo o zapłatę będzie wykonany, są niewielkie – informuje Prawo.pl.
Źródło informacji: PAP MediaRoom
Pobierz materiał i Publikuj za darmo
bezpośredni link do materiału
Data publikacji | 07.06.2023, 13:12 |
Źródło informacji | PAP MediaRoom |
Zastrzeżenie | Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media. |